De ce subaristii nu se mai saluta ?
Subaru club Romania

De ce subaristii nu se mai saluta ?

George

  • 757
De ce subaristii nu se mai saluta ?
« on: July 13, 2011, 09:44:36 AM »
in 2003 cu o impreza de 1.6 ma salutam cu toate legacyurile , outbackurile si imprezele. toata lumea era unita . doar foresterurile turbo raspundeau la salut din cand in cand. alea aspirate nici gand.

in 2011 cu un STI cand am salutat alte STI uri mi se da ignore. (si nu doar unu , ci mai multe STI uri )

grupul subaristilor nu mai e unit iar lumea isi ia subaru doar pentru ca e cool sau au auzit ca sunt masini bune , sau consuma putin o.0

alti subaristi abia asteapta sa te manance de cur si sa arate ce raceri sunt ei.

concluzia : usor usor ne ducem dracu ;)

stefanbv

  • 4253
  • Forester forever
Răspuns: De ce subaristii nu se mai saluta ?
« Reply #1 on: July 13, 2011, 09:52:18 AM »
Din cate stiu eu asta este obiceiul... Trabat-istilor!  :D
Din cate vad eu, numarul posesorilor de Subaru s-a inmultit constant si normal ca nu mai este doar un grup restrans care sa se cunoasca.
Dar pana nu vad cocalari in Subaru este ok... ;)
No school, no job, no problem!

Forester SG5 Cross Sport JDM
Forester SH SX

George

  • 757
Răspuns: De ce subaristii nu se mai saluta ?
« Reply #2 on: July 13, 2011, 10:00:48 AM »
2007 , tribeca, shaormeria de la dristor , manela blana cu conlocuitori in ea.

crede-ma ca exemplele pot continua .

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!

celalalt

Răspuns: De ce subaristii nu se mai saluta ?
« Reply #4 on: July 13, 2011, 13:57:08 PM »
Eu inteleg ce vrea sa spuna George,problema e ca acum posesorii de Subaru sunt si octogenari si femei sperioase si pusti corditi si manelari,pe langa pasionatii adevarati sau in devenire.Si eu mai salut,mai ales cand se vede ceva in masina,dar nu am primit decat niste ochi beliti care se intreaba de unde plm ma cunoaste asta pe mine.In concluzie si per ansamblu este de vina si societatea in care traim.Sa nu uitam ca s-a raspandit senzatia aia de parnaias la genul ce te uiti frate la mine?Vrei bataie?Asta pentru ca in loc sa ne dorim sa fim o tara de oameni relaxati si binedispusi,vrem sa fim care mai de care mai jmecher si mai valoros.In principiu nu vrem nimic si asta se vede si in rezultatele bacului samd....

For those about to Subaru we salute you   ;D

STI

  • *
  • 2152
  • Uatzi
    • STIShop.ro
Răspuns: De ce subaristii nu se mai saluta ?
« Reply #5 on: July 13, 2011, 14:31:29 PM »
Eu inteleg ce vrea sa spuna George,problema e ca acum posesorii de Subaru sunt si octogenari si femei sperioase si pusti corditi si manelari,pe langa pasionatii adevarati sau in devenire.Si eu mai salut,mai ales cand se vede ceva in masina,dar nu am primit decat niste ochi beliti care se intreaba de unde plm ma cunoaste asta pe mine.In concluzie si per ansamblu este de vina si societatea in care traim.Sa nu uitam ca s-a raspandit senzatia aia de parnaias la genul ce te uiti frate la mine?Vrei bataie?Asta pentru ca in loc sa ne dorim sa fim o tara de oameni relaxati si binedispusi,vrem sa fim care mai de care mai jmecher si mai valoros.In principiu nu vrem nimic si asta se vede si in rezultatele bacului samd....

For those about to Subaru we salute you   ;D

+1 serbane
Most sports require only one ball, motorsport requires two...

"STIShop.ro"

Make the forum great again!

stefanbv

  • 4253
  • Forester forever
Răspuns: De ce subaristii nu se mai saluta ?
« Reply #6 on: July 13, 2011, 15:06:44 PM »
2007 , tribeca, shaormeria de la dristor , manela blana cu conlocuitori in ea.

crede-ma ca exemplele pot continua .
Pana acum eu nu am dat de asemenea specimene! Asta nu inseamna ca nu exista... :(
No school, no job, no problem!

Forester SG5 Cross Sport JDM
Forester SH SX

Răspuns: De ce subaristii nu se mai saluta ?
« Reply #7 on: July 13, 2011, 19:08:13 PM »
George  +1

Serban +1

Ieri m-am intersectat cu un Forester STI!!!...frumos tare dar atat din pacate...ei nu stie ce-i un flash scurt.
« Last Edit: July 13, 2011, 19:18:27 PM by amidamaru »
Likes: Once Subaru, always Subaru.

