Tractare platforma cu B-ul
Subaru club Romania

Tractare platforma cu B-ul


sco

  • 736
Răspuns: Tractare platforma cu B-ul
« Reply #21 on: August 01, 2013, 23:59:56 PM »
Sursa: http://e-drpciv.ro/legislatie/codul-rutier

Anexa 1:
f) categoria B:
1. autovehiculul a carui masa totala maxima autorizata nu depaseste 3.500 kg si al carui numar de locuri pe scaune, în afara conducatorului, nu este mai mare de 8;
2. ansamblul format dintr-un autovehicul tragator din categoria B si o remorca a carei masa totala maxima autorizata nu depaseste 750 kg;
3. ansamblul de vehicule a caror masa totala maxima autorizata nu depaseste 4.250 kg, format dintr-un autovehicul tragator din categoria B si o remorca a carei masa totala maxima autorizata depaseste 750 kg;

..................

Art.24.1.
...
(3) Persoanele care poseda permis de conducere categoria B au dreptul de a conduce ansamblurile de vehicule prevazute la lit. f) pct. 3 din anexa nr. 1, in cazul in care ansamblul depaseste 3.500 kg, numai daca fac dovada ca au absolvit un curs de formare in cadrul unei unitati autorizate de pregatire a conducatorilor de vehicule.

Răspuns: Tractare platforma cu B-ul
« Reply #22 on: August 02, 2013, 00:04:23 AM »
Este legea veche.
acum este modificata de la 19.01.2013

categoria B:
1. autovehiculul a cărui masă totală maximă autorizată nu depășește 3.500 kg și al cărui număr de locuri pe scaune, în afara conducătorului, nu este mai mare de 8;
2. ansamblul format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B și o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depășește 750 kg;
3. ansamblul de vehicule a căror masă totală maximă autorizată nu depășește 4.250 kg, format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B și o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată depășește 750 kg;

Am vorbit inclusiv cu seful de la rutiera pe Targoviste care mi-a confirmat noua lege si mai ales ca pot conduce linistit remorca....si am batut tara in lung si in lat si n-am avut probleme....
« Last Edit: August 02, 2013, 00:08:41 AM by ady_viteza »
WRC is for boys. Group B was for men!!!

Ex. 03 WRX
99 STI Coupe Race Car
08 Impreza STI

sco

  • 736
Răspuns: Tractare platforma cu B-ul
« Reply #23 on: August 02, 2013, 00:05:08 AM »
Exact asta scrie si la mine, doar ca mai scrie ceva in plus la art. 24.1

malakay

  • *
  • 4767
  • IMPREZA GC8
    • www.proalex.ro
Răspuns: Tractare platforma cu B-ul
« Reply #24 on: August 02, 2013, 00:17:16 AM »
deci este interpretabila deci tot la mana lu cap de creta ajungi ...
Straights are for fast cars, corners are for fast drivers. - Colin McRae

stefanbv

  • 4253
  • Forester forever
Răspuns: Tractare platforma cu B-ul
« Reply #25 on: August 02, 2013, 01:01:17 AM »
Daca tractez direct, nu ajungi la 3,5 t! Doar sa nu aibe buzele reci cap de creta... ;D
No school, no job, no problem!

Forester SG5 Cross Sport JDM
Forester SH SX

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Tractare platforma cu B-ul
« Reply #26 on: August 02, 2013, 09:30:17 AM »
Deci asta inseamna ca daca ai B trebuie sa tragi maxim 750kg si impreuna cu masina sa nu depasesti 4250kg. Si daca vrei sa tragi peste 750kg ai nevoie de B+E?


EDIT: uitati ce am gasit eu


f) categoria B:
1. autovehiculul a cărui masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 3.500 kg şi al cărui număr de locuri pe scaune, în afara conducătorului, nu este mai mare de 8;
2. ansamblul format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 750 kg;
3. ansamblul de vehicule a căror masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 4.250 kg, format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată depăşeşte 750 kg;
g) categoria BE: ansamblul de vehicule a căror masă totală maximă autorizată depăşeşte 4.250 kg, format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă sau semiremorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 3.500 kg;


Deci pana la urma are dreptate Adi. Mai sus e luat direct din codul rutier.

