Loc de dat cu capul - vol. II
Subaru club Romania

Loc de dat cu capul - vol. II

abel

Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #1880 on: March 10, 2023, 10:21:37 AM »
Salutare, despre XV o sa raspunda sigur colegul Marr, ca se pricepe :)
Clar Forester inseamna mai mult portbagaj si ceva mai mult spatiu la picioare pe locurile din spate si chiar putin mai mult pe lateral.
Un Forester SH cu istoric si garantie este posibil sa gasesti la un dealer, iar eu recomand Auto Kino, din Brasov. De ce ei? Pt ca sunt foarte deschisi, disponibili si cauta mereu solutii pt clienti. Si in plus, pt ca sunt si dealer/showroom 2 in 1: la ei gasesti si Kia, au cam toate modelele expuse, pe langa Subaru (luni am fost ultima oara si aveau XV in showroom, iar Forester de drive test). Pt oricare din cele doua marci poti gasi masini de drive test care se vand mai ieftin, dar si masini de buyback de la clientii care au cumparat modelele noi si au lasat modelele anterioare la buyback.
In general se aplica regula asta si la alte marci, masini de drive test vandute mai ieftin, cu km putini. Sau masini ale clientilor de buyback.

Nu e AutoKino dumnezeu pe pământ, să fim totuși serioși, de ce atâta reclamă?
Eu am avut numai experiențe triste cu ei (da, nici eu nu am habar de ce am revenit după prima tristețe, dar aia a fost), dar nu mă apuc să scriu pe forum pentru că mi se pare infantil. E un business, cu norocoși și mai puțin norocoși, ș-atât. Precum la raftul din magazin unde există pungi cu chipsuri, unele au mai multe chipsuri sfărmate decât altele.

Sunteți vreo 2-3 care tot insistați cu AutoKino pe aici, norocoșii pentru care s-au aliniat toate planetele poate, ori dintre cei aleși pe geană de Sese pe considerente numai de el știute.

Spune-i omului la obiect ce întreabă, nu mai insera treaba cu autokino așa gratis, că sunt șanse să nu fie la fel de fericit/norocos ca tine
« Last Edit: March 10, 2023, 10:25:01 AM by abel »

cristibna

  • *
  • 723
  • FUN
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #1881 on: March 10, 2023, 10:26:09 AM »
Salut
XV o sa fie mic pt ce spui tu acolo, 2+2 si eventual biciclete la interior. Unde mai pui ca nu esti chiar micut :).
In situatia ta, eu m-as orienta catre un Forester suau Outback.
Spor la cautat si sper ca in curand sa faci si un jurnal de bord pe acest forum .
2018 Subaru XV 2.0
2016 Honda NC750x DCT
ex 2004 Subaru Forester 2.0X

dan_b

  • 1236
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #1882 on: March 10, 2023, 10:37:17 AM »
Nu e AutoKino dumnezeu pe pământ, să fim totuși serioși, de ce atâta reclamă?
Eu am avut numai experiențe triste cu ei (da, nici eu nu am habar de ce am revenit după prima tristețe, dar aia a fost), dar nu mă apuc să scriu pe forum pentru că mi se pare infantil. E un business, cu norocoși și mai puțin norocoși, ș-atât. Precum la raftul din magazin unde există pungi cu chipsuri, unele au mai multe chipsuri sfărmate decât altele.

Sunteți vreo 2-3 care tot insistați cu AutoKino pe aici, norocoșii pentru care s-au aliniat toate planetele poate, ori dintre cei aleși pe geană de Sese pe considerente numai de el știute.

