STI Hatchback 2008
Subaru club Romania

STI Hatchback 2008

andea79

  • *
  • 4007
Răspuns: STI Hatchback 2008
« Reply #200 on: August 18, 2014, 12:15:23 PM »
Facem asa: eu azi ma dus sa iau masina de la ei.Ei mi-au propus DP respectiv, vazand ca am ugrade la catback cu Invidia 300, cea cu dubla evacuare.
Am sa ii rog sa imi dea codul piesei, discut cu ei daca se potriveste sigur la Sti 2008+ si intreb si pretul final, dupa care revin catre tine cu lamuriri.Iti pot da si datele de contact, daca vrei, ale persoanei in caz ca vrei sa discuti direct.
Its up to you:)

mersi mersiii :)

Răspuns: STI Hatchback 2008
« Reply #201 on: August 19, 2014, 01:21:55 AM »
 M-am decis dupa de am citit inca odata opiniile si sfaturile voastre, plus opinii si impresii de la alti posesori STi de pe alte forumuri : upgrade abandonat pentru moment, cel legat de downpipe.
Nu vreau dureri de cap si in plus, daca e sa crape motorul, macar e stock si fara investitii colaterale.
Multumesc pentru parerile exprimate, much appreciate it !  ;D

Acum kit-ul de ambreiaj stage 1 de la Exedy plus upgrade bucsi  sunt urcate pe atelaj.
Ce s-a montat :
Anti lift kit Power flex.
Tampon cutie superior grupa N.
Tampon cutie inferior grupa N.
Bari anti ruliu RCM + bucsi.
Bucsaraie Super PRO complete.
Exedy Organic Clutch Kit.

Feedback : masina e alta, mult mai inchegata, parca si mai stabila, in plus au disparut multe zgomote cauzate de fostul kit OEM (care era inca ok la o analiza dupa "dezmembrare" ) Super tare !
Legat de ambreiaj, in afara de faptul ca trebuie sa ma obisnuiesc cu el, fiindca pedala e mai tare si "tine" mai sus, totul super OK !

Referitor la cei de la Colina Motors, care s-au indeletnicit cu montajul, oamenii au facut treaba buna (in doua zile) chiar daca ei sunt mai mult axati pe Evo.
Pretul, unul decent, in opinia mea : 1600 lei.

Merci mult Tom pentru sfaturi si ajutor in procurarea celor mentionate ! ;)
« Last Edit: August 19, 2014, 01:35:51 AM by sherban »

KET

  • 3921
Răspuns: STI Hatchback 2008
« Reply #202 on: August 19, 2014, 09:18:13 AM »
Bine ca ti-ai pus Power Flex, si nu SuperPro, ca era nasol... Spor la rupt dintii acum!

Răspuns: STI Hatchback 2008
« Reply #203 on: September 28, 2014, 23:54:05 PM »
Salut,
Ai scapat de scartaitul de frane?
Mie imi vine sa le scot de tot si sa revin la originale, face mai rau ca tramvaiul cand franez de la 30 la 0 lin.

andea79

  • *
  • 4007
Răspuns: STI Hatchback 2008
« Reply #204 on: September 29, 2014, 00:04:36 AM »
eu nu inteleg, este STI ... important trebuie sa fie cum merg franele nu zgomot si mizerie si altele de genul ... cum sa revii la originale ? in 15 minute de chinuiala alea sunt gata ...

Răspuns: STI Hatchback 2008
« Reply #205 on: September 29, 2014, 01:09:42 AM »
Sal Kinder,
Din pacate au intervenit ceva probleme personale si nu am mai avut timp sa ma ocup de povestea asta.....
Am comandat ceva de genul asta, dupa ceva studii si sper sa am cat de curand timp sa il folosesc si sa vad daca da rezultate.
https://hardbrakes.com/index.php?main_page=product_info&cPath=1037_392&products_id=75
Au multe chestii interesante pentru frane pe site.

Chiar si cu scartaitul de la momentul actual, nu regret upgrade-ul.
Va tin la curent cand ma aplec din nou pe subiect.

Răspuns: STI Hatchback 2008
« Reply #206 on: September 29, 2014, 01:16:07 AM »
...la mine nu fac chiar de la 30 la 0...cam de la 10-0  ;D
ceea ce am observat este ca daca se curata bine discurile, chiar si la o spalatorie auto de cartier, cam 1-2 zile e "liniste".
trag concluzia ca este de la mizeria care se aduna pe discuri si de la materialul placutelor  ???

La ultima revizie la SMT s-a constatat ca a mai picat odata caseta de directie...wtf !!!
Se schimba pe garantie.Inca.Ce voi face din Decembrie incolo, cand gata cu garantia.....in 3 ani 2 casete de directie...PROBLEM
« Last Edit: September 29, 2014, 01:19:46 AM by sherban »

Răspuns: STI Hatchback 2008
« Reply #207 on: September 29, 2014, 10:24:43 AM »
@andea79 - Corect, depinde ce faci cu sti-ul. Eu unul il folosesc ca masina de zi cu zi.
@sherban: pe ala l-ai comandat din state sau l-ai luat de pe la noi?

Răspuns: STI Hatchback 2008
« Reply #208 on: September 29, 2014, 10:39:37 AM »
Direct din US.L-am primit deja, sunt curios daca e asa bun cat il lauda oamenii pe site.

Răspuns: STI Hatchback 2008
« Reply #209 on: October 31, 2014, 01:45:58 AM »
Ieri dimineata, un kkt de sofer anonim a reusit asta la agregatul meu...gasita in parcare, ca sa imi faca ziua buna[img width=800



Sent from my iPhone using Tapatalk
« Last Edit: October 31, 2014, 01:49:56 AM by sherban »

Fab

  • 794
Răspuns: STI Hatchback 2008
« Reply #210 on: October 31, 2014, 01:52:59 AM »
 :'( :'( :'( :'(
De asta sunt eu super panicat indiferent unde parchez masina...

Răspuns: STI Hatchback 2008
« Reply #211 on: October 31, 2014, 01:53:51 AM »
...dupa zona unde e bulita, asta a fost un sofer de firma cu un transporter...a dat cu simtz de raspundere in ea, alarma a bipait in casa, da' era deja "too fuckin' late" :(


Sent from my iPhone using Tapatalk

KET

  • 3921
Răspuns: STI Hatchback 2008
« Reply #212 on: November 04, 2014, 02:01:05 AM »
Ce jeguri!... Vad ca ti-a atins si janta.  >:( Ai Casco?

Răspuns: STI Hatchback 2008
« Reply #213 on: November 04, 2014, 02:07:30 AM »
...expirase de 2 zile si tot amanam din lipsa de timp de pe-o zi pe alta sa reinnoiesc polita...puii mey.Invatatura de minte, pe viitor😢


Sent from my iPhone using Tapatalk

Răspuns: STI Hatchback 2008
« Reply #214 on: November 04, 2014, 02:09:11 AM »
Si janta...2 in 1


Sent from my iPhone using Tapatalk

Răspuns: STI Hatchback 2008
« Reply #215 on: November 04, 2014, 23:22:01 PM »
Azi am schimbat pe garantie a doua caseta de directie.
Durata : 7 ore.....no comment.
Problema mea nu consta neaparat in durata, dar masina face mai rau decat cu caseta bolnava.
Inca de la prima caseta schimbata, i-am rugat pe cei de la SMT sa verifice si pompa servo.Dupa montarea primei casete, problemele pareau ca s-au rezolvat.Dar nu.
Cam la un an si ceva de la prima poveste, la revizia din Sepembrie anul curent, oamanenii au constatat ca trebuie iar schimbata caseta.
Evident, pe garantie.Lucru care s-a intamplat astazi.
In timpul montajului de astazi i-am rugat sa verifice si pompa servo, fiindca in ultimele 2 saptamani, la prima plecare dimineata, la rotirea volanului stg/dreapta se auzeau zgomote puternice.Motiv pt care i-am rugat sa urgenteze cu montajul noii casete.Mi-au spus ca se rezolva cu zgomotele dupa ce se va monta noua caseta.
Dupa montaj am plecat cu masina, am mers 10-15km dupa care am lasat-o cam vreo 3 ore.Zgomotul la viraje s-a estompat, insa tot exista.Dupa care incepe partea horor dupa parerea mea : la al doilea drum facut in seara asta am observat ca la viteze de 40-70 km/h, daca rotesc usor volanul stg dreapta usor ( in genul cum se face incalzirea la F1, inainte de start) am vibratii puternice in volan.Da' rau de tot.
Parerea mea este ca pompa e dusa; pompa nu e schimbata, e cea cu care am luat acaretul; chiar daca au schimbat 2 casete pana acum.
Cred ca in timp problemele ei s-au acutizat si acum, gata.Decedeaza!
Inainte de a schimba caseta, am verificat nivelul lichidului din vas, era ok.Culoarea lui era mai inchisa decat cea normala a uleiuilui/lichidului nou, nefolosit.
Cand le-am spus la plecare azi ca ar fi trebuit sa se uite mai atent in timpul montajului casetei si la pompa servo, oamenii mi-au zis:"mergeti asa si vedeti daca se mai aude zgomotul si vedem, dupa".
Voi ce parere aveti? Care ar fi cauza acestor trepidatii in volan???
Maine oricum, ma infiintez la ei.O iau de la inceput:verificare, cer sa imi schimbe pompa (pe garantie, inca).


Sent from my iPhone using Tapatalk

Fab

  • 794
Răspuns: STI Hatchback 2008
« Reply #216 on: November 05, 2014, 00:45:47 AM »
Daca e aer pe instalatie apar vibratiile/trepidatiile in volan de care vorbesti.

Cand am schimbat caseta de directie am stat langa masina, iar in timpul procedurii de aerisire pompa scotea sunete ciudate iar volanul si rotile trepidau.

Daca au lasat pompa sa mearga prea mult pe "uscat" e posibil sa se fi stricat rulmentul din interior, care nu se poate schimba, din cate stiu.

Răspuns: STI Hatchback 2008
« Reply #217 on: November 05, 2014, 09:18:01 AM »
Am sa verific azi inainte sa plec cu masina si nivelul lichidului din vas ieri seara eram prea crizat sa mai stau de verificari...mi se pare foarte ciudat ca vibratiile astea nu le aveam inainte.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Răspuns: STI Hatchback 2008
« Reply #218 on: November 05, 2014, 11:49:05 AM »
Am avut si eu vibratii puternice in volan si s-a rezolvat dupa ce am intins cureaua de accesorii mai bine (sunt vreo 2 suruburi daca nu ma insel). Incearca si asta pt ca e simplu si rapid.

Răspuns: STI Hatchback 2008
« Reply #219 on: November 05, 2014, 13:32:24 PM »
Am lasat acaretul la SMT, se schimba si pompa pe garantie.
Uzura mare la pompa si in plus nu a fost aerisita corespunzator.


Sent from my iPhone using Tapatalk