Sfat cumparare Forester second hand
Subaru club Romania

Sfat cumparare Forester second hand

marr

  • 2198
Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1080 on: June 06, 2019, 08:53:12 AM »
Vad ca au la Twin Motors Cluj un Forester SH 2008 benzina, cutie automata, echiparea de top, 151k km la 8150 Euro (negociabil).
Daca nu-i o eroare in anunt, pare a fi pret cu tot cu TVA.
Merita intrebat / vazut ce-i cu ea.
Poate stiu colegii din Cluj ceva despre masina asta.
In poze arata bine - cu ceva semne de uzura la scaunele din piele - dar e ceva explicabil la o masina de 11 ani.
Anuntul aici: https://www.autovit.ro/anunt/subaru-forester-ID7GxroV.html
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

Serb

  • 879
  • Breathing for a living.
Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1081 on: June 06, 2019, 09:01:07 AM »
Nota privind anuntul de la Twin Motors: nu are CVT.

dan_b

  • 1229
Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1082 on: June 06, 2019, 09:36:22 AM »
Ma framanta de cateva zile - doar ma gandesc - daca ar trebui sa renunt la Forester, dat fiind ca nu o sa mai am nevoie de mers pe forestier in drum spre scoala, de la toamna... Se schimba programul.
Iar ca masina de zi de zi am deja ceva oraseana inalta.  Foresterul ar sta mai mult pe loc, iar la cealalta nu pot renunta din alte motive.
Insa mi-ar lipsi clar in vreme de iarna, plus plimbarile pe la munte la care tot imi propun sa ajung...
Inca nu a intrat in revizia de care ziceam in pagina dedicata (epopee cu service-uri si mecanici - mai am putin si fac singur, cu tutoriale de pe net), poate apoi o sa imi treaca orice gand :)
SI faptul ca au inceput pe aici anunturi de cumparare nu ma ajuta :D
« Last Edit: June 06, 2019, 09:36:53 AM by dan_b »
ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.

marr

  • 2198
Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1083 on: June 06, 2019, 09:50:32 AM »
Nota privind anuntul de la Twin Motors: nu are CVT.

NOPE !
E din aia clasica, cu convertor de cuplu, bulletproof !
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1084 on: June 06, 2019, 20:43:08 PM »
Multumesc de informatii!
@marr - vazusem anuntul de la TwinMotors dar nu stiam ce sa zic de cutia automata; nu am experienta cu o automata...
Daca e "din aia clasica", cum a zis Serb - care e parerea voastra despre ea? cum "se misca" vs o manuala? am cautat informatii despre automate la Subaru dar nu imi dau seama daca e in 4 sau in 5 trepte...sa stiu la ce sa ma uit mai bine.
O sa le dau un telefon - mai ales ca ofera totusi si garantie 6 luni, fara limita de km si asa aflu si daca pretul este cu/fara TVA;

 

kay

  • 60
  • Rabdarea e cheia care deschide poarta fericirii!!
Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1085 on: June 06, 2019, 21:30:30 PM »
Salut! Hai ca poate mai adaugam unul in grupul de drumetii montane din Brasov!

1. Are motor cu injectie directa (FB20), primul din generatie, si au dat kix cu camasile cilindrilor, segmenti, pistoane, arbori cu came, distributie...

2. Si pe mine m-a tentat dar m-a dat inapoi faptul ca nu are prea multe dotari (e chiar cheala).

   Salutare!Ai idee daca din motorul la care faci referire(FB20),a fost dezvoltat FB20B care echipeaza XV-ul de 2l si FA20 de pe Forester XT dupa 2013?
    Cu privire la FB20,intrucat nu este prea  cunoscut,poti sa dai,te rog,mai multe detalii cu privire la problemele pe cae le-ai enumerat?
 
   
Nu ai de unde sa stii ce poti deveni,daca nu ai dorinta sa te schimbi!RF

Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1086 on: June 06, 2019, 22:01:30 PM »
FB20B se trage din FB20.
Probleme ar fi la piston-cuzineti (papa ulei foarte mult), probleme cu intinzatoarele hidraulice de la sistemul de patine ce pretensioneaza lantul de distributie (bate lantul) iar pe la BRZ-uri cica se barbieresc camele de la axe (arcuri prea tari, material came prea moale).
FA20 nu cred ca are probleme de genul, iar la FB20B s-ar fi rezolvat.
Track: 2003 Impreza STI JDM
Off-Road&Daily: 2009 Forester 2.0 NA
Ex: 2001Impreza WRX wagon

kay

  • 60
  • Rabdarea e cheia care deschide poarta fericirii!!
Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1087 on: June 06, 2019, 22:24:41 PM »

Am bagat la cap!Merci pentru informatii!
« Last Edit: June 06, 2019, 23:10:16 PM by MihaiFlorescu »
Nu ai de unde sa stii ce poti deveni,daca nu ai dorinta sa te schimbi!RF

Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1088 on: June 11, 2019, 23:38:09 PM »
Salutare,
am mai "sapat"pe ici pe colo, prin anunturi si nu prea am avut noroc, sa zic asa - benzinare sunt foarte multe cu GPL si nu am gasit ceva....asa ca am sunat si am discutat cu baietii de la TwinMotors, pentru asta https://www.autovit.ro/anunt/subaru-forester-ID7GxroV.html.
- din informatiile obtinute pana acum, masina pare "legit" - cumparata de la twin, servisata doar la ei; nu are distributia schimbata; uleiul schimbat acum aprox 6k km - nu a stiut sa imi zica baiatul daca uleiul la cutie si diferential a fost schimbat.
- ofera 6luni garantie la motor, cutie, system injectie - fara limita de km.
Marti, pe 18, ma infiintez la CJ...'oi vedea cu ce ajung si vedem daca ma intorc "pe roti" sau cu trenul.

Seara buna!

Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1089 on: June 12, 2019, 01:44:03 AM »
Daca o vei lua, distributia ar trebui sa fie in capul listei, la a mea (2007, inmatriculata in 2008, ~130k acum) deja ma gandesc la al doilea schimb (primul facut in 2013, cand am luat'o - 90k km)
Altfel, motorul si cutia, dac'au fost servisate la timp, ar trebui sa fie ok, nu prea poti abuza o automata decat daca vrei sa'ti bati joc de masina

Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1090 on: June 18, 2019, 22:18:08 PM »
Revin cu update dupa vizita la CJ,la TwinMotors; am fost, am vazut masina, din pacate pt mine, sunt tot fara forester-mai caut.
Baietii de la Twin au fost foarte de treaba;
Masina arara binisor pt anii ei:
-cateva zgarieturi pe bara fata;
-cateva ciobituri in vopsea pe capota, in care a dat rugina, superficial;
-ceva piele deteriorata,nu excesiv si plastice zgariate/exfoliate-e o masina de 11 ani;
-masina sta bine la relanti, fara sa aiba fluctuatii;
-un "buton" de la bancheta spate, in partea de jos, are coltul rupt.
-are un set de jante de aliaj(cele din poza) cu gume de iarna(dot '16) si un set de table tot cu gume de iarna(dot '13);
-fara probleme la macarale(urca/coboara "fluent");
-cutia nu face probleme(din punct de vedere al unui neexperimentat in cutii automate);
-are cartea cu intrarile in service-aici, din pacate, schimburile de ulei s-au facut intre 13-18k km..uleiuri castrol si motul (5w40).
-caseta de directie-schimbata/reconditionata prin 2014/2015(au listat interventiile service din 2014 -neavand factura acolo scria doar "caseta directie);

Cei de acolo au fost foarte deschisi si au acceptat sa ridice masina pe un elevator sa ma pot baga sub ea (probabil nu au crezut ca cineva "la costum" o sa-si bage nasul prea mult) si de aici au inceput partile proaste pt mine:
-observat deja de cand am ridicat capota: ulei in partea de sus, pe chiuloasa dreapta( parte sofer) in zona imbinarii tevii de umplere ulei-probabil acolo a curs cand s-a completat ulei?
-chiuloasa parte pasager-clean.
Observatii facute pe dedesubt:
-pierderi ulei in zona inferioara capac culbutori dreapta(parte sofer);
-chiuloasa pasager-clean;
-fisa de masa banc stanga(parte pasager) rupta;
-esapament:deplorabil-nici la un terrano din '91si nici la batrana 1300 nu am avut esapamentul in starea asta-de la catalizator(care nici el nu arata bine) pana la mufler-ul tobelor finale era rupt de rugina;
-flansele de etanseizare erau ruginite(intre ele era rugina)-puteam desprinde cu unghia "fulgi" de rugina;daca as fi folosit o surubelnita, fara mare efort, distrugeam flansele si "etanseizarea" existenta. Esapamentul "sufla" la imbinarile tobelor finale(din nou, rugina) si la imbinarea tobei mediane;cred ca daca infundam finalele cu mana, se distrugeau imbinarile esapamentului;
-ceva rugina existenta pe praguri -nu foarte mult si superficiala;
-rugina pe "podea" in dreptul rezervorulu,in ambele parti;
-teava alimentare rezervor ruginita;
-punte spate: rugina in partea superioara(partea care sustine bucsele mare de pe spate) -la fel ca la esapament, puteam desprinde fulgi de rugina cu unghia- eu nu vad alta varianta decat inlocuita puntea-daca nu noua, se gaseste una mai buna ca aceea;
-Brate inferioare fata-spate-ruginite;
-bucsi/pivoti- 25% viata;
-bucsi diferential-ok, dupa mine;
-diferential spate-ruginit;
-baie ulei cutie viteze-ruginita si extrem de multa rugina la surubul de etansare;
-amortizoare spate(sls)-aproape duse-masina sta dreapta(masurat "cu palma" de la cauciuc la aripa) dar cand a urcat-o pe elevator "a sarit in sus" si a dansat de spate destul de ingrijorator(daca dai intr-o groapa la viteza de DN/E...nu cred ca e foarte safe balansul respectiv);

Pt lucrurile mai putin bune, de mai sus, eu am considerat ca nu merita suma ceruta; din pacate, din punct de vedere al negocierii, nu ne-am inteles(suma minima acceptata de ei este f.f.f aproape de suma din anunt)-am gresit/n-am gresit?

Costin


Xander

  • 1251
  • Forester 2.0d ; Xv 2.0ie
    • Forester '09/ XV ‘20
Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1091 on: June 19, 2019, 09:44:17 AM »
Pentru atenția la detalii ești demn de un proprietar de Subaru. Cum ai spus și tu 11ani așa face toate, dacă nu se mai bagă bani in ele.
Sa compari cu terrano din 2000 nu isi are locul. La o Honda civic 2015 evacuare ruginita in 3 ani și schimbată pe garanție între difuzor central și finala. Compari mere cu pere.
Mai caută poate găsești ceva sa isi merite banii, peste care cu siguranța mai bagi și tu. Spor!
LE: Sau caută mai noua.
« Last Edit: June 19, 2019, 09:44:52 AM by Xander »
Drumul este mai spectaculos decât destinația.
Forester Boxer Diesel MY09
XV e-Boxer MY20

AlexR

Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1092 on: June 23, 2019, 20:26:02 PM »
Salutare fani subaru.
Am gasit acum cateva zile, la un dealer din Focsani un Forester SG 2.5 XT automat din 2007 care imi face cu ochiul. Oferta de pret, chiar daca nu este f tentanta,, o consider acceptabila in cazul in care masina este in stare buna. Am vb cu dealer-ul si am aflat ca masina ar fi avut un singur proprietor si ar fi fost achizitionata de noua de la SMT Buc.
Am o f mare rugaminte, daca stie cineva  masina, cine a fost proprietarul si daca as putea lua cumva legatura cu el. Ar fi extrem de folositor sa pot afla detalii despre automobil de la fostul  proprietar sau de la cineva care stie ceva el.
Atasez link-ul vanzatorului
Multumesc anticipat pt orice informatie.


Xander

  • 1251
  • Forester 2.0d ; Xv 2.0ie
    • Forester '09/ XV ‘20
Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1094 on: June 23, 2019, 23:50:07 PM »
https://www.autovit.ro/anunt/subaru-forester-ID7GxLx5.html#875f84a087

Arată nepământeana, citește topicurile de sg sa te pregatesti pentru ce urmează.
Drumul este mai spectaculos decât destinația.
Forester Boxer Diesel MY09
XV e-Boxer MY20

AlexR

Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1095 on: June 24, 2019, 10:46:01 AM »
Arată nepământeana, citește topicurile de sg sa te pregatesti pentru ce urmează.

Arata f. bine, intradevar, de aceea mi-a si atras atentia.
Stiu la ce sa ma astept de la un SG, mai am unul tot din 2007, un 2.0X manuala. Le cunosc atat partile bune cat si bubele de care sufera. Cunosc cat de cat si motoarele de 2.5 turbo. Ce nu am avut ocazia este sa conduc varianta cu acea cutie automata, nu stiu exact nici care dintre modele este.
Ideea este sa aflu, daca ma poate ajuta cineva, sa aflu istoricul masinii.

BOXER

  • *
  • 2346
  • +
Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1096 on: June 24, 2019, 11:25:35 AM »
Exterior sunt asemanatoare dar mecanic sunt total diferite iar costurile de intretinere sunt altele la turbo automat.
Daca apar probleme importante nu te astepta sa le rezolvi la costuri de aspirat manual 2.0.
La modelul asta poti depasi usor costul de nou prin diverse investitii.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

AlexR

Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1097 on: June 24, 2019, 15:36:31 PM »
Exterior sunt asemanatoare dar mecanic sunt total diferite iar costurile de intretinere sunt altele la turbo automat.
Daca apar probleme importante nu te astepta sa le rezolvi la costuri de aspirat manual 2.0.
La modelul asta poti depasi usor costul de nou prin diverse investitii.

Sunt perfect constient si destul de in tema despre ceea ce inseamna costurile unui SG 2.5 XT. Tocmai din acest motiv incerc sa gasesc pe cineva care cunoaste masina. Ca sa fiu f sincer, nu acord 100% credibilitate vorbelor dealerului, interesul lui este sa scoata profit. Sper totusi ca citeasca acest post cineva care stie ceva despre ea, sigur a fost vazuta, nu e un exemplar care trece neobservat.

marr

  • 2198
Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1098 on: June 24, 2019, 17:18:33 PM »
Ai incercat sa iei legatura cu cei de la SMT pentru un istoric de interventii la masina cu pricina ?
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

AlexR

Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1099 on: June 24, 2019, 18:21:41 PM »
Ai incercat sa iei legatura cu cei de la SMT pentru un istoric de interventii la masina cu pricina ?

Deocamdata nu si sincer sa fiu, am o retinere. Nu stiu cat de receptivi ar fi la o asemenea solicitare facuta telefonic . Poate daca as merge la ei ar fi mai ok dar imi e cam peste mana, locuiesc cam departe  si nici nu am drum pe acolo. Poate catre sfarsitul sapt. sa ajung la si poate chiar la Focsani sa vad “nepamanteana” in carne si oase. Daca  dealer-ul e de acord, desi am ceva indoieli, ideal ar fi sa o pot duce la SMT sau la Autokino Bv pt o evaluare si verificare.