Great Wall Steed 5 la SMT
Subaru club Romania

Great Wall Steed 5 la SMT

Forester

  • 3068
  • The other right!
Great Wall Steed 5 la SMT
« on: April 06, 2016, 14:42:43 PM »
Uhm... what?

« Last Edit: April 06, 2016, 16:19:25 PM by MihaiFlorescu »
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

moguai

  • 2814
Răspuns: Subaru in Romania
« Reply #1 on: April 06, 2016, 14:45:23 PM »
2.4 si 122 cp e o bestie. alta marca sa vanda pe langa subaru, SMT nu a gasit? fix cinezii astia frate?
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

KET

  • 3921
Răspuns: Subaru in Romania
« Reply #2 on: April 06, 2016, 14:58:40 PM »
Pe un pick-up nu ai nevoie de multi cai, ci de cuplu.  ;)
Dar subscriu, asocierea Subaru/Great Wall nu este deloc fericita. Nu ca as avea ceva cu fratii chinezi, Lorian...  :D

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Great Wall Steed 5 la SMT
« Reply #3 on: April 06, 2016, 15:07:02 PM »


Am primit azi si eu prin email  de la SMT o oferta promo cu modelul Great Wall Steed 5

Genuine China car, modelul Steed 5 are 4 usi / 5 locuri, 5.04 m lungime, 1.8 m latime, 1.73 m inaltime si o greutate default de 1835 kg.

Pe hartie specs-urile sunt ... decente pe motorina. :)
Motorina - Diesel Euro 5, L4 de 1996 cmc cu 139 CP @ 4000 rpm si un cuplu de 305 Nm @ 1800 rpm, cutie M6, consum U-9.7, E-7.9, Mixt-8.6.
Pret orientativ: 20-22 mii eur

Benzina - Euro 5, L4 de 2378 cmc cu 122 CP @ 5150 rpm si un cuplu de 200 Nm @ 2500 rpm, cutie M5, consum U-15.8, E-9.7, Mixt-12.
(date luate de pe automarket.ro)

Pretul ... promotional incepand de la 16655 EUR. Nu se spune ce model/dotari, mai mult ca sigur benzina, dar probabil cei interesati vor descoperi in showroom.
La o cautare pe Youtube nu am gasit nici o informatie recenta despre vreun crash test, sa vad cat de sigura e masina, ci doar info de acum 5-6 ani, cand a luat 3 stele.

Nu vreau sa fiu malitios, fiecare firma incearca sa razbeasca in piata cum poate, insa ... e in regula sa pui in header fundal cu sigla Subaru si logo cu sigla GW si asta in situatia in care SMT are identitate de brand proprie?
Te mai ia lumea in serios daca treci de la vanzarea de Subaru la cea de masini Great Wall?
« Last Edit: April 06, 2016, 18:59:44 PM by Foreste »
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

Răspuns: Great Wall Steed 5 la SMT
« Reply #4 on: April 06, 2016, 15:13:39 PM »
Da, l-am primit si eu...chinezarie a devenit oficial la ordinea zilei si la SMT
Forester my09 4Q

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Răspuns: Subaru in Romania
« Reply #5 on: April 06, 2016, 15:22:38 PM »
Oameni buni, traim si muncim intr-o piata libera, bazata pe cerere si oferta si nu in ultimul rand reglementata.
Nu cunosc nici masina si nici brand-ul asa ca nu pot comenta insa promit sa ma interesez mai sus si daca e cineva interesat de amanunte il invit sa ma contacteze pe PM, telefonic sau sa ma viziteze la sediu.

Apropos, va mai aduceti aminte cat de "calduros" a fost primit Cielo in Romania, in anul 1994?
Dar Samsung, divizia de telefoane mobile, in anul 2000?

Timpul le pozitioneaza pe toate acolo unde le este locul.
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Forester

  • 3068
  • The other right!
Răspuns: Subaru in Romania
« Reply #6 on: April 06, 2016, 15:26:45 PM »
Eh, cu piata asta libera... mai mult sau mai putin, vezi acuzele la adresa Chinei din industria otelului.

Cat despre Cielo, nu a fost primit bine? Parca imi aduc aminte ca se dadea ca painea calda, desi avea un pret piperat (~15.000$ parca?)
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

Răspuns: Subaru in Romania
« Reply #7 on: April 06, 2016, 15:35:38 PM »
Orice ati spune mi se pare penibila aceasta "asociere". La marcile care se respecta n-ai sa vezi asemenea colaborari...

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Răspuns: Subaru in Romania
« Reply #8 on: April 06, 2016, 15:44:59 PM »
Eh, cu piata asta libera... mai mult sau mai putin, vezi acuzele la adresa Chinei din industria otelului.

