Sfat cumparare Forester second hand
Subaru club Romania

Sfat cumparare Forester second hand

Xander

  • 1251
  • Forester 2.0d ; Xv 2.0ie
    • Forester '09/ XV ‘20
Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1060 on: April 12, 2019, 23:31:01 PM »
Poza n-am ca nu sunt barbierit, dar pot sa zic ce este acel "carter superior". E vorba de carterul superior baii de ulei. Mecanicul a spus ca n-ar fi o garnitura propriu zis ci mai degraba un mastic care se curata si se pune altul. Legat de trepidatii, mecanicul mi-a spus ca ar trebui pus pe tester sa nu fie de la injectoare, desi eu am platit si aceasta operatiune la ei. Ma rog.

Deschizi un topic separat pentru mașina despre care se face vorbire ? Pui poze acolo?
Drumul este mai spectaculos decât destinația.
Forester Boxer Diesel MY09
XV e-Boxer MY20

Xander

  • 1251
  • Forester 2.0d ; Xv 2.0ie
    • Forester '09/ XV ‘20
Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1061 on: April 12, 2019, 23:33:16 PM »
Despre Subaru asta ce ziceți? https://www.autovit.ro/anunt/subaru-forester-ID7GvXa.html
Chiar valorează atât de mult?

Dacă nu cumperi, nu ai de unde sa sti.
Plus ca e nasoala rău.La ceilalți e fierul mai bun.
Drumul este mai spectaculos decât destinația.
Forester Boxer Diesel MY09
XV e-Boxer MY20

Xander

  • 1251
  • Forester 2.0d ; Xv 2.0ie
    • Forester '09/ XV ‘20
Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1062 on: April 12, 2019, 23:37:44 PM »
Not related cu postul anterior, dar cu multe altele de dinainte:


Asta părea ca stie ce face.
https://www.findagrave.com/memorial/99566444/eduard-anatolyevich-khil
Drumul este mai spectaculos decât destinația.
Forester Boxer Diesel MY09
XV e-Boxer MY20

Theophilus+Julsey

  • 838
  • 2004 Forester 2.0XT / 2009 Justy IV
Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1063 on: April 13, 2019, 10:32:58 AM »
@Forester...asta e o interpretare a vieții  de Subaru. Când cu oooo, când cu aaaa, când mai sus, când mai jos și uneori mai vine și câte un aiaiai :o

Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1064 on: April 14, 2019, 20:34:22 PM »
Am platit un raport pe internet. A avut un incident fata spate, si scrie ca ar fi costat intre 18000 si 19000 lei la sf de 2017 fara mai multe detalii. Cei de la SMT mi-au spus ca au fost vopsite (poate au vrut sa zica schimbate) bara fata si bara spate la ei si eram curios ce apare pe site. La 4000 euro nu ar fi trebuit sa fie ceva mai important? Vad de asemenea ca capota nu este perfect aliniata. Nu pretind sa fie o masina noua, insa sunt curios daca aveti experienta pe aici cu incidentele reparate la reprezentanta, si daca aveti idee daca ar putea sa ajunga la 4000 euro bara fata + bara spate.
« Last Edit: April 14, 2019, 20:38:45 PM by Gatamiata »

MihaiFlorescu

  • *
  • 13868
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1065 on: April 14, 2019, 21:33:26 PM »
Daca sunt facute pe casco, reprezentanta o sa ia la pret de lista plus kit montaj plus cine stie ce mai schimba in spatele barei plus manopera, plus vopsit... Se poate.

Celalalt

  • 1812
  • Mda...
Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1066 on: April 14, 2019, 21:36:26 PM »
Vopsesc eu o bara spate la SG acum , plus treapta incarcare (ornament) schimbata pe RCA ul unuia. Si cica vreo 6-7000 de lei va fi distractia. Ca legea le permite si 150euro/h de manopera. Deci de 4000...
Aia e...


FXT '03 EJ207 STI 6MT
FXS '07 LINISTIT SI NU PREA
Impreza '95-'01 COTET SPRE H6

Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1067 on: April 15, 2019, 00:05:36 AM »
Am atasat cateva poze aici https://drive.google.com/folderview?id=1RWMxLqmFf-634I3D_V-HXwCimxk0luiy

Desi in fata s-a lucrat doar la bara din plastic, capota are lufturi mai mari in partea stanga. Fata de lateral e un spatiu mai mare pe stanga, si pe partea respectiva este iesita in afara in partea din fata. In partea din fata, capota este iesita cu aproximativ 1 cm in afara. Ma rog, cred ca pozele explica mai bine decat mine. Pbma mea este ca nu mi dau seama daca e pusa capota stramb sau este altceva stramb.
« Last Edit: April 15, 2019, 08:52:21 AM by Gatamiata »

Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1068 on: April 15, 2019, 00:38:32 AM »
Eu zic ca se regleaza simplu prin insurubarea tamponului de cauciuc (cel de pe stanga).
Track: 2003 Impreza STI JDM
Off-Road&Daily: 2009 Forester 2.0 NA
Ex: 2001Impreza WRX wagon

Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1069 on: April 15, 2019, 13:23:14 PM »
Eh, la SMT si-au mai adus aminte ca a fost indreptata si capota, schimbat absorber lonjeroane, si intorsa de doua ori la ei pentru trepidatii la viteze mari, insa cei de la SMT spun ca nu are probleme de genul.
« Last Edit: April 15, 2019, 14:24:50 PM by Gatamiata »

Xander

  • 1251
  • Forester 2.0d ; Xv 2.0ie
    • Forester '09/ XV ‘20
Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1070 on: April 15, 2019, 14:30:00 PM »
Eh, si-au mai adus aminte ca a fost indreptata si capota, schimbat absorber lonjeroane, si intorsa de doua ori la SMT pentru trepidatii la viteze mari, insa cei de la SMT spun ca nu are probleme de genul.

Mai caută, știu ca are prețul bun in ochii tai. Dar descoperi tot pe buzunarul tău apoi cand schimbi diverse consumabile (amortizoare,arcuri, articulații ) ce necesita geometrie unde da cu rest și cine ți-o face. E o părere.
Drumul este mai spectaculos decât destinația.
Forester Boxer Diesel MY09
XV e-Boxer MY20

Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1071 on: April 16, 2019, 12:30:49 PM »
Bun, a picat dealul si cred ca voi opta pt o masina noua probabil tot subaru. Nu era o problema asta cu consumabilele (in ro asta sunt), nu a fost o problema nici pretul negociat, a fost problema faptul ca au mintit prin omisiune, si cei de la SMT si cei care vindeau. Cica revopsire, dar de la revopsire se ajunge la capote indoite neschimbate ci indreptate si bumper lonjeroane schimbate, si reintoarceri in service pt capota indoita care vibreaza, si tot asa. De toata jena, firme de masini exemplare se fac de cacao in romania din cauza dealerilor pe care ii platesti pt constatare si nu sunt in stare sa citeasca istoricul masinii, nici macar nu trebuia sa verifice la ochi, ca era scris in istoricul lor ce are si ce a avut. A trebuit sa sa ma fatai eu nepriceput pe langa masina si sub masina si sa le spun ca sunt totusi piese schimbate in partea din fata sub masina, ca au fost vopsite partial, ca e capota totusi nealiniata, ca sa si aduca aminte adevarata poveste. Toata povestea a inceput cu cei de la SMT care imi spuneau ca masina e atat de buna ca nici nu trebuie sa o verific. "- Pai v-ati uitat vreodata la lonjeroane sa vedeti daca-s busite? - Nu ne-am uitat dar nu sunt busite dar veniti sa ne uitam totusi daca vreti sa fiti linisitit insa va luam banii degeaba". Dupa ce mi-au luat acei bani degeaba, sa nu mai spun ca am observat o diferenta de pret intre cat vorbisem initial si cat mi-au luat. De toata jena.
« Last Edit: April 16, 2019, 12:38:08 PM by Gatamiata »

MihaiFlorescu

  • *
  • 13868
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1072 on: April 16, 2019, 13:26:49 PM »
Merita postat si la topicul despre SMT.

marr

  • 2198
Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1073 on: April 16, 2019, 14:49:58 PM »
Bun, a picat dealul si cred ca voi opta pt o masina noua probabil tot subaru. .....

Daca  nu ai nevoie de spatiul suplimentar din Forester, eu as sugera sa te uiti si la noul XV. Eu unul sunt super incantat de cum le-a iesit machineta asta !
Poti, de asemenea, sa te uiti si la ofertele celor de la Auto Kino pentru masini rulate.
Parca aveau un Outback diesel CVT din 2016 aproape de pretul ”vizat” pentru Foresterul despre care vorbeai mai devreme.

PS: Am gasit:  https://www.autovit.ro/anunt/subaru-outback-ID7GxqSN.html

ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1074 on: June 05, 2019, 22:02:29 PM »
Salutari,
Ma numesc Costin si sunt "aclimatizat" in Brasov (moldovean de fel); nu sunt posesor de Subaru, dar sper ca asta se va schimba in curand. De cand mi-am facut cont, citesc pe aici si de aproximativ o luna ma uit la anunturi in ideea de a vedea ce apare pe piata.
In speranta ca voi primi ceva sfaturi/ajutor in a lua o decizie (nu am nici un prieten cu Subaru), criteriile de cumparare ar fi urmatoarele:
-utilizare - daily driver; L-V mers preponderent in oras. S-D - de regula in afara orasului, pe unde apucam (odata cu foresterul, sper sa ajungem si pe coclauri, mai ales ca am vazut ca "se poarta" prin zona Brasovului);
- inclin catre Forester SH;
- buget - max 9500 Euro masina (+ aprox 1500 disponibili pentru revizie + schimbat ce e necesar imediat); bine'nteles, daca se poate sa fie cat mai ieftina, cat mai noua, cu cat mai putini km, servisata la maxim 8k km si  doar condusa de o batranica doar la piata si inapoi, ar fi perfect :);
- an minim 2007/2008;
-motorizare - benzina, aspirat - din prisma mentenantei; nu m-as da in laturi nici de la un XT, atat timp cat nu afla consoarta ca e 2.5 si cat e impozitul, sa nu dorm in scara blocului - cu consumul o scot la capat, dar cu impozitul nu. sunt cateva anunturi cu SG XT destul de interesante.
- fara gaz;

Urmatoarele anunturi sunt "tentante" pt mine:
1. https://www.autovit.ro/anunt/subaru-forester-ID7Gxqwg.html#1a3271a98f
an ok, fara gaz, tapiterie textile, nu arata rau la prima vedere; motorizare FB - consum mare de ulei? singurul benzinar dupa 2010 gasit;
2.https://www.olx.ro/oferta/subaru-forester-2-0-benzina-4x4-suv-IDc9ch6.html#2a513ce04e
3.https://www.olx.ro/oferta/subaru-forester-2009-benzina-IDbWc4L.html#2a513ce04e

Daca nu reusesc sa gasesc un SH ok...mai cautam...sau…nu stiu…fac cruci sa nu ma omoare si iau SG XT....chiar daca doamnei nu ii place...


Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1075 on: June 05, 2019, 22:17:26 PM »
Salut! Hai ca poate mai adaugam unul in grupul de drumetii montane din Brasov!

1. Are motor cu injectie directa (FB20), primul din generatie, si au dat kix cu camasile cilindrilor, segmenti, pistoane, arbori cu came, distributie...

2. Si pe mine m-a tentat dar m-a dat inapoi faptul ca nu are prea multe dotari (e chiar cheala).
Track: 2003 Impreza STI JDM
Off-Road&Daily: 2009 Forester 2.0 NA
Ex: 2001Impreza WRX wagon

Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1076 on: June 05, 2019, 22:41:02 PM »
Eu pot sa'mi dau cu parerea doar referitor la consumul XT'ului SG: in Constanta, fara a sta prea mult prin aglomeratie, dar mers pe distante scurte (5-10km) - 14%. Pe langa asta, impozitul anual e mizilic
As zice totusi ca daca urmeaza si ceva iesiri offroad, mai degraba mergi pe un 2.0 cu reductor, situatiile in care l'ai folosi vor fi mai multe decat in care ai folosi intr'adevar cei 230CP ai unui XT

Mergand pe versiunea SH ai avea avantajul de a gasi multe piese la dezmembrari  ;D

Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1077 on: June 05, 2019, 23:12:22 PM »
Pfaizzer-mai devreme sau mai tarziu, voi fi prezent-subaru trebe :)
Multumesc de pont pt nr 2 iar nr 1 iese din schema;
Andrei-merci de info;ma gandeam la consum...xt-ul e last resort si wishfull thinking, ca sa zic asa.
Inclin catre SH in ideea ca ar fi mai "nou" si poate un pic mai echilibrat, dpdv comfort interior fata de SG si ceva castig la dimensiuni interioare(pasageri spate in special) vs SG;
Mai cautam ceva anunturi, mai postez aici si vedem ce iese!

marr

  • 2198
Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1078 on: June 06, 2019, 05:35:44 AM »
Dacă tot ești din Brașov, da o tura si pe la Auto Kino si pune o întrebare.
Poate au ceva bun luat la buy-back sau poate știu despre un client de-al lor ce-si vinde mașina ...
Nu costa nimic sa intrebi.
Zic si eu !
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

adinegru

  • 1456
  • 2012 XV CVT
    • Consum XV CVT
Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1079 on: June 06, 2019, 06:53:01 AM »
Da, au pe acolo prin parcare câteva mașini de vânzare, dar majoritatea sunt nouțe (adică mai scumpe de 9.000). Pe a mea n-au vrut-o la buyback. :(