Cu alte cuvinte, daca ai un Forester de 1500kg si tractezi 2500kg esti ok dpdv al legislatiei.
Daca ai o Toyota Hilux de 2250kg si tractezi 2500kg ai nevoie de BE fiindca depasesti masa totala a ansamblului stabilita la 4250kg.
« Last Edit: August 02, 2013, 09:37:27 AM by MihaiFlorescu »

Răspuns: Tractare platforma cu B-ul
« Reply #27 on: August 02, 2013, 11:53:16 AM »
NU!
Remorca, in niciun caz nu poate depasi 750 kile daca nu ai si E-ul.
Subaru Impreza WRX 2001

sco

  • 736
Răspuns: Tractare platforma cu B-ul
« Reply #28 on: August 02, 2013, 12:09:54 PM »
Parerea mea e ca e destul de clar aici:

Art.24.1.
...
(3) Persoanele care poseda permis de conducere categoria B au dreptul de a conduce ansamblurile de vehicule prevazute la lit. f) pct. 3 din anexa nr. 1, in cazul in care ansamblul depaseste 3.500 kg, numai daca fac dovada ca au absolvit un curs de formare in cadrul unei unitati autorizate de pregatire a conducatorilor de vehicule.

Cu B poti tracta si remorca daca nu depasesti 3500 kg pe tot ansamblul. Altfel, pana la 4250 kg iti trebuie scoala in plus.

Răspuns: Tractare platforma cu B-ul
« Reply #29 on: August 02, 2013, 16:08:52 PM »
N-ar fi mai simplu sa intrebati la circulatie sa va convingeti? V-am spus ca am intrebat inclusiv pe seful de la circulatie si mi-a confirmat ce v-am spus.
WRC is for boys. Group B was for men!!!

Ex. 03 WRX
99 STI Coupe Race Car
08 Impreza STI

malakay

  • *
  • 4767
  • IMPREZA GC8
    • www.proalex.ro
Răspuns: Tractare platforma cu B-ul
« Reply #30 on: August 02, 2013, 19:08:18 PM »
este super buna legea asa ca inseamna ca nu mai e nevoie de dau de C+E
acu am eu o intrebare .. ce se poate intampla daca trag cu gc meu o platforma de 2 t ? in talon scrie 1000 kf cu disp de franre si 550 kg fara disp de franare ! si masina are masa proprie de 1100 kg in acte  !
Straights are for fast cars, corners are for fast drivers. - Colin McRae

celalalt

Răspuns: Tractare platforma cu B-ul
« Reply #31 on: August 02, 2013, 21:10:44 PM »
Eu zic sa vina Brasov cum vrea el.Si ne povesteste el cum a fost.Ori face to face ori la vizita daca l au prins. ;D

celalalt

Răspuns: Forester 2007
« Reply #32 on: November 02, 2014, 10:16:13 AM »
Pffff...asta cu remorca a patit o si un prieten.Tot cu forester.Dar l au lasat sa faca scoala.Care se face la unul singur pe 10 mil.
Oricum,bine ai venit si bafta cu sistemul.
Despre oglinda,probabil ca s a dat ceva peste cap si se simte posedata.N am intalnit,deci nu se poate da sfat.

older

Răspuns: Forester 2007
« Reply #33 on: November 02, 2014, 14:48:46 PM »
Nici macar nu eram cu Foresterul,eram cu un Volvo V50 si a doua zi urma sa-mi iau Foresterul sa il urc pe platforma si sa ma intorc la Constanta cu el.
Conform ineptiilor legate de masa maxima autorizata pot sa am o remorca de 300kg si 10m lungime,pun pe ea ceva voluminos si dai bataie nu e nici o problema, e mai usor dupa mintea lor sa te foiesti prin oras cu 15m ansamblu decat cu 8 m.
In fine acum am 2 masini si nici un permis ;D, da cine mai are timp ca mine sa-l bibileasca toata ziua!!!!

