Tănculețul meu
Subaru club Romania

Tănculețul meu

Re: Tănculețul meu
« Reply #500 on: February 24, 2021, 23:25:13 PM »
La lupe se deterioreaza oglinda din spatele lor . Este o oglinda si acolo si fie se arde de la xenoane aiurea , fie se cojeste partea de "crom" ... stiu ca am patit .

La unele modele "sticla" este clipsata , la altele este lipita cu "butyl tape" . Tot ce ai nevoie ca sa le desfaci este  un pistol cu aer cald pt a inmuia lipiciul  si niste surubelnite pt a le tine "cracanate" 
Subaru nu este o masina, este un hobby!
Ex: Legacy H6 5EAT VDC 3.0

Re: Tănculețul meu
« Reply #501 on: February 25, 2021, 21:46:34 PM »
Ptr inspiratie

Re: Tănculețul meu
« Reply #502 on: February 26, 2021, 20:48:52 PM »
Dupa un an a cedat si celalalt rulment.
Despre faruri asta-i tot ce-am putut sa fac.
Si un pret de bun simt, zic eu, pentru far nou.


Arturito

Re: Tănculețul meu
« Reply #503 on: February 26, 2021, 21:22:19 PM »
Pai si nu e bine cum e acum ? Vezi sa nu ai tu ceva probleme cu felul in care percepi temperatura luminii. Un amic nu vede bine cu xenon , culmea. Vede mai bine cu halogen d ala chior. Spre ex. eu am led si sunt foarte multumit. El la mine in masina nu vede bine noaptea.

Re: Tănculețul meu
« Reply #504 on: February 26, 2021, 21:59:19 PM »
Io sunt foarte multumit de temperatura luminii. D-aia am si scazut-o. In schimb ma omoara triunghiul ala negru. Adica ma scoate din minti. De ce-i acolo. Era perfect fara pata aia. Da asa o sa ramana. Trebuie sa aiba si masina asta un defect cat de mic, ca prea era perfecta.  :P

Arturito

Re: Tănculețul meu
« Reply #505 on: February 26, 2021, 22:21:00 PM »
Pai asa , din dragoste pentru fiarele astea , negarea este la ordinea zilei.  ;D

Re: Tănculețul meu
« Reply #506 on: February 26, 2021, 22:23:44 PM »
Eu evit sa merg noaptea si pot jura ca bat perfect farurile

Re: Tănculețul meu
« Reply #507 on: February 26, 2021, 22:29:59 PM »
Clar. Sau mai e o varianta. Stingi farurile. Sa vezi cand le aprinzi, zici ca n-are nimeni faruri ca ale tale.

Re: Tănculețul meu
« Reply #508 on: February 26, 2021, 22:57:49 PM »
pune o poza sa vedem cum bat pe un perete de la 10-20 m distanta. a mea n-are triunghiul bermudelor , dar e halogen + lupa.
Subaru nu este o masina, este un hobby!
Ex: Legacy H6 5EAT VDC 3.0

Re: Tănculețul meu
« Reply #509 on: March 17, 2021, 20:15:44 PM »
Consum ulei sub 500 ml la aproape 6 400 km.  8) Il mai las pana se incalzeste nitel.

Mi-a venit impozitul 1027 si-am platit 925. Astia cu 2,5, da careva mai putin?
« Last Edit: March 18, 2021, 19:39:55 PM by danielalexandru »

Re: Tănculețul meu
« Reply #510 on: March 22, 2021, 19:13:22 PM »
Am desfacut celelalte faruri pt ca nu intelegeam de ce nu acopera bine soseaua. Acum mi se pare evident. Iar oglinda cea mai praf e chiar aia din dreapta. Exact cum imi fac si oglinzile de pe masina.
O sa le matuiesc si-o sa le dau cu spray special. Sper sa le apropii de stralucirea normala.
Bine ca se pot scoate oglinzile fara sa demontez farurile de pe masina, bara...

Ar fi tare sa le desfac si sa fie bune oglinzile.


MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Tănculețul meu
« Reply #511 on: March 22, 2021, 21:21:17 PM »
Deci tot mai bun halogenul. Farul ieftin se schimba ușor. Becuri ieftine și lumină ok.
LED-ul e cel mai bun dar cānd vezi că de banii unui far īți cumperi īncă o mașină second hand, mai bine pass.

Re: Tănculețul meu
« Reply #512 on: March 22, 2021, 22:14:32 PM »
Mda. Facea dracu' ala de logan nou o lumina noaptea de tipai. De, oglinzi noi.

Am comandat un spary cu aluminiu stralucitor, cica cel mai stralucitor din gama. Am tinut cont ca ar trebui sa reziste la temperatura inalta. Se lauda cu 800C, habar n-am cat duc xenoanele, da n-or duce atat. Nu-mi fac mari sperante.
Normal era sa le fac o aluminizare in vid, fitza maxima... Daca n-am si io o pila la ELBA...  :( Macar daca era mai aproape. Cinsteam paznicul c-o citirica, poate le scapa prin vreo galeata cu zeama din greseala.
Ar mai fi o firma, da ori nu ma baga-n seama, ori ma talhareste pentru cat am eu de lucru.

Complicatia dracu' de far. Lamele miscatoare, suruburi, reglaje, fire, mufe, balast, oglinzi, lupe, cantare. Toate greu accesibile, stricacioase, scumpe cu spume, sensibile. Mai are si 4 chile unu'. Mi-am rupt mana cu doua faruri intr-o punga. Daca se vorbeau sa le complice si nu le ieseau asa de bine.

Re: Tănculețul meu
« Reply #513 on: March 23, 2021, 00:14:47 AM »
Faci un retrofit la LED'uri de Ateca, cred ca e mai simplu decat ce incerci tu  :P

Xenonul face temperatura mai mica decat halogenul, nu de rezistenta vopselei la temperatura mi'as face eu griji, ci de cum va iesi suprafata vopsita, mai degraba cred c'ar fi trebuit ceva vopsea crom

Sa revii cu rezultatele finale!

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Tănculețul meu
« Reply #514 on: March 23, 2021, 09:36:52 AM »
Da, trebuie curatat chimic, eventual si mecanic cu ceva fin maxim granulatie 2000 pentru ca altfel nu mai reusesti sa le finisezi corect. Apoi trebuie grund de plastic si in final vopsea de tip crom... ceva de genul: https://www.hornbach.ro/shop/Vopsea-spray-Champion-Crom-argintiu-400-ml/8392156/produs.html?wt_mc=ro.paid.sea.google.alwayson_assortment.ds_a.text.1078305097.52138952109.&gclid=Cj0KCQjwo-aCBhC-ARIsAAkNQitnSu5KcAGbg2MLjVMlk3n0r0fQvYkFBIrQiHCUpNJXAYSGqbTv6gsaAiu4EALw_wcB

Riscuri: daca nu cureti complet vopseaua existenta, tot ce pui peste s-ar putea sa se exfolieze destul de repede (sub 1 an)
« Last Edit: March 23, 2021, 09:38:59 AM by MihaiFlorescu »

Re: Tănculețul meu
« Reply #515 on: March 23, 2021, 16:23:23 PM »
deci aveam dreptate. erau belite oglinzile. nu se gaseste această piesă minunată nouă? Nu știu dacă rezistă o vopsire, fie ea și cu spray rezistent la temperatură ... O altă soluție ar fi sa pui lupe morimoto h1 3 inch, care vin in  kit cu tot cu  partea de oglinda metalica. Asta daca tot le-ai facut bucatele , nu cred ca e greu sa bricolezi in continuare
Subaru nu este o masina, este un hobby!
Ex: Legacy H6 5EAT VDC 3.0

Re: Tănculețul meu
« Reply #516 on: March 24, 2021, 08:56:45 AM »
Gata capodopera. Nitel chin la scos oglinzile. Trebuiesc scoase filtru de aer si bateria. Apoi o surubelnita cu cap magnetic. Am luat una din Dedeman. A fost atat de magnetizata incat am prins suruburile cu vaselina.
Am incercat cu solutie decapanta, nu s-a intamplat absolut nimic. N-a deranjat sub nicio forma oglinda. Le-am luat la mana c-o foaie de 2000, apoi le-am dat cu primer pt plastic in cateva straturi f subtiri. Apoi au urmat, cred ca spre 10, straturi de crom. la fel, extrem de subtire stratul. In cele din urma a inceput sa astupe asperitatile ramase si-a luat forma de oglinda. Nu ca de fabrica, dar multumitor. E mai bine decat se vede-n poze pentru ca s-au mai uscat intre timp si-au devenit nitel mai stralucitoare.
Am aprins farurile pret de cateva secunde. Pe gard, la lumina zilei bateau excelent, fara pic de pata si omogen.
De bucurie am descarcat niste beri si n-am mai iesit sa le verific noaptea, plus ca voiam sa se usuce 24 h.
Am sa revin azi cu poza din acelasi loc, sa vedem cat s-a modificat.
Pata e clar ca am eliminat-o, ramane sa vad cu ce intensitate bat, tinand cont ca oglinzile astea nu-s chiar ce trebuie.

Despre lupele morimoto, ce sa zic? Am garantia ca se potrivesc la farurile mele? Vad pe net ca sunt bixenon, iar eu am xenon pe scurta si halogen pe lunga.

PS1 Imi spune si mie cineva ce-i cu bidonul ala de sub filtru de aer si la ce foloseste?

PS2 Am descoperit ulei pe motor. Ce sa fie oare? Vreo garnitura? E groasa treaba?

Re: Tănculețul meu
« Reply #517 on: March 24, 2021, 08:57:31 AM »
Astea n-au mai incaput in primul post.

La toate farurile am observat acelasi lucru. Oglinda din dreapta se buleste mult mai rau.

Am sa mai incerc azi ceva. Din pacate nu mi-a trecut prin cap aseara. Mai vopsesc o oglinda si apoi o dau cu abur d-ala de polisat faruri. Sa vedem ce iese.
« Last Edit: March 24, 2021, 09:22:56 AM by danielalexandru »

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Tănculețul meu
« Reply #518 on: March 24, 2021, 10:06:32 AM »
Uleiul pare să fie de la gatul de umplere. Are un prinț și tipic Subaru, cedează īn timp. Și la mine e la fel.

Arată bine farurile.

Re: Tănculețul meu
« Reply #519 on: March 24, 2021, 10:17:58 AM »
Bidonul ala alb am inteles ca are rolul ca, in caz ca aspiri apa odata cu aerul, apa sa ramana in el