Forester 2.0 XT, MY 2016, Quartz Pearl Blue
Subaru club Romania

Forester 2.0 XT, MY 2016, Quartz Pearl Blue

andea79

  • *
  • 4007
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY 2016, Quartz Pearl Blue
« Reply #100 on: December 16, 2016, 20:13:49 PM »
http://www.subaruforester.org/vbulletin/f72/subaru-tpms-cloning-orange-electronics-sensors-102558/

alta optiune -> reprogramarea ID-urilor senzorilor TPMS astfel incat sa coincida cu cei originali ....

si cel mai probabil se pot comanda senzori care sa inlocuiasca direct si fara probleme pe cei originali (cu ID-ul clonat) si monitorizabili/programabili prin telefon
http://www.orange-electronic.com/eu/orange_download.html (ca exemplu :))


sau http://www.subaruforester.org/vbulletin/f72/tpms-clone-set-options-224066/#post2874225
ideea pare a fi sa stii ce senzori cumperi ...
« Last Edit: December 16, 2016, 21:17:39 PM by andea79 »

Muttley

  • 4922
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY 2016, Quartz Pearl Blue
« Reply #101 on: December 16, 2016, 21:37:38 PM »
E ca la butucii de yala probabil, iei acelasi cod de colectie pentru portiere, portbagaj si buson rezervor.
Chiar mi se parea dubios si aiurea sa trebuiasca mers in reprezentanta si programat nu stiu ce calculator cand schimbi rotile...

Bravo, andea!  ;)
WRX SW 2002

laddu

  • 225
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY 2016, Quartz Pearl Blue
« Reply #102 on: December 16, 2016, 22:30:23 PM »
http://www.subaruforester.org/vbulletin/f72/subaru-tpms-cloning-orange-electronics-sensors-102558/

alta optiune -> reprogramarea ID-urilor senzorilor TPMS astfel incat sa coincida cu cei originali ....

si cel mai probabil se pot comanda senzori care sa inlocuiasca direct si fara probleme pe cei originali (cu ID-ul clonat) si monitorizabili/programabili prin telefon
http://www.orange-electronic.com/eu/orange_download.html (ca exemplu :))


sau http://www.subaruforester.org/vbulletin/f72/tpms-clone-set-options-224066/#post2874225
ideea pare a fi sa stii ce senzori cumperi ...

Am cumparat ce trebuie, senzorii mei sunt Schrader EZ sensor, programabili cu orice fel de serie, model, masina, frecventa. Din pacate nu vin programati din oficiu, pentru ca seria unui senzor oarecare e intotdeauna unica, deci trebuie citita seria de la senzorii existenti si clonata pe senzorii de pe rotile de iarna (care, repet, sunt programabili). Pana aici e bine, doar ca trebuie sa realizezi ca pentru asta e nevoie de o scula care sa stie sa citeasca seriile senzorilor si sa ii initializeze pe cei AM cu acele serii. Aceasta scula costa in jur de 500 Euro. Vezi ATEQ/ALCAR VT55 sau VT56. Puteam sa le dau seriile de la senzorii existenti celor de la care am cumparat, atunci cand am cumaprat, dar din pacate nu am avut cum citesc aceste serii.

E posibil sa o aiba si pe la noi astia care se ocupa de roti, dar cand am intrebat la Autosoft mi-au spus ca nu au decat pentru senzorii cumparati de la ei. De parca banii mei nu erau buni.

Am luat si eu de-a latul si de-a lungul rezultatele din primele 5 pagini ale cautarii pe google, deci linkurile alea imi sunt foarte cunoscute, chiar le-am studiat destul de bine.

La momentul achizitiei, nu mi s-a parut un mare disconfort sa merg la dealer sa fac resetarea, acum sincer mi se pare... Ca optiuni, mi-au ramas:
- retunez senzorii, pun valve normale, si ma impac cu martorul aprins
- cumpar scula de resetare si imi rezolv singur problemele la fiecare schimbare de roti

andea79

  • *
  • 4007
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY 2016, Quartz Pearl Blue
« Reply #103 on: December 16, 2016, 22:52:35 PM »
eu as alege varianta cu programarea senzorilor -> nu exista sa nu aiba cineva scula de citit seriile actuale si programat senzorii tai cu acestea ... doar nu a inventat Subaru roata si senzorii care se folosesc pe o gramada de masini de mai mult de 10-15 ani ... si macar e bataie de cap one time nu de doua ori pe an ...

laddu

  • 225
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY 2016, Quartz Pearl Blue
« Reply #104 on: December 17, 2016, 22:33:49 PM »
Aseara m-am decis, dupa ce s-a actualizat prognoza meteo, sa merg la Magura Branului pentru ceva fotografie. Pentru ca eram in zona, la pranz am dat o fuga pana la AK pentru imperecherea senzorilor. Treaba a curs unsa, Radu a rezolvat imperecherea in 2 min. Doua giratorii mai tarziu, si adio martor de presiune pana la primavara. :)

In orice caz, am decis ca voi cumpara acea scula de la Ateq https://www.ateq-tpms.com/en-us/home/products/quickset-light-tpms-reset-tool/
Ar ajunge in jur de 900 de lei cu tot cu vama si tva. Daca mai este cineva interesat si vrea sa impartim costurile sa-mi spuna. (Cineva din Bucuresti, caci altfel nu renteaza).

Cateva cuvinte despre anvelope (TS 850 P). Mult mai bune decat cele cu care a venit masina, cel putin la partea de franare pe zapada, e alta poveste. Mi se par mai putin zgomotoase, dar nu imi dau seama daca e placebo sau nu. Vedem la primavara.

Si acum din categoria Heliotropus-isme, ceva legat de consum. Sunt uimit si eu de acest consum, de la Zarnesti, Predeal, parcare Ikea, in conditiile in care de la Comarnic la Otopeni am mers cu 100-120 (cu Waze). Sa fie oare de la gume? Daca pana acum nu scoteam sub 9.0 - 9.2 pe CB, acum am 7.4... De stil, acelasi ca si pana acum, downshift cand e nevoie, accelerat cu pedala 40-50%, deci nu batraneste.



Iar la final de traseu:



Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY 2016, Quartz Pearl Blue
« Reply #105 on: December 17, 2016, 22:53:13 PM »
Daca ai condus folosind pilotul automat este explicabil caci, la drum intins, eu folosesc varianta automata, din ratiuni de confort iar rezultatul se regaseste intr-un consum redus de benzina intrucat merg pe aspirare (cel putin asa am inteles de la Muttley, studiind o schema tehnica elaborata de catre d-nul inginer).

In concluzie, avem certitudinea ca se poate inregistra si "un consum de Matiz" cum ar spune MOGUAI... :D
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

moguai

  • 2814
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY 2016, Quartz Pearl Blue
« Reply #106 on: December 17, 2016, 23:13:23 PM »
Aveti CB ul stricat, n are cum. Zilele trecute ma uitam daca exista rezervor mai mare, sa l inlocuiesc pe asta ca incep sa ma satur sa vad cum se aprinde becul galben in bord una doua
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

laddu

  • 225
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY 2016, Quartz Pearl Blue
« Reply #107 on: December 17, 2016, 23:18:09 PM »
M-am gandit ca poate nu raporteaza corect si ma gandeam sa fac plinul si un calcul la pompa, dar am abandonat ideea ca ma grabeam spre casa. Poate zilele urmatoare.

moguai

  • 2814
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY 2016, Quartz Pearl Blue
« Reply #108 on: December 18, 2016, 03:08:58 AM »
Nu stiu la voi, ca s mai noi dar la mine am vazut si diferente de 2l intre pompa si CB. Nu ma mai bazez pe ce arata el
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

Răspuns: Forester 2.0 XT, MY 2016, Quartz Pearl Blue
« Reply #109 on: December 18, 2016, 04:19:45 AM »

Si acum din categoria Heliotropus-isme, ceva legat de consum.
.......................................................................
... Daca pana acum nu scoteam sub 9.0 - 9.2 pe CB, acum am 7.4... De stil, acelasi ca si pana acum, downshift cand e nevoie, accelerat cu pedala 40-50%, deci nu batraneste.
Stai linistit, asta e din ciclul de emisiuni    ``asa face toate``   Subaru-urile bune  ;D  . Daca mergeai si mai batraneste  sub 2000 RPM  scoteai  6,8-7,0 L/100 km. (plus niste fire de par albe in cap)  :D
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

laddu

  • 225
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY 2016, Quartz Pearl Blue
« Reply #110 on: December 30, 2016, 17:58:36 PM »
10k km. Turbina rezista  ;D La multi ani si km tuturor! :)