malakay

  • *
  • 4767
  • IMPREZA GC8
    • www.proalex.ro
Răspuns: Forester 2007
« Reply #34 on: November 02, 2014, 20:20:35 PM »
Poti sa detaliez un pic cate kg aveam masina si ce remorca/platforma era cate kg avea remorca si ansamblu depasea 4250 kg ???
Straights are for fast cars, corners are for fast drivers. - Colin McRae

older

Răspuns: Forester 2007
« Reply #35 on: November 02, 2014, 21:42:25 PM »
Din pacate masina avea masa maxima 1900 si remorca 2500,iar masa neta la masina 1400 si remorca 540 kg.Nici prin cap nu mi-a trecut ca nu am voie sa trag o remorca goala de 500kg dupa mine.Acum 2 ani am venit din Germania cu un camion detarat de 7500 la 3500 kg ,8,4m lungime si o rulota de 600 kg de vreo 5m si ceva.Nu a comentat nici un politai care m-a oprit in schimb pe mine m-au cam trecut toate transpiratiile cu trenu' dupa mine.In vama la Arad am intrat direct la vames si dupa 5 min am inteles ca nu am voie pe acolo si ca trebuie sa merg la cantar.Si chinul naibii sa dau cu spatele,oricum nu am reusit ,cu tot talentul meu, am decotat rulota am plimbat-o in brate  si dupa am legat-o la loc de camion dupa ce l-am scos de pe culoar.
Am cam divagat un pic dar cam asta trageam dupa mine fara sa fac vreo belea si fara sa am vreo problema cu gabaritul ansamblului.

P.S. Daca e pe aici vreun procuror sau judecator ceva poate ma lamureste si pe mine in ce masura "am omorat-o pe mama".
« Last Edit: November 02, 2014, 21:45:15 PM by older »

Axu

  • 168
  • My09 Forester Diesel
Răspuns: Forester 2007
« Reply #36 on: November 03, 2014, 09:36:20 AM »
Salut,
ma aflu in aceeasi situatia ca si tine.
Mers in concediu cu forester SH (masa maxima 2050kg) + rulota WILK (masa maxima 1500kg). Pe centura Bucurestiului, cea de nord, ma opreste politia si intreaba ce categorie am. Linistit rapund ca B si ii povestesc poata polologhia cu 3500kg+750kg=4250kg si ca pot conduce ce car dupa mine. Tipul a fost de acord, dar mi-a cerut adeverinta ca am CURSUL suplimentar de 6ore de conducere, care atesta ca pot conduce 4250KG. Nu-l aveam, din urmatoarele motive:
- cand am inceput sa merg cu rulota(vara 2013), nu am vazut paragraful din codul rutier unde scrie ca trebuie sa ai un curs suplimentar ( informativ este legea nr.203 din 9 noiembrie 2012, cu data intrarii in vigoare 19 ianuarie 2013)
- avand in vedere ca in lege scria ca poti conduce cu B, 4250kg, am intrebat un politist si un instrutor daca se poate, raspunsul a fost pozitiv, fara probleme, doar scrie in lege
- anul trecut in drum spre mare ma opreste ARR cu RAR, le inmanez documentele, toate, le verifica vreo 20minute, mi le da inapoi, si imi ureaza drum bun, fara nici o sugestie cum ca nu pot conduce ansamblul.
Cand m-a oprit anul asta nu aveam deja nici o neliniste ca nu as putea merge cu ansamblul.
In final in 6 august am ramas fara permis, pe loc, fara drept de conducere, pe marginea drumului, cu sotia si copilul de 1.5 ani, la 38grade celsius, sotia fiind in aceeasi situatia ca mine, adica doar categorie B. L-am rugat sa ma lase sa merg pana la campingul din Baneasa(oricum acolo mergeam) sa parchez rulota si apoi ii dau permisul. Nu s-a putut, dar mi-a spus de vreo 5-6 ori, cred, ca pot sa ma duc linisitit, pe proprie raspundere, pana in camping. I-am raspuns ca nu sunt chiar tampit sa fac treaba asta, la 5 minute dupa ce mi-a luat permisul. Asa ca am chemat un prieten care mi-a tractat rulota in camping si de atunci sunt fara permis. Miercuri voi fi la Bucuresti la IPJ Ilfov sa dau declaratie apoi sa vedem verdictul. In principiu se termina cu NUP si amenda. Oricum am stat deja 3luni fara permis, cred ca ajunge.
Problema totusi persista si la politie si la instructori. Uni stiu ca trebuie sa ai curs altii nu. M-am inscris si eu la cursul suplimentar si am sperat sa imi returneze permisul macar 1 luna sa imi pot face atestatul asta, dar mi-au fost refuzate cererile.
Asa ca atentie, cu B se poate conduce doar 3500kg, masa maxima admisa, iar pentru 3500+750=4250kg, trebuie un curs suplimentar de 6 ore de conducere cu un ansamblu de tipul acesta. La sfarsitul cursului se ofera o adeverinta cu care se merge la politie, la permise pentru schimbarea permisului. In zona de observatii se mai trece un cod suplimentar, cei care au ochelari au deja unul in zona respectiva.
Ce ma deranjat a fost ca instructorul nu stia ca trebuie schimbat permisul, a zis ca doar adeverinta trebuie sa o ai la tine. Deci intram din nou la infractori.
Propun sa mutam discutia asta intr-un topic separat, pentru ca este de interes pentru toti membrii.
                                                             