Cat despre Cielo, nu a fost primit bine? Parca imi aduc aminte ca se dadea ca painea calda, desi avea un pret piperat (~15.000$ parca?)

Sunt un ilustru neinsemnat al politicii in general si al industriei otelului in mod special motiv pentru care ma abtin de la comentarii pe care nu le pot sustine cu argumente solide.

La inceputul anului 1995 mi-am cumparat un Cielo GLE/AC (varianta full la acea vreme), pe care am platit suma de 8.663 USD iar cand au auzit prietenii si vecinii din fata blocului toti mi-au reprosat faptul ca am dat banii pe o mizerie coreana, fara istorie si cu siguranta sunt ultimul cumparator. Mai mult, cu acea suma puteam sa-mi cumpar o "nemteasca" ce cu siguranta "ingroapa" 3 Cielo-uri.
Lucrurile nu au stat asa, masina s-a dovedit fiabila si de incredere. Am vandut-o dupa 4 ani cumnatului meu care a mai exploatat-o inca vreo 6 ani.
« Last Edit: April 06, 2016, 16:02:08 PM by Heliotropus »
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Răspuns: Subaru in Romania
« Reply #9 on: April 06, 2016, 15:53:54 PM »
Orice ati spune mi se pare penibila aceasta "asociere". La marcile care se respecta n-ai sa vezi asemenea colaborari...

Dragul meu, odata cu trecerea anilor vei deveni mai selectiv, mai empatic si nu in ultimul rand mai intelept (acesta este ciclul biologic-intelect-evolutiv la Homo sapiens sapiens dar exista si exceptii).
Probabil ca asocierea la care faci referire nu s-a luat pe criterii emotionale ci strict economice asa ca hai sa lasam timpul sa decanteze decizia si totodata sa le uram celor de la SMT prosperitate si numai de bine!
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

KET

  • 3921
Răspuns: Subaru in Romania
« Reply #10 on: April 06, 2016, 16:03:37 PM »
Bineinteles ca de cele mai multe ori criteriile economice primeaza. Dar aici fiind form Subaru nu te astepti ca membrii sa fie fericiti cand vad o asociere Subaru/Great Wall. Nu am nimic cu fratii chinezi in diverse domenii, si stii asta, dar Am mers cu Great Wall de mai multe ori (nu la volan) si par niste carute ridicate la rang de masini.

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Răspuns: Subaru in Romania
« Reply #11 on: April 06, 2016, 16:04:44 PM »
Lorian, nu suporta comparatia cu Cielo dat fiind faptul ca specs urile raportate la pret sunt cu mult sub cele ale altor marci deja existente si de succes pe piata. Ia compara-l cu L200 sa vezi ca e aproape ca pret, pe leasing aproape ca nu simti diferenta, insa la ani distanta ca dotari si performante.

Cred ca pe toti care au/vor protestat/a ii zgarie pe urechi asocierea unui brand ca Subaru cu unul cvasinecunoscut aici, basca si made in China. :)
Macar cei sa le AK au KIA, brand recunoscut deja international si cu oarece succes la noi.
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

Răspuns: Subaru in Romania
« Reply #12 on: April 06, 2016, 16:12:28 PM »
Orice ati spune mi se pare penibila aceasta "asociere". La marcile care se respecta n-ai sa vezi asemenea colaborari...

Dragul meu, odata cu trecerea anilor vei deveni mai selectiv, mai empatic si nu in ultimul rand mai intelept (acesta este ciclul biologic-intelect-evolutiv la Homo sapiens sapiens dar exista si exceptii).
Probabil ca asocierea la care faci referire nu s-a luat pe criterii emotionale ci strict economice asa ca hai sa lasam timpul sa decanteze decizia si totodata sa le uram celor de la SMT prosperitate si numai de bine!
Faptul ca o firma chinezeasca se foloseste de brand-ul Subaru, un brand cu traditie 4x4, sa-si vanda bombele lor 4x4 nu poate fi un lucru bun pentru nimeni. Chiar si pe poster-ul postat de un coleg mai sus, emblema Subaru este mult mai scoasa in evidenta, dandu-ti impresia ca Subaru a scos un nou model de pick-up. Sa nu mai spun ca o sa te duci in reprezentanta SMT si o sa ti bage pe gat "marele zid" ca fiind un 4x4 veritabil, ca de... ti-l vinde Subaru...

laddu

  • 225
Răspuns: Great Wall Steed 5 la SMT
« Reply #13 on: April 06, 2016, 17:10:07 PM »
Oare FHI știe de aceasta asociere sau e făcută pe barba SMT? În orice caz, afișul e făcut ca sa te inducă în eroare, mai ales dacă nu știi despre ce e vorba.

