Achiziție a doua masina
Subaru club Romania

Achiziție a doua masina

Achiziție a doua masina
« on: August 14, 2019, 20:46:10 PM »
Salutare forum, e prima mea postare scuze anticipate dacă am uitat sa precizez ceva sau am postat greșit.
Am o honda civic 2018 care e super dar consider că am făcut o greșală dānd banii pe mașina noua in Romania. Are consum mic și turboul e fun dar după cum ziceam n-aș mai da a doua oară banii.
Long story short, prietena mea o sa īși ia carnetul și vreau să profit de ocazie sa luam īncă o mașină mai pentru Romania, iarna, distractie (in ordinea asta) pe care sa o conducem mai de gropi. Precizez că locuiesc īn Brașov.
Mă gāndeam la un Impreza, pentru 4x4 și am īnțeles că sunt destul de fiabile. Aveți ceva recomandari și heads up (e scumpă īntreținerea, la ce sa fiu atent, etc)?
Bugetul ar fi de 7k euro și nu suport dieselurile (no offence).

Merci mult!

MihaiFlorescu

  • *
  • 13892
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Achiziție a doua masina
« Reply #1 on: August 14, 2019, 22:28:47 PM »
Deci vrei wrx sau orice Impreza?

Recomand 2.0 aspirat din 2003 pānă īn 2007 dacă vrei ieftin și fun și de iarna și īn buget.
Doar că mai de gropi nu e.


« Last Edit: August 14, 2019, 22:29:47 PM by MihaiFlorescu »

Re: Achiziție a doua masina
« Reply #2 on: August 14, 2019, 23:44:25 PM »
Ms de răspuns, imi place wrx wagon la look; pare fain spațiul portbagajului. Știe cineva cam cat costa intretinerea pe an la așa ceva? Am un prieten care spune că e f scump :)

Musiu

  • 1156
    • 2007 Forester XT
Re: Achiziție a doua masina
« Reply #3 on: August 14, 2019, 23:51:35 PM »
Sunt multe se luat in calcul dar ca puncte de reper ar fi: revizie la maxim 5000 km, consum destul de mare, depinde cat de ingrijit e si cati km are si multe altele.
2007 Forester XT

Ex:
2007 Forester 2.0 XS
2003 Impreza WRX wagon

MihaiFlorescu

  • *
  • 13892
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Achiziție a doua masina
« Reply #4 on: August 15, 2019, 13:27:07 PM »
Depinde de starea īn care o găsești. Revizia de ulei la 5k. Filtrul de aer să zicem că poți să īl lași.
Dar astea nu mai sunt mașini noi, poți să ai probleme ba cu rugina ba cu un amortizor, tot ce īnseamnă cauciuc...
Vezi jurnalul meu de bord din semnătura. Musiu are și el un break. Mai sunt și alții și toți am detaliat reparațiile și costurile.

Și depinde de pretenții. Unii merg cu ele de zici că se rup și spun că sunt mulțumiți că nu a picat nimic.

Re: Achiziție a doua masina
« Reply #5 on: August 15, 2019, 15:09:03 PM »
Fostul meu WRX wagon este la un bun prieten de-al meu in Brasov si il vinde.
La sfarsitul lunii, cand se termina concediile, va puteti vedea.
Track: 2003 Impreza STI JDM
Off-Road&Daily: 2009 Forester 2.0 NA
Ex: 2001Impreza WRX wagon

Re: Achiziție a doua masina
« Reply #6 on: August 15, 2019, 18:01:37 PM »
Fostul meu WRX wagon este la un bun prieten de-al meu in Brasov si il vinde.
La sfarsitul lunii, cand se termina concediile, va puteti vedea.

Merci! Ar fi super sa mă văd cu el pentru info.