Tănculețul meu
Subaru club Romania

Tănculețul meu

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Tănculețul meu
« Reply #640 on: December 20, 2021, 14:40:33 PM »
Daca farurile sunt de Anglia, nu sunt și oglinzile pe invers?

Re: Tănculețul meu
« Reply #641 on: December 20, 2021, 16:01:14 PM »
Nici nu mai bag mana in foc ca sunt de Anglia. Mi-a trimis altceva decat am vorbit la tel.  Daca te uiti la farul dreapta din poza de azi, e clar alt far decat cel pe care l-am postat zilele trecute. Aluia ii lipseste o prindere si e sticla mai matuita, asta are ambele prinderi, sticla e aproape noua, in schimb e ciobita in colt. Din cate vad, nu cred sa afecteze ciobitura.
Ochiometric nu vad nicio diferenta intre faruri, in caz ca ar fi de Anglia astea primite azi. S-ar putea ca diferenta s-o faca obturatorul din poza cu cele doua oglinzi.
Plus ca le-am cumparat strict pentru sticle.

Acum m-am convins ca alegerea facuta e corecta. Oglinda de pe un far evident mai intretinut ca ce am eu pe masina a inceput sa dea rateuri. Intre pata neagra si striatii se observa o alta pata, mai inchisa la culoare. Degetul, cand trece peste ea, nu mai aluneca. In dreapta e oglinda noua, in stanga una din oglinzile mele.
Nici macar loterie nu e. N-ai cum sa gasesti oglinzi bune decat pe faruri aproape noi. In schimb e clar ca au boala la oglinzi si nu numai. Intr-o poza se vede diferenta de culoare intre lupele celor doua faruri primite azi.

« Last Edit: December 20, 2021, 17:26:35 PM by danielalexandru »

Re: Tănculețul meu
« Reply #642 on: January 19, 2022, 19:11:16 PM »
In sfarsit am reusit s-o rezolv cu luminile.

S-au bricolat ramele si s-a montat un kit bi led. Omul spune ca firma chinezeasca cu care colaboreaza face lampi la vreo 5 niveluri de pret si calitate, el folosindu=le doar pe cele mai bune. Ramane de vazut...
Din cauza  faptului ca se cam dusese cromul, s-au decromat si vopsit in negru.

Pozele-s pe graba, pentru informare. La halul in care lumineaza farurile chiar nu ma intereseaza cum arata. N-am avut in viata mea asemenea lumini la o masina. Pur si simplu nu te mai intereseaza daca-i zi sau noapte.


Re: Tănculețul meu
« Reply #643 on: January 19, 2022, 19:12:27 PM »
Si una cu faza lunga, da nu cred sa fie nevoie de ea.


MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Tănculețul meu
« Reply #644 on: January 19, 2022, 19:22:32 PM »
Wow! Atat pot sa zic.

Ilie

  • 594
  • Forester sg9 2.5xt
Re: Tănculețul meu
« Reply #645 on: January 19, 2022, 19:48:53 PM »
Jos palaria.
Si cat am injurat farurile de la Outback iarna trecuta..
Nu mai e cazul pentru mine, dar poti lasa datele omului de contact? Cred ca vor mai fi doritori satui de chiorat noaptea..

Re: Tănculețul meu
« Reply #646 on: January 19, 2022, 20:03:00 PM »
Le las, ca numai eu stiu ce-am patit noaptea. Plus ca la mine problema era simpla. Nu mai aveam oglinzi. Xenonul din bec produce UV care cica farama suprafata lucioasa de pe oglinzi, astfel ramanand fara lumini, chit ca ai becuri noi si scumpe. Asta am patit. Am dat milioane pe becuri si nu vedeam nimic. Dupa ce mi-au incaput 6 faruri pe mana, mi-am dat seama ca nu e nici macar loterie sa incerci inlocuirea cu alte faruri SH. E sinucidere. Bani aruncati. Toate au oglinzile faramate.
Atunci ramane inlocuirea completa. Eu am preferat ledurile la gandul ca becurile cu xenon de calitate sunt scumpe dar se pot arde oricand. Patita de mine. Dar se pot pune si alte xenoane. Numai ca la led scapi si de balast, plus ca-i mai puternic si mai rezistent in timp.
A mea mai are un dezavantaj. Lotul asta 2008-2009 are niste rame sa te pisi pe ele. Separa lupele de oglinzi, iar motorasul e prins pe niste lamele care-s fixe pe rame. Aici e de bricolat grav. La restul modelelor se lucreaza mult mai usor, introducandu-se tot ansamblu din prima.

Musiu

  • 1156
    • 2007 Forester XT
Re: Tănculețul meu
« Reply #647 on: January 19, 2022, 21:40:17 PM »
Le las, ca numai eu stiu ce-am patit noaptea.
Nu uita te rog sa lasi datele de contact ale omului, suntem multi in situatia ta care nu stim sa bricolam  O0
2007 Forester XT

Ex:
2007 Forester 2.0 XS
2003 Impreza WRX wagon

Re: Tănculețul meu
« Reply #648 on: January 19, 2022, 22:03:55 PM »
Cat te'a costat toata distractia? Ca tot incerc sa gasesc pe cineva sa monteze lupe la Forester si ori sunt departe, ori nu mai raspund

Ilie

  • 594
  • Forester sg9 2.5xt
Re: Tănculețul meu
« Reply #649 on: January 19, 2022, 23:31:55 PM »
Cat te'a costat toata distractia? Ca tot incerc sa gasesc pe cineva sa monteze lupe la Forester si ori sunt departe, ori nu mai raspund
Salut, de ce vrei sa montezi lupe la Forester? Ai xenon sau halogen?

Re: Tănculețul meu
« Reply #650 on: January 20, 2022, 00:23:30 AM »
XT'urile vin doar cu xenon.
Ale mele bat decent, dar niciodata nu voi refuza un upgrade pe partea de faruri, atata timp cat nu deranjeaza pe ceilalti participanti la trafic

Ilie

  • 594
  • Forester sg9 2.5xt
Re: Tănculețul meu
« Reply #651 on: January 20, 2022, 00:45:24 AM »
XT'urile vin doar cu xenon.
Ale mele bat decent, dar niciodata nu voi refuza un upgrade pe partea de faruri, atata timp cat nu deranjeaza pe ceilalti participanti la trafic
Oh, ok, nu am stiut.
Am fost uimit sa constat ca am xenon OE fara lupe. Cand am vazut prima data masina, am crezut ca fostul proprietar a pus xenon AM in faruri fara lupe.
Te intreb pentru ca, cel putin farurile mele, bat foarte bine. Am traversat Balcanii acu 2 nopti prin burnita si viscol puternic si am ramas super placut surprins de combinatia Xenon + proiectoare. Nu am avut pana acum LED, dar comparand cu MB sau Volvo, farurile de pe Forester sunt parfum.

Re: Tănculețul meu
« Reply #652 on: January 20, 2022, 08:45:53 AM »
0774 995 208. Habar n-am cum il cheama. Daca bagati pe waze xenon tuning garage va lasa fix in poarta lui. E in Bragadiru, la primul sens giratoriu dupa puscaria Rahova.

Reglajul mi l-am facut singur pt ca de acolo am plecat cu ele batand in copaci. La ITP nici atat nu ti le regleaza ok. Dealtfel cum s-o faca atata timp cat ei nu regleaza aparatul pentru fiecare masina in parte?

In mijlocul farului exista un cerculet abia vizibil, fix in dreptul lupei. De acolo se masoara distanta pana la sol. La mine e de 70 cm. Sus, pe prinderea farului scrie 1,2%. Asta inseamna ca pentru fiecare metru distanta intre zid si masina se scad 1,2 cm.
Eu am pus masina la 10 m (multi o pun la 5 sau 7 dar eu as fi blocat traficul din parcare) distanta de zid. Tinand cont de procentul de 1,2%, am scazut 12 cm din cei 70 cm masurati de la far la sol. Au rezultat 58 cm. Am trasat doua semne pe zid la 58 cm si cu o inelara de 8 cotita am reglat fiecare far pana a batut perfect pe semn. Simplu si precis. Si moca.

2000 ron m-a costat. Absolut tot. Bricolat ramele (aici e de munca la modelul meu), montat kitul bi led, decromat portiuni din oglinda si vopsit negru, pus leduri pe pozitie si pe lampa marche arriere (care a devenit o mica diavolita), demontat geamuri de pe alte faruri, polish... Nu mai puteam merge noaptea cu masina, iar alta solutie sub banii astia n-am fost capabil sa gasesc.
« Last Edit: January 20, 2022, 08:53:20 AM by danielalexandru »

Re: Tănculețul meu
« Reply #653 on: January 23, 2022, 23:36:30 PM »
Ma streseaza faptul ca-s foarte puternice si n-as vrea sa dau cu ele-n ochii cuiva. Bag noaptea o tura, ziua o ruleta...
M-a vazut un nene c-o  Škoda noua si nu m-a mai lasat in pace.
Acum sincer, langa orice masina m-am pus la semafor, n-am avut rival la faruri. Sub nicio forma.

LE. Aici eram la 5 m.  Inainte masurasem la 10 m si 1 m. Gresisem masuratoarea. De la far la sol am 71 cm, nu 70. Fix pix. Mai lasi de la tine, ca la halul in care bat becurile astea 1 cm e jale la 300 m. 


« Last Edit: January 24, 2022, 00:09:51 AM by danielalexandru »

Re: Tănculețul meu
« Reply #654 on: January 28, 2022, 17:57:54 PM »
Mama, mama. Imi expira RCA-ul si-mi vine sa plang.
Cand toate sunt sarite de 1 000 ron parca as mai pune 300 si m-as baga la Allianz cu decontare directa. Ma gandesc ca e cea mai buna, sau aveti alte pareri?
Impozitul peste 1 000, ITP=ul aud ca se face 200, rovinieta 140...

25 de milioane pe an... ca ma uit la ea.    >:(
« Last Edit: January 28, 2022, 17:59:09 PM by danielalexandru »

Muttley

  • 4923
Re: Tănculețul meu
« Reply #655 on: January 28, 2022, 18:05:35 PM »
Pune-te-n locul meu, ca am doua. Trei, daca socotesc si impozitul. Lucrez de acasa, imi cumpar totul online. Nu ma duc nicaieri, doar la ITP-ul anual... Nu mai putem de bine, dar tot e tragic, ce mai.

Eu incerc sa vad partea buna, poate multi vor renunta la mizeriile de le numesc masini.
WRX SW 2002

Re: Tănculețul meu
« Reply #656 on: January 28, 2022, 18:07:02 PM »
Eu am dat 1200 B8, 3 litri , peste 30 de ani , asirom fara decontare. Dar ca sa te simti mai bine pentru birou am luat pe persoana juridica un bolid de 1.3 si a fost 1300 lei / 6 luni B0   

Si eu am doua dar macar merg cu ele.
Subaru nu este o masina, este un hobby!
Ex: Legacy H6 5EAT VDC 3.0

Re: Tănculețul meu
« Reply #657 on: January 28, 2022, 18:11:03 PM »
@Muttley: scapi mai ieftin la impozit, ca nu'i 2.5. Dar recuperezi din plin la 6mt  :-X

@danielalexandru: Eu la RCA facut in oct am platit aproape 1300 la Allianz pentru XT, cu decontare directa. Dar oricum cred ca era al doilea cel mai mic pret, dupa Euroins, care oricum nu ma interesau. La impozit e vreo 1200. Si de mers mai mult sta: 2200 km in 2019 si cate 6000  km in 2020 si 2021. Dar nici nu imi trebuie altceva

Re: Tănculețul meu
« Reply #658 on: January 28, 2022, 21:45:15 PM »
O sa merg pe Tiriac. Luni imi expira si asigurarea casei care-i tot la Tiriac. Or face si ei vreo reducere la RCA?

Re: Tănculețul meu
« Reply #659 on: January 28, 2022, 22:35:27 PM »
La RCA nu au voie sa faca reducere, e tarif fix cel calculat, poate la cea a casei sa primesti ceva ...