Spune-i omului la obiect ce întreabă, nu mai insera treaba cu autokino așa gratis, că sunt șanse să nu fie la fel de fericit/norocos ca tine


Mihai, sincer cred ca ar trebui sa stergi astfel de deliruri de pe forum.
Si fac un gest de normalitate sa raspund la aberatiile de mai sus: in primul rand nu e ok tonul agresiv si jignitor cu care te adresezi, fara sa ai habar cu cine vorbesti si daca iti permiti!
Arunci acuze tembele pe niste situatii inchipuite!
Da, eu am avut doar experiente bune cu AK si am detaliat de fiecare data! Nimeni nu e perfect, dar eu m-am referit strict la experienta mea. Care vs alt dealer/reprezentanta Subaru a fost net in favoarea Ak. Nu dau nume de vs, nu arunc mizerii si frustrari unde nu e cazul si nu ajuta.
Exista si topic dedicat service/reprezentante, acolo fiecare isi expune experienta sau parerea.
Este deranjat cum cred unii ca pe forum isi permit orice, desi e doar in mintea lor.
ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.

MyKe

  • 210
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #1883 on: March 10, 2023, 10:50:52 AM »
De ce? Are dreptate, și eu am apelat la ei văzând cât de lăudați sunt pe forum, și am plecat de acolo cu un gust amar.
Singurele lucruri bune pe care le au țin de aprovizionarea cu piese originale Subaru - sosesc relativ repede și au un preț decent, și grija față de cei cu dieseluri.

Poate dacă aveam diesel eram mai încântat, am văzut că își dau silința să rezolve problemele de care alții fug - cu schimbarea motoarelor în post-garanție chiar și după 12-13 ani. Sunt de apreciat pentru asta. Dar meritul e al lui Sese, el e singurul orientat către client de acolo și e cam singurul cu care te poți înțelege (într-o anumită limită). Dar el nu poate să vândă, să consilieze, să repare, și să mai și administreze afacerea etc. E de înțeles.
« Last Edit: March 10, 2023, 10:51:42 AM by MyKe »
‘23 Honda CR-V e:HEV
‘23 Honda NC750XA

ex- '11 Forester, 2.0X Comfort, AT, Sky Blue Metallic

dan_b

  • 1236
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #1884 on: March 10, 2023, 10:59:04 AM »
Nu e ok sa arunci acuze de fake news, de reclama, de interese... E urat, imoral, stupid si usor ilegal. Nu detaliem aici.
Experienta fiecaruia e subiectiva si depinde de foarte multi factori - personal, uman, tehnic etc.
In fine, nu are rost sa dezbatem aiurea, lasam si omul caruia incercam sa ii dam niste repere, sa inteleaga ce si unde poate gasi. Restul chiar e cancan.
ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.

Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #1885 on: March 10, 2023, 11:02:29 AM »
@ Negoita Lucian

Conduc Forester SJ si XV ambele din generatia anterioara, benzina 2.0 NA 150 cp si sunt foarte multumit, XV-ul este o masina fasneata si placuta la condus cu portbagajul cam mic. Dar oricand prefer Foresterul care este mult mai confortabil. XV-ul este masina sotiei.
Diferenta la spatiu interior la pasageri intre Forester si XV este doar la cap, la XV mai am aproximativ 5 cm pana in plafon pe cand la Forester este mult mai mare, am inaltimea de 1.75, probabil daca as lasa scaunul mai jos distanta la cap ar fii mai mare dar m-as simtii ca si cum m-as cobora in masina.
Am facut un test si cu Outback, este cofortabila placuta la condus dar nu ma vad in acesta masina, probabil si urmatoarea masina va fii tot Forester.
Poti sa pui o intrebare la dealeri poate gasesti ceva SH si eu am avut o experienta foarte buna cu cei de la AutoKino, am primit toate informatiile de care am avut nevoie chiar daca ulterior am cumparat masinile SH din Germania, pentru intretinere merg la AutoKino si sunt multumit chiar s-au miscat foarte repede cand am avut probleme.
Forester 2.0 NA MY2018
XV 2.0 Hybrid MY2021

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #1886 on: March 10, 2023, 12:33:53 PM »
Nu ai ce sa faci cu XV-ul. Este la dimensiuni de Golf si tu cauti echivalent passat. Si daca vii de pe TDI manual sau cu DSG, nici sa nu iti treaca prin cap 1.6 cu CVT. Outback ti se potriveste, dar momenul nu este tocmai fericit. Nu gasesti sub 25k nici pe afara si oricum deja la pretul asta au ceva km.
Poti sa te lipesti de un forester mai usor si nu este nicidecum exotica. In mare parte piesele sunt cam aceleasi ca la XV pe dedesubt.

Pentru auto rulate cu ceva istoric poti cauta aici, desi oferta actuala tinde spre 0:

https://subarumotors.ro/masini-de-ocazie/
https://autokino.autovit.ro/inventory
https://twinmotors.ro/twinmotors-auto-rulate/
https://autorulate.openautocenter.ro/oferte-auto-rulate-in-stoc/
« Last Edit: March 10, 2023, 12:38:15 PM by MihaiFlorescu »

Xander

  • 1249
  • Forester 2.0d ; Xv 2.0ie
    • Forester '09/ XV ‘20
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #1887 on: March 10, 2023, 12:58:49 PM »
Dacă nu ai service de Subaru prin zona, mai ales ca vrei sh, orienteza-te spre alta marca.
Brașov nu e chiar aproape de Galați.
Ca și spațiu vrei forester pentru necesitatile enumerate.
Drumul este mai spectaculos decât destinația.
Forester Boxer Diesel MY09
XV e-Boxer MY20

Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #1888 on: March 10, 2023, 13:37:35 PM »
In primul rand, multumesc celor care mi-au raspuns si mi-am facut o idee cat de cat.

In al doi-lea rand as vrea totusi sa stiu la intretinere, revizii, chestii uzuale daca este scump ... aproximativ ... peste 1000 lei revizia (filtre, ulei, placute, etc.) si la ce ar trebui sa fiu atent, mai ales la un sh?

In ultimul rand ... ce parere aveti despre asta?
https://www.autovit.ro/anunt/subaru-forester-2-0x-lineartronic-ID7H8HaR.html


Multumesc.

dan_b

  • 1236
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #1889 on: March 10, 2023, 14:09:03 PM »
Este o masina vanduta de dealer Subaru, scrie ca ofera garatie 12 luni, carte service completa, deci atuuri clare.
Un Subaru rulat/sh ar trebui cel putin verificat la reprezentanta sau cineva care chiar stie ce sa verifice la un Subaru, nu doar la o masina in general. Ideal este sa fie cumparat de la o reprezentanta, cum e si cel din anunt.
Costurile de revizii depind si de marca de ulei si accesorii folosite de fiecare service in parte, dar sunt peste 1000 lei. Important este si uleiul din cutie, care este ideal a fi schimbat mai des sau cel putin la timp. Poate colegii pot da referinte de pret pt modele similare, dar se pot obtine oferte si de la reprezentante, estimativ.
Eu as cauta exclusiv Subaru vanduta de sau cu istoric complet la reprezentante, cum e si cea din anunt, doar benzina 2.0, fara modificari la partea de motor, oricare ar fi ele.
Succes!
« Last Edit: March 10, 2023, 14:09:56 PM by dan_b »
ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #1890 on: March 10, 2023, 20:36:42 PM »
Eu il vad cam scump. Este 2016 totusi. Pare echiparea de mijloc. Nu mai stiu preturile din 2016 dar cred ca era pe la 26-28k nou.

Vezi sa fi avut uleiul in cutie schimbat, sa fi avut rechemarile in service facute pentru supape daca se aplica modelului si cam asta e in afara de lucrurile obisnuite.

john_b

  • 188
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #1891 on: March 11, 2023, 13:07:53 PM »
Cu xv in concediu e cam asa: sotia in dreapta, 1.60m; in spatele ei copilul, 1.80m; in spatele meu (1.75m) un troller jos și încă unul pe bancheta, prins cu centura de siguranţă. În portbagaj rucsac, pungi, chestii ușor accesibile. Cu 2.0 e ok, cu 1.6 nu stiu, nu vreau să încerc  :-\
« Last Edit: March 11, 2023, 13:08:33 PM by john_b »

Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #1892 on: March 11, 2023, 23:14:19 PM »
In primul rand, multumesc celor care mi-au raspuns si mi-am facut o idee cat de cat.

In al doi-lea rand as vrea totusi sa stiu la intretinere, revizii, chestii uzuale daca este scump ... aproximativ ... peste 1000 lei revizia (filtre, ulei, placute, etc.) si la ce ar trebui sa fiu atent, mai ales la un sh?

In ultimul rand ... ce parere aveti despre asta?
https://www.autovit.ro/anunt/subaru-forester-2-0x-lineartronic-ID7H8HaR.html

Multumesc.

Salutare!
Din datele descrise de tine XV-ul nici nu intră în vreo discuție. Ar fi o variantă bună, nu cu 1.6, ci cu 2.0, dar nu pentru utilizarea în condițiile acestea.
Forester, generația actuală, ar fi de văzut dacă corespunde solicitărilor de spațiu și confort. Nu te aștepta să fie prea dinamic.
Apropos, pentru biciclete consider o variantă mult mai bună pentru transport un suport montat pe cârligul de remorcare.
În ceea ce privește prețul unei banale revizii, foarte mulți dealeri au luat-o razna complet, pretind 1000 - 1200 lei pentru o revizie amărâtă la un modest benzinar 1.5, fără nimic deosebit, cuprinzând uleiul și filtrele de aer, polen și ulei. Japcă ordinară.
Nu-i indicat să achiziționezi o marcă care nu are măcar un service bun în zona ta, ori în proximitatea decentă. Ideal ar fi să fie mai multe, plus mecanici pricepuți cu ateliere private.
La Subaru piesele sunt o idee mai scumpe (unele sensibil mai mult), nu tot timpul disponibile în 1-2-3 zile, iar mecanici pricepuți găsești mai greu și nu pe oriunde.

La 25k euro nicio Dacie actuală nu are ce căuta pe vreo listă.
Dacă nu-i grabă mare cu achiziția ar fi bine să mai aștepți câteva luni, este posibil să poți cumpăra ceea ce acum nu-i accesibil financiar.
Să ai grijă la benzinarele cu injecție directă, mai ales la cele cu câțiva ani și ceva km. Nu doar din perspectiva depunerilor de carbon.

Forester

  • 3068
  • The other right!
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #1893 on: March 13, 2023, 08:15:43 AM »
... Nu doar din perspectiva depunerilor de carbon.

What else?
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

Sese

  • 468
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #1894 on: March 13, 2023, 08:18:43 AM »
De ce? Are dreptate, și eu am apelat la ei văzând cât de lăudați sunt pe forum, și am plecat de acolo cu un gust amar.
Singurele lucruri bune pe care le au țin de aprovizionarea cu piese originale Subaru - sosesc relativ repede și au un preț decent, și grija față de cei cu dieseluri.

Poate dacă aveam diesel eram mai încântat, am văzut că își dau silința să rezolve problemele de care alții fug - cu schimbarea motoarelor în post-garanție chiar și după 12-13 ani. Sunt de apreciat pentru asta. Dar meritul e al lui Sese, el e singurul orientat către client de acolo și e cam singurul cu care te poți înțelege (într-o anumită limită). Dar el nu poate să vândă, să consilieze, să repare, și să mai și administreze afacerea etc. E de înțeles.

Buna dimineata,

Personal, am ajuns la o varsta la care incerc sa ma tin departe de certuri de orice fel.
Big news, nu ne place toata lumea.

Le cer iertare celora pe care i-am dezamagit si ii rog pe cei care ne lauda, sa n-o mai faca, ca se interpreteaza gresit si, iata, deranjeaza comunitatea.

Si e ok ca Myke a identificat "singurele lucruri bune" pe care le oferim comunitatii Subaru.


Anul viitor implinim 20 de ani de cand suntem in reteaua Subaru iar astazi suntem singurii din aceasta tara cu agrementare oficiala din partea producatorului despre ale carui automobile se discuta pe acest forum de catre bravii membri.
Cu toate acestea, primim admonestari din partea unora care-si descarca programe fara licenta de pe net si cred ca au toate raspunsurile doar pentru ca si-au reparat masina personala mai bine decat a facut-o un mecanic de la Auto Kino.

Si n-au nici macar inteligenta si experienta de viata sa vada cu proprii ochi diferenta.





Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #1895 on: March 13, 2023, 08:41:45 AM »
Buna dimineata,

NU am vrut sa creez scandal intre useri si dealeri, nu asta a fost intentia mea.
In fine, maine am un drum la Bucuresti si o sa merg la SMT, macar sa vad masinile pe viu (XV si Forester) ... poate ma lasa sa fac si un test drive ... vedem. Revin cu pareri dupa aceea.
Ce m-a intristat putin, este ca am vazut pe mirobolantul fb pe subaru romania ca se tot repara motoare care au cazut, de prin 2010 ce este drept, dar m-a facut putin sa stau cu griji.

Multumesc tuturor membrilor si "make love not war" :)

marr

  • 2208
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #1896 on: March 13, 2023, 15:40:57 PM »
Salutare !
Mi-a scapat discutia asta ... si cum am fost mentionat, zic si eu cate ceva:
1. Daca tii mortis sa cari cu masina 2-3 trolere + 2 biciclete + trotinete & stuff, singurul model din gama Subaru care ofera spatiul din portbagaj similar Passatului tau este Outback-ul.
Bifeaza si restul cerintelor (garda la sol, benzina, cutie automata, ACC, etc).
Cu putina rabdare (sau cu ceva mai multi $$$), poti gasi unul.
2. XV-ul este - dpmdv - unul dintre cele mai reusite modele scoase de Subaru in ultimii ani.
Cum eu am cu doar 10 cm si 15 kg mai putin decat tine, sunt 99% convins ca nu o sa ai nici o problema sa te simti bine in XV. Nici pentru restul de pasageri nu va fi deloc neplacut (este surprinzator de mult loc pentru picioare pentru locurile din spate chiar si cand scaunul soferului este reglat pentru mine).
Problema e ca, la XV, s-a optat pentru mult spatiu in habitaclu in detrimentul portbagajului. Pe mine nu m-a deranjat ca in 99% din timp sunt singur sau cu inca o persoana in masina. Dar, am fost intr-un an in concediu cu XV-ul cu ambii copii (ma rog, la 20 de ani erau deja adulti) fara a sta cu bagajele in brate.
Dar, noi suntem invatati sa plecam in concedii cu strictul necesar (2-3 schimburi, costumele de baie si cardurile).
Daca nu vrei sa iei si biciclete in concediu si investesti intr-un Thule pe plafon, este foarte posibil sa va descurcati de minune si cu un XV.
Si eventuale mici si rare momente de bataie de cap cu aranjatul bagajelor vor fi uitate cand pleci la drum si simti cum se conduce maina aia.

3. Forester - modelul actual e huuge ! Dar tot nu-ti intra 2-3 trollere si doua biciclete nedemontate in portbagaj.
La fel ca si in cazul XV-ului, s-a optat pentru un spatiu de sufragerie pentru pasageri cu pretul reducerii unor cmc din portbagaj. Dar si asa, portbagajul Foresterului este dublul fata de cel al XV-ului.
Ca masina de familie, modelul actul de Forester este excelent - spatios, confortabil, burdusit cu sisteme de siguranta.
Singurul ”-” ar fi motorizarea - nu, masina nu-i ”moarta” si se misca mai mult decat decent, dar i s-ar fi potrivit muult mai bine macar 2.5-ul de pe Outback ca sa nu mai vorbim de un turbo (2.0 de pe SJ XT sau 2.4 de pe Ascent).
Dar .... suntem ECO !

Eu am ambele modele de mai sus (XV si Forester) si mi-ar fi greu sa-ti spun care-i ”cea mai cea”.
Personal, pentru job si frecat prin jurul casei prefer XV-ul, dar in concedii - alegerea clara e Foresterul.
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #1897 on: March 13, 2023, 22:36:33 PM »
What else?

Toate benzinarele cu injecție directă, mult mai pregnant în cazul celor cu utilizare preponderent urbană, suferă de diluția uleiului. Cu tot ceea ce decurge de aici pentru starea motorului. Iar cum arareori schimbul de ulei se face atât de des pe cât s-ar impune în astfel de situație (că deh sună ”bine” revizie la 2 ani sau 30k km, chestiune la care contribuie din plin jecmăneala multor dealeri privind costurile), este foarte posibilă o uzură accentuată și prematură.
Filtrul de particule la benzinare nu ar trebui să fie problematic, mai degrabă ar putea fi dubitabile sondele lambda și alți senzori. Ceea ce duce la un consum mai mare, amestec mai bogat - încărcare mult mai mare pe sistemele de depoluare.
Unele benzinare turbo au avut probleme și cu egr-ul, Bosch fiind.

cristibna

  • *
  • 723
  • FUN
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #1898 on: March 14, 2023, 09:19:44 AM »
@ Aer CUrat: cred ca mai toti de pe acest forum fac schimburile de ulei / reviziile mult mai repede decat scrie in carte. Pentru ca ne plac masinile si nu ne batem joc de ele :) . Eu, de cand am Subaru, o singura data am facut schimbul de ulei cam la 1 an si 3 luni - nu am avut timpul necesar sa ma duc cu masina in service , si aveam si vreo 3000km facut de la ultima revizie. In rest la 1 an si sub 10.000km.
2018 Subaru XV 2.0
2016 Honda NC750x DCT
ex 2004 Subaru Forester 2.0X

Forester

  • 3068
  • The other right!
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #1899 on: March 14, 2023, 12:09:40 PM »
Bun de stiut AerCurat, dar da, cum bine a punctat Cristi, am fost dintotdeauna maniac cu schimbatul uleiului, chiar si la amaratul de hyundai 1.6 aspirat. Pe vremea aia mai scria in manualul masinii (nu stiu daca Hyundai mai scrie asa ceva acum) ca reviziile se fac la 15.000km DAR, acest interval se injumatateste la conditii de drum grele. Si da, mersul de oras era trecut, pe langa altele, la conditii de drum grele.
In plus, am ascultat si eu de altii mai batrani (adica de Relu in cazu' asta :) ) care spunea ca de fapt uleiul ar trebui sa se schimbe la ore de functionare, nu la km.
Si uite asa a devenit foarte simplu. Am cautat info pe net, gen ca pentru un ulei bun, cel putin mai acu 10-15 ani, se zicea ca isi pastreaza parametri optimi cca 200h. Si deci daca mergi numa' extraurban, cu o medie de 75km/h (ceea ce ar fi fantastic as zice), uite cum la 200h se strang fix 15.000km
Guess what, ce se intampla cu un mers exclusiv urban, exemplu Bucuresti, cu un 20km/h in mod fericit? Rezulta ca si 7500km e mult...  ;D

Acum nu mai merge pe astfel de calcule, e simplu. La Forester oricum nu trece niciodata de 5.000km, dar si acum, la 4000 in acest moment, parca se cere schimbat, il simt ca nu-mi mai prea place. Paranoia/OCD fac casa buna.
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008