Loc de dat cu capul - vol. II
Subaru club Romania

Loc de dat cu capul - vol. II

Xander

  • 1249
  • Forester 2.0d ; Xv 2.0ie
    • Forester '09/ XV ‘20
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #180 on: March 15, 2019, 10:50:07 AM »
Outback. Nasol  :(

Țipător bandoul ăla fumuriu din partea superioară. Mai lat decât un paravan de vânt. Clar sa nu se vadă ce e in mașina.
Drumul este mai spectaculos decât destinația.
Forester Boxer Diesel MY09
XV e-Boxer MY20

Celalalt

  • 1812
  • Mda...
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #181 on: March 15, 2019, 11:41:55 AM »
Radem , glumim , dar ce a facut dementul ala e oribil.
Aia e...


FXT '03 EJ207 STI 6MT
FXS '07 LINISTIT SI NU PREA
Impreza '95-'01 COTET SPRE H6

Theophilus+Julsey

  • 838
  • 2004 Forester 2.0XT / 2009 Justy IV
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #182 on: March 15, 2019, 13:05:47 PM »
Și ai noștri sunt cretini...
Quote: În duba sa s-ar fi aflat arme, muniţie şi canistre cu benzină./quote

Muttley

  • 4923
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #183 on: March 15, 2019, 13:13:06 PM »
Din inertie. De regula astia o ard cu dube si camioane.
WRX SW 2002

Celalalt

  • 1812
  • Mda...
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #184 on: March 15, 2019, 13:26:34 PM »
Si BOLIZI
Aia e...


FXT '03 EJ207 STI 6MT
FXS '07 LINISTIT SI NU PREA
Impreza '95-'01 COTET SPRE H6

Theophilus+Julsey

  • 838
  • 2004 Forester 2.0XT / 2009 Justy IV
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #185 on: March 15, 2019, 17:44:54 PM »
Cred ca înțeleg cum gândesc jurnaliștii...
Orice mașina break e duba și orice sedan e bolid ::)

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Re: creste turația dar nu mai accelereaza
« Reply #186 on: March 17, 2019, 18:27:10 PM »
reiau intreaga discutie lasata pe serverul vechi in postul asta
Have fun!

mtm1234
« Reply #41 on: March 16, 2019, 19:43:28 PM »
Am luat mașina, pe bucăți să o duc la cineva, să văd ce fac mai încolo. poate găsesc un motor varianta 2012 ? ...
Din păcate e fisurat și blocul:

ia vedeți ...
https://photos.app.goo.gl/1q4376bYCYTXPUsi6

=====
make the forum greatagain
« Reply #42 on: March 16, 2019, 20:03:43 PM »
Nașpa...

=====
andea79
« Reply #43 on: March 16, 2019, 21:27:12 PM »
ce bine se vede in poza ce tziganie au facut cu blocul - fata de ej-uri au subtiat considerabil aluminiul de sub cuzineti ca sa puna bucatile alea din alt aliaj peste care vin cuzinetii ... doar ca aluminiul ramas nu rezista ...

=====
MihaiFlorescu
« Reply #44 on: March 16, 2019, 22:01:23 PM »
A crapat in cel putin 3 locuri sau nu vad eu bine?

=====
Mr. Ziggy
« Reply #45 on: Today at 00:08:05 »
...material didactic... :'( :'(

=====
marr
« Reply #46 on: Today at 09:38:37 »
Din cate mi-a explicat un om care chiar stie despre ce-i vorba in domeniul auto (inginer auto de peste 30 de ani, cu experienta in mai multe service-uri - inclusiv sef de service vreo 10 ani la Subaru), problema nu-i de la subtierea elementelor din aluminiu de sub cuzineti. Alea crapa din cauza socurilor generate de fie de blocarea fie de ”bataia” vilbrochenului.
Din cate spunea el, problema la dieselul de prima generatie e data de modul de realizare a cuzinetilor.
Una dintre cauzele de ”deces” ar fi subdimensionarea canalelor de ungere din cuzineti = blocarea vilbrochenului in cuzineti.
Au mai fost si cazuri (mai rare) in care cuzineti au inceput sa se ”plimbe” (probabil s-au desprins de elementele suport) = vilbrochenul nu mai este mentinut in pozitie si incepe sa ”bata” = socuri si vibratii.

Ce nu stiu eu e daca Subaru si-a facut singur cuzinetii sau i-a cumparat de la o alta firma. In acest din urma caz. producatorul cuzinetilor ar fi trebuit sa dea faliment la cate motoare s-au paradit si au fost inlocuite pe garantie.

=====
andea79
« Reply #47 on: Today at 10:36:09 »
@marr eu zic sa ramai la ce stii tu mai bine....adica lauda de modele noi, lasa restul din auzite la televizor si citite la radio ca nu ti se potrivesc ....

=====
marr
« Reply #48 on: Today at 11:27:38 »
Scuza-ma daca prefer sa dau crezare unei persoane pe care o cunosc, persona scolita, calificata si cu experienta vasta si dovedita in acest domeniu in locul unor persoane (pentru care, dealtfel, am tot respectul)  despre a caror pregatire tehnica nu stiu nimic  !

PS: Fara suparare, spune dumneata care-i calificarea ce-ti permite sa emiti judecati de valoare in domeniu ?
PPS: In domeniul auto, nu totul tine doar de soft ...

=====
andea79
« Reply #49 on: Today at 12:00:25 »
daca tu crezi chiar tot ce ti se spune si nu iti folosesti propriile resurse de procesare.... e problema ta .... :)
stii zicala: clientul care da bani degeaba si habar nu are de nimic are intotdeauna dreptate ...

=====
marr
« Reply #50 on: Today at 12:15:52 »
Deci tii secreta pregatirea si calificarea ce te recomanda, dar ar trebui sa iau de bun ce spui tu.
Crede si nu cerceta !
Bun asa !

=====
andea79
« Reply #51 on: Today at 13:09:41 »
sunt la fel de afon si credul ca tine ... doar ca persoana cu care povestesc are 31 de ani experienta ca inginer auto si 11 ani ca  sef service subaru - deci clar mult mai competent :)

PS: nu ai inteles nimic...ca de obicei

=====
Muttley
« Reply #52 on: Today at 14:50:54 »
marr... Cu toate calificarile si recomandarile si diplomele si prim-ministrii si plagiatorii si pusu' botului la tot ce zboara si diplomele magna cum laude, da-mi voie sa-ti adresez un sincer... Mai bâjti, ca m-ai plictisit cu kkturile tale de victima naiva de n-am cuvinte.

Asta cu "arata-mi diploma" si "ai diploma, esti angajat", era meteahna comunista parca. Marr, nu-i asa ca Dragnea e baietas? Nu-i ca e idolul tau, modelul tau? Conducatorul suprem?
Da-o-n mm meritocratie. Esti membru de partid, existi. Altfel, pana ai diploma, ciocu' mic.
Tare m-as bucura sa nu mai intalnesc indivizi asemeni tie. Imi faceti sila.

=====
Xander
« Reply #54 on: Today at 16:44:44 »
Va certați degeaba, fiecare cu dreptatea lui. Eu sper sa va împăcati.
Cu toții știm ca romanii se pricep la toate, așa e gena.
Eu va apreciez și nu are rost sa va jigniți aiurea.
Hai sa imi dau și eu cu părerea :))
La boxer diesel 1 prima slăbiciune este sistemul de regenerare al filtrului combinat cu racirea motorului, calitatea uleiului și a combustibilului, injumatateste viața la orice fer. 50 de bani ai mei.
La versiunile următoare au mai îmbunățit filtrul și Internele.
Andea sa nu ma critici ca poate ajung și eu vreodată la tine cu softul. :))
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

Celalalt

  • 1812
  • Mda...
Re: Re: creste turația dar nu mai accelereaza
« Reply #187 on: March 17, 2019, 18:35:17 PM »
Staț așa sa ma duc dupe semințuri...
Aia e...


FXT '03 EJ207 STI 6MT
FXS '07 LINISTIT SI NU PREA
Impreza '95-'01 COTET SPRE H6

Re: Re: creste turația dar nu mai accelereaza
« Reply #188 on: March 17, 2019, 21:42:22 PM »
Pai te'ntorci?

marr

  • 2208
Re: Re: creste turația dar nu mai accelereaza
« Reply #189 on: March 17, 2019, 22:22:50 PM »
Mutley, ai mâncat ceva stricat ?
Ce-ți veni cu Dragnea, Comuniștii, scârbă, partidul, pile, băiețași & stuff ?
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

Celalalt

  • 1812
  • Mda...
Re: Re: creste turația dar nu mai accelereaza
« Reply #190 on: March 17, 2019, 22:37:03 PM »
Am mai zis. Pe rețetă luna reprezinta seara , soare reprezinta ziua.  ;D ;D ;D
Aia e...


FXT '03 EJ207 STI 6MT
FXS '07 LINISTIT SI NU PREA
Impreza '95-'01 COTET SPRE H6

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #191 on: March 18, 2019, 00:42:14 AM »
Hai ca doar faceti sa creasca numarul de postari intr-un topic fara sens, fara inceput sau sfarsit. Dar mai ales, spuneți niste lucruri care nu isi au locul pe acest forum. Mai bine luati pauza, va linistiti si reveniti.

Si va recomand sa recititi asta: https://www.subarufanclub.ro/site/conceptul/
« Last Edit: March 18, 2019, 00:44:06 AM by MihaiFlorescu »

andea79

  • *
  • 4007
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #192 on: March 18, 2019, 01:19:33 AM »
topicul o fi fost fara sens si unele cuvinte prea grele dar si  mie mi s-a acrit de rahaturile lui marr si de politica asta super impaciuitoare ... deci in semn de protest pana ma calmez o sa-mi sterg cateva zeci sau sute de posturi ....plm...sa ramana numai laudatorii si cunoscatorii de mers la revizie ...

Forester

  • 3068
  • The other right!
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #193 on: March 18, 2019, 08:17:31 AM »
Stiu un mos care a votat pesedeu' si ii pupa-n coor in continuu.
In semn de protest ma duc sa impusc cateva zeci sau sute de mosi.
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

Muttley

  • 4923
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #194 on: March 18, 2019, 08:35:39 AM »
Imi cer scuze pentru limbaj, apreciez lipsa sanctiunilor si voi incerca sa fiu "impaciuitor" pe viitor, ca n-are nimeni nimic de pierdut.
"Impaciuitor" am fost continuu, am si zis ca are loc toata lumea pe forum.
"Impaciuitor" si indiferent am fost si in ocaziile in care marr a fost in mod repetat numit "imaginea comunitatii Subaru RO". M-a durut sub coada, cat timp nu-mi lipiti poza lui din profil pe luneta, faceti ce vreti.
Neimpaciuitor am devenit si voi continua sa fiu cand, marr coplesit fiind de atata adulatie si preaslavire, luandu-si-o-n cap la modu' ametit de vaporii celebritatii si succesului comunitar subaristic, a inceput sa-l ia la bani marunti p-ala care, ca va place sau nu, tine forumul asta in picioare si la nivelul la care se afla pe parte tehnica. Un programator sau treaba lui ce este care, acu' 10 ani, dupa ce i-a crapat motorul de STi, a stat si a tot rascolit internetul pana acum, bibliotecile, compendiile si almanahele si treaba lui ce, si ne ajuta pe toti prostii astia care nu-i ajungem ca cunostinte tehnice nici la degetu' mic. Si ne ajuta dezinteresat, neconditionat si la orice ora. Si marr ii cere diploma. Si justificare cu semnatura si parafa pe ce il recomanda!!! Uite ca-l recomand eu.
Si mai simplu... Daca n-ar fi marr, forumul asta ar fi fix la fel. Poate mai putine "vre-o" si atat. Ca eyesight ar fi si fara el, eu unul n-am nicio problema cu masinile moderne, fiecare cu ce-l bucura. Daca n-ar fi andea, forumul asta ar fi doar eyesight.

andea, cu stersu' postarilor esti copil.
WRX SW 2002

andea79

  • *
  • 4007
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #195 on: March 18, 2019, 10:07:26 AM »
stiu ca sunt copil dar nu am ce face ...daca am zis am zis ... macar cateva zeci de postari trebuie sa moara - sunt textele mele si fac ce vreau cu ele :)

nu am treaba cu cerutul diplomelor ca nu sunt eu miezu' din dodoashca si forumul a existat foarte bine si inaintea mea si va exista foarte bine si dupa ...

problema mea este ca nu poti transforma orice discutie/intrebare despre ce subaru second sa-mi cumpar sau ce problema tehnica am intr-o chestie fara sens de genul doar masinile noi sunt bune sau subaru face totul perfect si motoarele se crapa din cauza furnizorilor de cuzineti ca doar subaru saracutzii au facut treaba perfect ... sau totul se rezolva doar in reprezentanta - si aici stim cu totii ca sunt 3 astfel de personaje pe forum ... 

sa se faca pe forum zona separata si sa se cheme cum vreti - dar sa se stie ca acolo se discuta mai tehnic sau dupa posibilitati despre modele vechi , naspa si cu probleme ... si ceilalti cu apologia noilor modele si a reprezentatelor sa se distreze linistiti pe tot forumul ... nu ma intereseaza ...

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #196 on: March 18, 2019, 10:13:46 AM »
A inceput o saptamana noua. Hai sa o luam cu dreptul. Nimeni nu detine adevarul absolut. Pe forum contribuim cu pareri si opinii, experiente ca sa ne completam cunostintele. Am facut trimitere la codul de conduita pentru a reaminti tuturor ca este normal sa existe pareri diferite asa cum este necesar ca cei care citesc sa citeasca o informatie utila, relevanta, nu idei aruncate de dragul de a scrie ceva.

Asta cu masinile noi vs. vechi e ca benzina vs. diesel, ca manuala vs. automata, jeep vs. mini, cald vs. frig, mare vs. munte... O argumentare urmata de contrargumentare ce se repeta la nesfarsit. In final singurul rezultat este separarea dintre oameni, bisericute si jigniri.

Din fericire exista spatiu pentru toata lumea. Foreste ne-a pus la dispozitie suficient server cat sa facem cate sectiuni si topicuri vrem noi astfel incat fiecare sa discute ce il doare acolo unde poate aduce un plus de valoare conversatiei.
Daca stiti ca nu va puteti stapani in a posta, macar asigurati-va ca postati unde se vorbeste despre acelasi lucru.

@andea79: Cred ca atitudinea mai sanatoasa e cea de bucurie ca un mare tuner expert a considerat munca ta relevanta si suficient de buna pentru a construi peste ea sau pentru a face mici modificari. Sa stergi e usor, dar ce beneficiu?
« Last Edit: March 18, 2019, 10:15:15 AM by MihaiFlorescu »

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #197 on: March 18, 2019, 10:32:43 AM »
Si va mai spun una ca sa incetati cu nou vs. vechi:

- Daca nu erau astia care sa le cumpere pe cele noi, nu ar fi existat variante second hand pentru cei care prefera vechi.

- In acelasi timp cei care prefera nou, nu ar putea sa cumpere mereu nou daca nu ar exista cineva sa le cumpere masina lor devenita "veche" si le-ar da OPEX-ul peste cap daca fiecare masina noua s-ar duce la casat.

- Daca cel care o ia de noua are grija de masina cum trebuie, cel care o ia "veche" o sa se bucure de o masina in continuare buna fara reparatii capitale. In acelasi timp, cel ce o vinde, o sa primeasca un pret mai bun, ca sa poata sa isi ia alta noua cu o diferenta de pret mai mica.

Asa ca nu exista unul fara altul. Ar trebui sa va apreciati, nu sa va contrati. Cel care cumpara vechi ar trebui sa il atentioneze (prin postarile pe forum) pe cel ce cumpara nou unde apar problemele in timp sau de exploatare improprie si cum ar trebui prevenite, la fel cum cel care cumpara nou ar trebui sa il asculte pe cel vechi ca sa isi protejeze investitia si sa mentina valoarea masinii cat mai sus si sa spuna cum functioneaza noile generatii (prin postarile sale pe forum) ca cel ce cumpara vechi sa ia o decizie informata si documentata.
« Last Edit: March 18, 2019, 11:37:01 AM by MihaiFlorescu »

Theophilus+Julsey

  • 838
  • 2004 Forester 2.0XT / 2009 Justy IV
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #198 on: March 18, 2019, 11:04:14 AM »
Frumoasa explicație și soluție :)

Muttley

  • 4923
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #199 on: March 18, 2019, 11:07:20 AM »
Zic sa fie zis, ca s-a cam deturnat subiectul si nu vreau sa ma bagati in oala asta: n-am absolut nimic cu modelele noi si cei ce le iubesc.
Eu m-am bagat in discutie din alt motiv, ala cu diplome si recomandari.
WRX SW 2002