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY 2016, Quartz Pearl Blue
« Reply #111 on: December 30, 2016, 19:05:05 PM »
La Multi Ani si sa ne reziste tuturor turbinele si nu numai!!!  ;) ;) ;)
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

laddu

  • 225
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY 2016, Quartz Pearl Blue
« Reply #112 on: January 06, 2017, 17:03:20 PM »
Astazi am iesit la dezapezit orasul, cu toate ca am vrut sa ajung prin jud Calarasi, unde drumul dinspre Popesti era inchis. Sunt foarte multumit de anvelope, se simt foarte bine pe masina si inspira incredere.

laddu

  • 225
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY 2016, Quartz Pearl Blue
« Reply #113 on: January 06, 2017, 22:37:50 PM »
O mentiune cu privire la incalzirea stergatoarelor. Pe termen scurt, pentru dezghetare, optiunea este excelenta. Pe termen lung, cu ninsoare, mi se pare a contribui la formarea de gheata pe lamela stergatorului. Poate a fost azi o zi proasta, desi am mai condus alte masini in conditii similare si niciodata nu am strans asa multa gheata de pe lamele.

laddu

  • 225
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY 2016, Quartz Pearl Blue
« Reply #114 on: January 13, 2017, 12:43:26 PM »
Ce lamele pentru stergatoare recomandati? Aparent cele OEM s-au distrus in astea cateva zile de ger si zapada. Cel din dreapta nu mai sterge deloc, de parca s-a curbat cauciucul, iar cel de la sofer urmeaza aceeasi soarta. Voi ce folositi?

Musiu

  • 1156
    • 2007 Forester XT
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY 2016, Quartz Pearl Blue
« Reply #115 on: January 13, 2017, 12:50:10 PM »
Ce lamele pentru stergatoare recomandati? Aparent cele OEM s-au distrus in astea cateva zile de ger si zapada. Cel din dreapta nu mai sterge deloc, de parca s-a curbat cauciucul, iar cel de la sofer urmeaza aceeasi soarta. Voi ce folositi?
Bosch, multumit de prestatia lor, le am de aproape 2 ani.
2007 Forester XT

Ex:
2007 Forester 2.0 XS
2003 Impreza WRX wagon

Forester

  • 3068
  • The other right!
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY 2016, Quartz Pearl Blue
« Reply #116 on: January 13, 2017, 13:40:53 PM »
Profitand de faptul ca a mea a venit cu stergatoare clasice, nu aero, eu imi iau niste stergatoare nemtesti din carrefour, la 10 lei bucata. La acest pret imi permit sa le schimb de doua ori pe an, foarte multumit de ele. Imi pare si ca se scutura mai usor de zapada si gheata. Am avut o perioada si tip lamela si mi s-au parut naspa, cand ningea ramanea zapada pe partea din spatele cursei cum ar veni si lasa mereu dare de apa. Poate nu am nimerit eu ce trebuie, dar am revenit la astea clasice si isi fac treaba cu brio.
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

moguai

  • 2814
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY 2016, Quartz Pearl Blue
« Reply #117 on: January 13, 2017, 13:41:24 PM »
eu am pus valeo pe fosta si erau ok. nu lua si tu pe cele mai ieftine...
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

marr

  • 2208
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY 2016, Quartz Pearl Blue
« Reply #118 on: January 13, 2017, 13:56:14 PM »
Eu am folosit la Forester, pana anul trecut doar Bosch Aero Twin ( bine, asta dupa ce au decedat "originalele").
Sterg bine DAR se uzeaza extrem de repede !
Anul trecut am pus Valeo ( clasice). Streg bine si astea DAR daca nu ploua torential ( adica parbrizul este doar stropit cu apa nu ud) scartaie de faci cu capu' !
Asa ca am sa revin la Bosch.
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

Muttley

  • 4922
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY 2016, Quartz Pearl Blue
« Reply #119 on: January 13, 2017, 14:07:12 PM »
Cel din dreapta nu mai sterge deloc, de parca s-a curbat cauciucul

 :D  :D  :D

Parbrizul e curbat pe orizontala (privit de sus). Dar e perfect drept pe verticala (privit din profil). Stergatoarele, in repaos, stau jos, orizontal, deci vor prelua curbura geamului. Si vor sta acolo pana ingheata si raman... curbate. Cand le pui in miscare, ele tranziteaza progresiv pe o suprafata dreapta, unde nu vor sterge, inghetate si curbate fiind.

Scutura stergatoarele de gheata, sau incalzeste-le, iar prin minune, vor deveni iar functionale  ;)
« Last Edit: January 13, 2017, 14:10:37 PM by Muttley »
WRX SW 2002