andea79

  • *
  • 4007
Răspuns: Great Wall Steed 5 la SMT
« Reply #14 on: April 06, 2016, 17:39:40 PM »
dapai tubman cluj vindea de nu stiu cat timp si ssangyong 
ii gasiti pe lista de dealer oficiali aici http://ssangyong.ro/dealeri-autorizati/

nu-i chinezarie dar .... asta e ... se cheama asiatice :)

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Răspuns: Subaru in Romania
« Reply #15 on: April 06, 2016, 17:53:54 PM »
In ceea ce priveste rezonanta marcii Great Wall sunt sigur ca nimanui nu-i spune nimic si iarasi revin la teoria mea conform careia brand-ul iti ofera o claritate anume, o garantie si consistenta, status si apartenenta intr-o piata dominata de competitivitate agresiva si in care deciziile bazate exclusiv pe rationalitate sunt aproape imposibil de luat.

Revenind la comentariile lui Foreste cu privire la comparatia cu L200 pot emite un amendament comercial care se bazeaza pe senioritate si implicit pe volume de vanzari. Ca urmare, nu putem compara experienta de peste 100 ani a lui Mitsubishi cu start-up-ul Great Wall intrucat cadem in ridicol. Dar totodata avem exemple de fuziuni in industria automobilistica.

Comentariile lui KET sunt pertinente intrucat el chiar a fost pasager intr-un astfel de vehicul si se pare ca experienta l-a marcat in mod negativ ceea ce este de inteles. Dar sa nu uitam ca producatorii evolueaza sau dispar iar cum ii stiu eu pe chinezi daca vor sa evolueze o fac progresiv si in final le iese.

Dialectica temei propuse se inscrie pe o pista falsa, in opinia mea, intrucat cu totii banuim ca SMT nu vinde volume de SUBARU si probabil nici nu are o activitate de service care sa ii permita sa reziste in piata iar managementul a luat o decizie economica - fericita, dupa unii sau nefericita, dupa altii.

Haideti sa fim optimisti si sa le uram celor de la SMT viata lunga si prospera intrucat doar prosperitatea financiara le va putea asigura continuitatea promovarii brand-ului SUBARU aici, in Bucuresti.
Poate maine vor vinde motocultivatoare sau cilindrii compactori ori autosanitare produse in tari exotice - foarte bine, sa le mearga afacerea si sa aiba in showroom toate modelele brand-ului SUBARU pe care il indragim cu totii.  
  
    
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Forester

  • 3068
  • The other right!
Răspuns: Great Wall Steed 5 la SMT
« Reply #16 on: April 06, 2016, 18:07:29 PM »
Pai tocmai asta e, ti se pare ca maretul zid se va vinde in volume mari?  :D
In cartierul meu aveam doua chinezarii la un moment dat: un Geely CK 1.3, care la un moment dat a inceput sa stea nemiscat iar acum doua zile cand l-am cautat nu mai era acolo, si un CUV d-ala cu motor mitsu. Ala e alive si ... sa zicem well, adica e clar ca se circula frecvent cu el daca nu zilnic, insa curge rugina pe el. La propriu. Are dare de rugina pe caroserie, pe la imbinari, pe praguri etc. Daca am ocazia o sa-i fac o poza.

Revenind on topic, sunt curios cine ia o chinezarie (presupus) ieftina, dar a carui intretinere se va face unde? La SMT?  :D :D Din trei revizii si o distributie isi lua ala direct subaru sau L200 sau mai stiu eu ce.  ;D ;D
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Răspuns: Great Wall Steed 5 la SMT
« Reply #17 on: April 06, 2016, 18:12:05 PM »
Lorian, ce ti se pare in neregula cu headerul din dreptunghiul rosu? :)

Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Răspuns: Great Wall Steed 5 la SMT
« Reply #18 on: April 06, 2016, 18:15:17 PM »
Habar nu am ce rationamente economice si strategice stau in spatele acestei noi afaceri insa probabil ca decizia a fost cea mai la-ndemana solutie de crestere pe termen scurt/mediu sau lung.

Dar de ce ii judecam noi pe cei de la SMT? ???
De ajutat, ii putem ajuta cu ceva?
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Răspuns: Great Wall Steed 5 la SMT
« Reply #19 on: April 06, 2016, 18:17:08 PM »
@ Foreste: cu siguranta eu nu as fi conceput sau aprobat o astfel de macheta. Este o nefericita campanie de marketing, dupa parerea mea.
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!