What I am doing?
I am looking to stuff through a scope.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Rspuns: De ce subaristii nu se mai saluta ?
« Reply #8 on: July 13, 2011, 20:11:12 PM »
Ca bine graiti toti! Se mai uita unii lung la mine si ne mai salutam, dar daca salut o mamica intr-un forester ori mi-o iau de la prietena, ori de la barbatul mamicii... asa ca mai bine imi vad de drum si ma salut si eu cu cei de pe forum :D

PS: Mutat la "Discutii libere"

draculasti

: De ce subaristii nu se mai saluta ?
« Reply #9 on: August 15, 2011, 00:32:26 AM »
Eu inteleg ce vrea sa spuna George,problema e ca acum posesorii de Subaru sunt si octogenari si femei sperioase si pusti corditi si manelari,pe langa pasionatii adevarati sau in devenire.Si eu mai salut,mai ales cand se vede ceva in masina,dar nu am primit decat niste ochi beliti care se intreaba de unde plm ma cunoaste asta pe mine.In concluzie si per ansamblu este de vina si societatea in care traim.Sa nu uitam ca s-a raspandit senzatia aia de parnaias la genul ce te uiti frate la mine?Vrei bataie?Asta pentru ca in loc sa ne dorim sa fim o tara de oameni relaxati si binedispusi,vrem sa fim care mai de care mai jmecher si mai valoros.In principiu nu vrem nimic si asta se vede si in rezultatele bacului samd....

For those about to Subaru we salute you   ;D
Salut !! Citesc si rad cu lacrimi... Da cu cat adevar graiesti !!! Super tare comentariul !!! ++++++Celalalt

draculasti

De ce subaristii nu se mai saluta ?
« Reply #10 on: August 15, 2011, 02:31:29 AM »
Salut la toti!!! Simt nevoia sa imi dau cu parerea,oricum sunt diferente mari intre tari ,da de cand am STI- ul ,imi place tare mult cum se uita lumea ,e super sentimentu ,acu ce sa zic ,daca ai o asa masina si te vezi cu altii la fel ,parca exista sentimentu ala de respect reciproc,"camaraderie",pasiune,respect.......intelegeti voi...da pe de alta parte sunt si multi figuranti... Pana acum ce am vazut ar fi: cei care au STI /uri ,ori sunt maturi,cu experienta,ori sunt copii de bani gata la care parintii le iau masini si le si platesc asigurarea( ca aici te cam rupe mai ales daca esti mai tinerel)Deci din ce am vazut daca ai ceva mai "tare" te cam saluti sau daca nu ,macar priviri mai lungi...Altfel,aici sunt super multe Subaru-uri pt ca e o masina foarte bine vazuta ++++din toate punctele de vedere.Asta din ce am vazut aici in FLorida,unde nu e zona de munte unde ai avea nevoie de4x4,apai in nord .., e nebunie.... Oricum asti pe aici sunt ciudati rau si nu prea-i vad eu sa se salute ..,.

Stefan

  • 620
Răspuns: De ce subaristii nu se mai saluta ?
« Reply #11 on: August 15, 2011, 11:29:19 AM »
Salut. Un singur domn mai in varsta mi-a raspuns la salut cu un Forester ca al lui Stefan, am mai avut tentative si cu impreza si cu alte Forester, dar din nefericire raspunsul nu a fost pe masura. Un flash scurt nu omoara pe nimeni, daca vrea sa raspunda bine daca nu sa fie sanatosi si noi cat mai numerosi si uniti. Spor 

tar0M

  • 934
  • Impreza WRX 2008
Răspuns: De ce subaristii nu se mai saluta ?
« Reply #12 on: August 15, 2011, 11:56:22 AM »
Bravo Serbane mare dreptate ai.
De acelasi lucru ma lovesc si eu nu prea ai cu cine.

sabalsis72

  • 109
  • .. Lunatic si tot c spun e un pamflet.. :))
Răspuns: De ce subaristii nu se mai saluta ?
« Reply #13 on: September 01, 2011, 21:43:06 PM »
 :)..asa e da nu i nimik se vor saluta cei care sunt in fan club si sa speram k sunt din ce in ce mai multi..adik cei care au stik ul pe bara din spate stiu ce este un flash scurt si vor raspunde ...ceilalti dai in pla mea de animale care oricum nu exista in realitate ci doar in virtualul lumii lor de prosti si parveniti...deci nu disperati cei care iubesc intradevar maraca Subaru..nu uitati k nu toti de pe Terra vin din aceeasi constelatie de stele SOBARU... cine stie cunoaste...doar cei din aceeasi rasa se saluta !!!!..rasa superioara bineinteles ...lol ..brrrruuuummm

draculasti

Răspuns: De ce subaristii nu se mai saluta ?
« Reply #14 on: September 04, 2011, 01:28:37 AM »
Ieri mergeam spre munca , pe autostrada, nu era cine stie ce trafic, era ok, ...din obisnuinta, ma uit tot timpul in toate oglinzile, ...la un moment dat vad ca se apropie pe banda din stanga un bugeye tunat, carbon hood...lasat...,super, merg linistit pe cruise control.... Se apropie de mine, paralel...si din respect pt brand ,spirit .etc...las gamul jos si salut cu mana respectuos, la care ,cocalaru...( ca si pe aici sunt destui...) se uita la mine , cu dispret, ceva de genu: ..ce vrei ma ! :(...dupa care am ramas masca.....si cocalaru ia dat un down shift si a trecut. Mi- fost o ciuda....ziceam sa fiu si eu ok ,sa respectam brandu, traditia, etc...da nu prea ai cu cine...

stefanbv

  • 4253
  • Forester forever
Răspuns: De ce subaristii nu se mai saluta ?
« Reply #15 on: September 04, 2011, 05:58:54 AM »
Ieri mergeam spre munca , pe autostrada, nu era cine stie ce trafic, era ok, ...din obisnuinta, ma uit tot timpul in toate oglinzile, ...la un moment dat vad ca se apropie pe banda din stanga un bugeye tunat, carbon hood...lasat...,super, merg linistit pe cruise control.... Se apropie de mine, paralel...si din respect pt brand ,spirit .etc...las gamul jos si salut cu mana respectuos, la care ,cocalaru...( ca si pe aici sunt destui...) se uita la mine , cu dispret, ceva de genu: ..ce vrei ma ! :(...dupa care am ramas masca.....si cocalaru ia dat un down shift si a trecut. Mi- fost o ciuda....ziceam sa fiu si eu ok ,sa respectam brandu, traditia, etc...da nu prea ai cu cine...
Ooooofff viaaata mea!!!!  ;D
No school, no job, no problem!

Forester SG5 Cross Sport JDM
Forester SH SX

draculasti

De ce subaristii nu se mai saluta ?
« Reply #16 on: September 05, 2011, 02:22:11 AM »
Deacuma salut doar pe cei care ma saluta.... ;D

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Rspuns: De ce subaristii nu se mai saluta ?
« Reply #17 on: September 05, 2011, 11:58:55 AM »
Eu ii salut decat pe cei de pe forum si in special pe cei cu sticker. Restul se uita suspect la mine de parca as avea sa le reprosez ceva.

stefanbv

  • 4253
  • Forester forever
Răspuns: Rspuns: De ce subaristii nu se mai saluta ?
« Reply #18 on: September 05, 2011, 12:06:59 PM »
Eu ii salut decat pe cei de pe forum si in special pe cei cu sticker. Restul se uita suspect la mine de parca as avea sa le reprosez ceva.
Se gandesc ca le reprosezi ca nu au stiker!  :D
No school, no job, no problem!

Forester SG5 Cross Sport JDM
Forester SH SX

Răspuns: De ce subaristii nu se mai saluta ?
« Reply #19 on: November 03, 2011, 14:52:03 PM »
Ieri mergeam spre munca , pe autostrada, nu era cine stie ce trafic, era ok, ...din obisnuinta, ma uit tot timpul in toate oglinzile, ...la un moment dat vad ca se apropie pe banda din stanga un bugeye tunat, carbon hood...lasat...,super, merg linistit pe cruise control.... Se apropie de mine, paralel...si din respect pt brand ,spirit .etc...las gamul jos si salut cu mana respectuos, la care ,cocalaru...( ca si pe aici sunt destui...) se uita la mine , cu dispret, ceva de genu: ..ce vrei ma ! :(...dupa care am ramas masca.....si cocalaru ia dat un down shift si a trecut. Mi- fost o ciuda....ziceam sa fiu si eu ok ,sa respectam brandu, traditia, etc...da nu prea ai cu cine...

Asa e si pe aici, daca` le faci vreun semn, inseamna` ca`  vrei si cauti probleme. Mai ales ciorile ! Si oricum , la cat de multe Suby sant pe sosele aici,  mi s-ar termina bateria daca` le-as face la toti cu farurile .

Ieri mergeam bland prin oras, si la un semafor ma` ajunge din urma un STI cu un "fecior" de vreo 60 de ani la volan , dupa` moaca` probabil italian  8) . Incepe sa isi tureze fara`  rost motorul si uitandu-se profocator la mine, ma` invita indirect la o liniuta` (zona` de 50 km/h) .Se face verde , decoleaza` in tromba` , ajunge la 100 km/h in 4 sec. , 200 m mai incolo semaforul rosu, stop. Vin din spate, bland, ma pun si eu la semafor, astept. Tipul iarasi da` blana` la accelerator pe loc, se face verde, decoleaza` cu suta la ora`. Alti 200 m, alt rosu, alte frustrari pe bietu`  om ca` nu scapa` de mine care veneam cu cei 50 /h regulamentari. Se face verde, decoleaza`, dupa` 100 m,  frana` brusca` ptr ca` i-a intrat un camion in fata` de pe un drum lateral, el opreste in spatele camiionului, eu il depasesc si pe el si pe camion. Cred ca` a fost cea mai proasta zi din viata lui  :'(!  Morala-  cocalari si idioti sant peste tot in lume, probabil diferita` e doar proportia lor la mia de locuitori  ;D
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !