2006 Forester XT, model US, cutie 4EAT
Subaru club Romania

2006 Forester XT, model US, cutie 4EAT

concrion

2006 Forester XT, model US, cutie 4EAT
« on: January 14, 2012, 20:55:54 PM »
Buna seara tuturor participantilor la acest forum si bun gasit.
In cele ce urmeaza va voi prezenta masina mea, un Subaru Forester produs in US in 2006 si inmatriculat in Romania in decembrie 2007.
Motorul masinii este un EJ 25 de 2457 cmc, motor turbo, benzina, actualmente ~ 95 000 km, cutie automata 4EAT, model de echipare XT Limited. Difera fata de modelele europene prin:
- in plus are lumini de zi (stau tot timpul aprinse, mai putin cand e trasa frana de mana sau cutia e pe modul parcare sau neutru)
- in minus are: volan fara comenzi audio; farurile nu sunt reglabile (deoarece are pe spate amortizoare selfleveling nu au considerat necesar asa ceva); stopuri ceata; suport in bord pentru pahare; jante de 16" fata de cele de 17"
Cam asa stau lucrurile acum, daca aveti nevoie de informatii suplimentare, va stau la dispozitie.
Va doresc o seara buna in continuare.
« Last Edit: July 10, 2012, 18:44:54 PM by concrion »

draculasti

Răspuns: 2006 Forester XT, model US, cutie 4EAT
« Reply #1 on: January 14, 2012, 21:36:22 PM »
Salut Concrion ! Bine ai venit pe acest forum!buna descriere tehnica,asteptam poze  si filme!!
Si eu folosesc acelasi ulei de motor Amsoil de ceva timp,astept sa vad cum se comporta la tipul meu de masina.Mult noroc cu "paduraru" ;) :D

stefanbv

  • 4253
  • Forester forever
Răspuns: 2006 Forester XT, model US, cutie 4EAT
« Reply #2 on: January 14, 2012, 21:39:06 PM »
Welcome! Super masina! Sa te bucuri de ea!
No school, no job, no problem!

Forester SG5 Cross Sport JDM
Forester SH SX

celalalt

Răspuns: 2006 Forester XT, model US, cutie 4EAT
« Reply #3 on: January 14, 2012, 22:08:31 PM »
Ce e ascuns aolo in stufaris?

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Rspuns: 2006 Forester XT, model US, cutie 4EAT
« Reply #4 on: January 14, 2012, 22:28:16 PM »
Bun venit! Foarte in regula masina. Spor la modificari. Vezi ca era un subiect pe subaruforester.org in care ziceau si la ce putere maxima rezista cutiile de viteze. Din cate imi aduc aminte automata era pe ultimul loc. E bine sa tii cont de asta daca mai modifici in continuare motorul.

stefanbv

  • 4253
  • Forester forever
Răspuns: 2006 Forester XT, model US, cutie 4EAT
« Reply #5 on: January 14, 2012, 23:07:15 PM »
Ahha maica, pe vremuri, cand nu erau aceste mizerii numite radare peformante faceam bucuresti  - Iasi cu Nova ( cu moror cu injectie  ;D ) 4 ore si juma! Ce vremuri!  :'(
No school, no job, no problem!

Forester SG5 Cross Sport JDM
Forester SH SX

Răspuns: 2006 Forester XT, model US, cutie 4EAT
« Reply #6 on: January 15, 2012, 08:41:46 AM »
Daca motorul poate fi modificat decent fara mari investitii la :
- 260>280cp cu totul stock
- 280>320cp cu turbo schimbat, intercooler de STI si eventual evacuare pentru valorile mai mari
Transmisia nu trebuie suprasolicitata, iar daca totusi doresti 350cp ar fi indicat sa comanzi un convertizor hidraulic pe masura. In cazul cresterii cuplului acesta daca este obosit, dupa 50000/60000km toate sunt asa, apare efectul de patinare care iti poate penaliza performantele cand ii ceri maxim. Din pacate asta e veriga slaba a acestei cutii de viteze automata.
Noi avem experienta in aceste modele si am modificat destul de multe printre care cateva cu cutie de viteza automata, model european sau american, pentru ca difera.
Masina este foarte interesanta si buna dand mari satisfactii soferului.
« Last Edit: January 17, 2012, 21:41:35 PM by sebastian »

rzw75

  • *
  • 1674
  • ex
Răspuns: 2006 Forester XT, model US, cutie 4EAT
« Reply #7 on: January 16, 2012, 16:12:48 PM »
Nefiind multumit de cum functiona masina (la apasarea pana la podea a pedalei de acceleratie, masina avea un moment de "gandire" dupa care exploda, facand aiurea deplasarea cu ea, dar mai ales depasirile) primul lucru a fost sa ma duc la Racingcode sa resofteze masina. Le-am spus baietilor ca e vorba de o masina folosita de zi cu zi, inclusiv la deplasarile in interes de afaceri prin tara, si ca doresc sa optimizeze modul de raspuns la acceleratie, mai ales in plaja 60-140 km/h unde statea masina la o functionare normala. Inainte de a face acest lucru, masuratorile (anvelope de vara Toyo Proxes T1R) erau ceva de genul: 0-100 km-h in 7.1 sec; 400m in 14.6 sec.
Au modificat softul, masina tragea liniar (in sensul ca turbina intra mai jos si nu mai are acel zvac) insa mi s-a parut ca este mai inceata. Masuratorile efectuate in urma resoftarii: 0-100 km/h in 7.8-8 sec; 400 m in 15.1-15.3 sec.

salutare, bine ai venit si sa o stapanesti sanatos! frumoasa culoare!

nu prea inteleg cu resoftarea, daca vrei sa-mi explici si mie cum de e mai inceata masina dupa ce ai dus-o la RacingCode. merci.
ex Impreza '05 Wagon 2,5 RS
ex Forester 2,5 XT
ex Outback 2,5
ex Impreza 2,5 WRX

:) Speed Triple 1050 R

malakay

  • *
  • 4767
  • IMPREZA GC8
    • www.proalex.ro
Rspuns: 2006 Forester XT, model US, cutie 4EAT
« Reply #8 on: January 21, 2012, 23:09:54 PM »
superba masina  sa o stapanesti sanatos si te asteptam si la intalniri
Straights are for fast cars, corners are for fast drivers. - Colin McRae

celalalt

Răspuns: 2006 Forester XT, model US, cutie 4EAT
« Reply #9 on: February 14, 2012, 15:58:59 PM »
Salut.Spuneai ca ai optiunea cu farurile mereu aprinse.In uma transplantului facut la impreza mea,m-am ales si eu cu aceasta optiune.I.trebarea este....se aprind doar farurile sau si pozitiile pe spate?.La mine vad ca merg doar farurile.Merci

Răspuns: 2006 Forester XT, model US, cutie 4EAT
« Reply #10 on: February 14, 2012, 18:22:42 PM »
In varianta nord-americana`  (cum e a mea)  se aprind doar farurile. Pozitiile spate nu. Si cam asa sant toate pe aici , nu numai Subaru.
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

KET

  • 3921
Răspuns: 2006 Forester XT, model US, cutie 4EAT
« Reply #11 on: March 14, 2012, 15:25:56 PM »
Si a mea este adusa din state si se aprind doar farurile. Te poate pacali si te opreste nenea militianu' sa te urecheze ca nu-ti merg stopurile pe spate. Mi s-a intamplat dar am scapat repede: eu i-am explicat, el n-a inteles, dar s-a facut ca a inteles si nu mi-a dat amenda. ;)

Răspuns: 2006 Forester XT, model US, cutie 4EAT
« Reply #12 on: March 14, 2012, 15:43:30 PM »
Nenea militianu`  iti da`  amenda oricum , ca`  are nevoie de banutzi, si sa` dea bine la CV  in fata sefului. De inteles  oricum nu a inteles nimic niciodata`,  ca` doar de aia s-a facut militian, nu ??  ;D  ;D
Stiu pe cineva de aici care si-a dus masina  de aici in Romania, si din cauza`  ca`  nu avea numere de inmatriculare in fata`  lua intr-una amenzi pentru  asta. Degeaba s-a tot chinuit el sa` le explice la garcioi ca`  in Quebec  masinile nu au placute de inmatriculare in fata`,  ca` toti ii dadeau amenzi !   >:(  Ziceau ca` daca`  nu ii convine, sa`  conteste amenda la tribunal !  Dupa` ce a adunat vreo 12-13  amenzi de-astea,  si-a facut inca` o placuta`  de inmatriculare si si-a prins-o pe bara  din fata` !
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

celalalt

Răspuns: 2006 Forester XT, model US, cutie 4EAT
« Reply #13 on: March 14, 2012, 16:16:42 PM »
Pana mea...legea din canada e una legea din Ro sau alta tara e alta.Undeva scrie ca daca nu cunosti nu inseamna ca esti nevinovat. ;)

Răspuns: 2006 Forester XT, model US, cutie 4EAT
« Reply #14 on: March 14, 2012, 16:20:06 PM »
Pai omu`  era turist in Romania,  putea sa`  circule cu masina asa cum era ea inmatriculata`  in tara  ei de origine. Ce ar fi daca`  militia ar da amenda` la fiecare turc sau neamtz care traverseaza` tara pentru ca`  placutele de inmatriculare nu sant conforme cu standardul romanesc,  sau ca` de ce englezii umbla` pe aici cu volanul pe dreapta ?? De acord cu masinile inmatriculate in Romania,  dar amendezi masinile turistilor ??  ???
« Last Edit: March 14, 2012, 16:22:55 PM by Adi-Canada »
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

draculasti

Răspuns: 2006 Forester XT, model US, cutie 4EAT
« Reply #15 on: March 15, 2012, 00:58:14 AM »
...hmm ??? deci ,dupa spusele tale(azi ,da doar azi ,te aprob ;) :D ;D,va trebui sa fac,...da am inteles! ::) ;)

celalalt

Răspuns: 2006 Forester XT, model US, cutie 4EAT
« Reply #16 on: May 28, 2012, 21:45:19 PM »
Mai ia in calcul pt distributie si lipsa drumurilor,ceea ce face ca msinile sa se uzeze mai repede decat in orice alta tara,fie ea chiar si America sau Aaaaasssiiiiaaaa......

Răspuns: 2006 Forester XT, model US, cutie 4EAT
« Reply #17 on: May 28, 2012, 22:30:43 PM »
Eu am o curiozitate...
Sa inteleg ca masina asta nu a fost "atinsa" niciodata? Prea arata perfect bara fata  :) Sau e revopsita?
Consum - pe manuala, identica in rest cu a ta, consumul in oras (nu Bucuresti) este de...cca 410-420 km un plin (bec galben si la 33pana la bec galben). Dupa bec galben mai poti merge cca 50 km desi rezerva ramane de cca 8 ltr pe care am impresia ca pur si simplu nu-i mai trage pompa.
Daca te dai la ea...am ajuns la bec galben din full si la 330 km (plecat Constanta si realimentat pe Bucuresti-Pitesti). E adevart in nopatea respectiva am condus cum nu o fac de obicei decat pe distante scurte. Chiar nu ma interesa de radare & stuff. Am incercat doar sa stau sub +50, adica 105 in localitate unde se putea.

P.S. Benzina in Europa in general este de o calitate mai buna (cel putin pe hartie) decat cea din US. Si sa nu ma contrazici aici ca stiu ce vorbesc  :) Ca toate astea depind de "baietii" din statii, este alta discutie. Se aplica si pentru motorina.

celalalt

Răspuns: 2006 Forester XT, model US, cutie 4EAT
« Reply #18 on: May 28, 2012, 23:34:19 PM »
90k in Romania si 105k la restul.

NB

Răspuns: 2006 Forester XT, model US, cutie 4EAT
« Reply #19 on: May 29, 2012, 07:11:41 AM »
Din experienta proprie  :
Benzina`  de 87 (ca`  asa trebuie, mi-a zis dealerul) consum mediu pe automat  9,5-10 L/100  ,dar fara`  stat in  trafic (prea mult) . In ultimele doua` saptamani m-am prostit si am condus doar manual, asa doar de fancy. Consum mediu 7,5 L/100   (schimbat vitezele inainte de 2000 rpm.). Pe portiuni scurte am scos consum sub 7  (rpm putine, viteza mica`, mers ca pensionarii). Cu un plin am mers aprox. 700 km  (si a mai ramas ceva in rezervor).
« Last Edit: May 29, 2012, 07:35:04 AM by Adi-Canada »
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !