Tănculețul meu
Subaru club Romania

Tănculețul meu

Re: Tănculețul meu
« Reply #320 on: March 23, 2020, 14:33:01 PM »
Arata ca dracu, da nu stiu cum sa le pun altfel.

Re: Tănculețul meu
« Reply #321 on: March 23, 2020, 14:34:24 PM »
.

Re: Tănculețul meu
« Reply #322 on: March 23, 2020, 14:35:03 PM »
.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Tănculețul meu
« Reply #323 on: March 23, 2020, 16:29:51 PM »
Cuzineti de curse? :) o garnitura chiulasa interesanta...e multistrat? In rest blocul arata bine. Pistoanele e normal sa arate asa la cat ulei au ars. Segmentii la fel.
Arborele a fost rectificat sau inlocuit?

andea79

  • *
  • 4007
Re: Tănculețul meu
« Reply #324 on: March 23, 2020, 16:39:16 PM »
faza e ca toti cuzinetii au aratat ok...chiar ma asteptam sa fie uzuri dar ... aratau bine
dar au fost schimbati daca tot au fost desfacuti iar arborele e acelasi (la cj cel putin nu se rectifica ... e ok sau e pus nou)

Re: Tănculețul meu
« Reply #325 on: March 23, 2020, 17:44:33 PM »
Si ca sa-ti mai alin nitel din suferinta. Pai n-o schimbam io mai devreme daca stiam ce te roade?   :P

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Tănculețul meu
« Reply #326 on: March 23, 2020, 18:47:29 PM »
faza e ca toti cuzinetii au aratat ok...chiar ma asteptam sa fie uzuri dar ... aratau bine
dar au fost schimbati daca tot au fost desfacuti iar arborele e acelasi (la cj cel putin nu se rectifica ... e ok sau e pus nou)

Atunci a scapat chiar bine domnu' in cauza. Cum spuneam, motor solid, pacat de intretinerea si reparatiile facute aproape de pomana anterior.
Daniel, nu conteaza ce grila are. Imi place cu amandoua. Plasa mi se pare mai agresiva desi masina este cum ii spun multi "nava amiral" si nu i se potriveste stilul sport. Dar acum ca are motorul pe masura, sunt sigur ca o sa iti aduci aminte de ce ai cumparat-o.

Ca sa fac haz de necaz, practic acesta a fost al doilea subaru al meu si a trecut si acesta la mustata de 200k km fara sa ii fie desfacut motorul. Acum ce sa zic.. a tinut ~50k km de la reparatia anterioara a chiulaselor. Se putea si mai rau.
« Last Edit: March 23, 2020, 18:48:59 PM by MihaiFlorescu »

Re: Tănculețul meu
« Reply #327 on: March 23, 2020, 19:20:40 PM »
Grila veche trebuie revopsita. Ca a vopsit-o un bou cu țîțe. Dar o sa astepte mult si bine pentru ca a inceput sa-mi placa asta destul de mult. Mai e un legacy pe forum cu plasa d-asta. Dar parca-i neagra si e si masina inchisa la culoare. Nu mai stiu unde am dat peste ea.

Coteata merge belea. Imi place mult de tot. Abia astept sa-i termin rodajul. Mi-a spus si Cristi ca merge foarte bine pentru un aspirat.
Mai am un singur lucru de facut la ea si apoi ma linistesc. Tobele finale. Am primit codurile, ma voi ocupa cat de curand. Apoi doar intretinere, ca-mi ajunge si mie si ei. Cu ce i-ai facut tu inainte si cu ce-am mai surubarit si eu la ea, e numai buna. Mult prea buna.  :)

Re: Tănculețul meu
« Reply #328 on: April 20, 2020, 12:03:11 PM »
Hristos a Inviat!

Pe la 650 km i-am schimbat filtrul si uleiul. Acum am ceva peste 800 km. Din pacate... Deci vreo 200 km cu noul ulei si noul filtru. P=astea la cati km sa le schimb iar? Si mai ales dupa cati km pot s-o folosesc normal (viteza/turatii/incarcatura)? Ma gandeam sa n-o accelerez tare pana spre 3 000 km. Sau exagerez?

Si benzina. Am vazut ca sunt destul de impartite parerile. 95 sau 98? Daca tot e nou motorul, ma gandeam ca n-ar fi o idee rea sa am grija de el.

Intreb de plictiseala, pentru la toamna...  :(

Muttley

  • 4923
Re: Tănculețul meu
« Reply #329 on: April 20, 2020, 12:19:04 PM »
Numa' rabdare sa ai.
WRX SW 2002

Xander

  • 1249
  • Forester 2.0d ; Xv 2.0ie
    • Forester '09/ XV ‘20
Re: Tănculețul meu
« Reply #330 on: April 20, 2020, 13:12:23 PM »
Numa' rabdare sa ai.

Greu de urmărit cu accentul ăla, mai ales ca citește de undeva și chiar se concentrează pe intonație si accent.
Nu am rezistat pana la capăt.
Drumul este mai spectaculos decât destinația.
Forester Boxer Diesel MY09
XV e-Boxer MY20

Re: Tănculețul meu
« Reply #331 on: April 26, 2020, 11:53:12 AM »
1000 km. Niciun gram de ulei consumat. Si-i asa frumos la culoare... imi vine sa-l pun in salata.  ;)
Interesant e cu tevile. Parca s-au curatat singure. Ma duc, cu peria de la bicicleta, sa le mai bibilesc nitel. Asa-s de esxy fara fum...  :D

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Re: Tănculețul meu
« Reply #332 on: April 26, 2020, 22:27:58 PM »
Asa-s de esxy fara fum...  :D

"Fără foc nu iese fum", spune un proverb înțelept. Să înțelegem că mașina este tractată sau plimbată 1.000 km pe platformă ori virtual? ;D

Felicitări pentru investiție, timp alocat, răbdare și speranță! Drumuri multe și frumoase, când s-o putea, desigur!
« Last Edit: April 26, 2020, 22:28:32 PM by Heliotropus »
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Re: Tănculețul meu
« Reply #333 on: May 16, 2020, 08:54:17 AM »
Ieri, in cursul zilei, am dat drumul la AC pentru prima oara de cand am refacut motorul. Sa fie vreo 1200 km.  Toate bune si frumoase pana seara cand am dat sa plec spre casa. Era AC-ul cuplat. A tras o scartaitura de mi-a stat inima. Cum l-am decuplat, cum a tacut.
Ce am de facut si daca pot face eu? E de intins cureaua? Daca da, care si de unde?
Asta numai in cazul in care am eu cum sa ma bag si n-am cum sa fac vreo prostie.

Heliotropus, multumesc asemenea!

andea79

  • *
  • 4007
Re: Tănculețul meu
« Reply #334 on: May 16, 2020, 09:06:31 AM »
aluneca cureaua, trebuie intinsa ... poti face si tu :)

Re: Tănculețul meu
« Reply #335 on: May 16, 2020, 10:09:26 AM »
Mda. Sub protectia aia negra probabil ca am sa gasesc un intinzator. Da oricum vreau sa-i mai schimb odata uleiul  si filtru, asa ca tot la mecanic ajung.

Toarce boxerul bai nene... Ti-e mai mare dragul sa-l asculti. O sa-i schimb si finalele saptamana viitoare si atunci chiar ca va fi sublima bolboroseala aia.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Tănculețul meu
« Reply #336 on: May 16, 2020, 10:25:23 AM »
Cu ce le schimbi? Finalele?

Forester

  • 3068
  • The other right!
Re: Tănculețul meu
« Reply #337 on: May 16, 2020, 12:08:00 PM »
Inainte de orice, vezi sa nu fie blocata/sa faca galagie rola de la intinzatorul curelei pt AC. De obicei aia face un zgomot destul de sinistru. Iar surubul ala lung de la intinzator are filet pe invers. Altfel rupi suportul si mai stai cu ea pana gasesti piesa.
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

Re: Tănculețul meu
« Reply #338 on: May 16, 2020, 17:36:37 PM »
Forester, multumesc. E clar, ma duc la mecanic.

Mihai, tot ce stiu e ca le voi schimba.
Am mai multe variante. Aia de doi lei la propriu si la figurat, cu ceva, probabil polmo, care nu pica chiar bine cu intermediara, dar sunt ieftine rau, e treaba lor sa le faca sa pice bine ca d-aia-s atelier de tobe. Vreo 4 mil bucata plus manopera.
Am gasit, dupa codurile date de PTR, niste chestii pe net, la vreo 6-8 mil bucata, dar nu stiu ce si cum. Din ce sunt si ce-mi trimit.
Si varianta baga mana-n buzunar, ia calitate si aia e. Ca tot ai bagat o gramada de bani si n-ar prea mai fi alte chestii de facut.

Pe net se lauda o gramada de ateliare ca fac tobe de inox si blablabla. Unii chiar explica ca daca nu respecti nu stiu ce chestii scad performantele masinii,
Asadar, daca sunt ok niste ieftinaciuni si nu scad performantele, ma duc si pun ieftinaciuni.
Daca nu, asa cum m-ati trimis la Cristi, trimiteti-ma la un atelier verificat, care stie cu ce se mananca tobele. Dupa care ma bucur si eu cu adevarat de masina.
Sau, mai simplu, ce tobe ii puneai daca era a ta?

Da, finalele zicea Cristi ca sunt faramate. A facut-o bucati, apoi a montat-o cum trebuie, cu suruburile originale. S-a schimbat in parte sunetul, dar tot uruie. Si acum se aude clar din spatele masinii.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Tănculețul meu
« Reply #339 on: May 16, 2020, 18:47:59 PM »
Pai cu finale Borla de la jumătatea mașinii în spate am primit preț de 3000 lei la atelier de tobe. Nu m-a lăsat inima sa dau atât. Cred că varianta de la PTR e cea mai ok. Mașina nu e STi și nu ai de ce să dai o căruță de bani pe o toba performanta. Nu adaugă și nu scade nimic. Doar sunet.