Ceva nu e bine oricum!

malakay

  • *
  • 4767
  • IMPREZA GC8
    • www.proalex.ro
Răspuns: Forester 2007
« Reply #37 on: November 03, 2014, 10:55:56 AM »
eu nu inteleg ... dupa ce faci cursu de 6 ore ce iti da B+ E sau ce ?
Straights are for fast cars, corners are for fast drivers. - Colin McRae

Axu

  • 168
  • My09 Forester Diesel
Răspuns: Forester 2007
« Reply #38 on: November 03, 2014, 11:08:07 AM »
Nu iti da B+E. Cu B+E, poti conduce 5000kg parca, adica 3500+1500, sau alta configuratie pana la 5000kg, cu conditia ca vehiculul tragator sa nu depaseasca masa maxima admisa de 3500kg. Cu cursul asta ai doar dreptul de a conduce 4250kg, adica 3500kg + 750kg remorca. Toate masele despre care vorbim, sunt cele maxime admise. Pentru B+E din cate stiu trebuie sa face 20 ore de conducere si parca si ceva legislatie si se termina cu examen, cu politia. Pentru adeverinta asta se fac 6 ore, care reprezinta 60km de conducere cu un ansamblu de 4250kg.
Ar trebui mentionat ca pe mine personal nu m-a cantarit nimeni, s-a luat in calcul direct masa maxima admisa a ambelor vechicule, daca m-ar fi cantarit nu aveam nici 3300kg.
Ceva nu e bine oricum!

older

Răspuns: Forester 2007
« Reply #39 on: November 03, 2014, 16:43:52 PM »
O ordinarie din partea politaiului,practic pe tine te-a ars pentru 50kg in plus.Exces de zel dupa parerea mea,animale cu alte cuvinte,pe mine trebuia sa ma impuste in cazul asta cu 4400kg.Oricum in loc sa opreasca la rand o gramada de masini, ar gasi mult mai multe nereguli decat astea: soferi fara permis sau cu permis suspendat, fara RCA sau rovigneta etc, ei stau si vaneaza tot felul de cacaturi.Daca ai o concentratie de alcool sub 40 mg/l alcool pur in aerul expirat ai dreptul la o dovada de circulatie valabila 15 zile dupa care vezi cum te descurci, cu procurorul de obicei.
Huidu a omorat 3 oameni si a avut drept de circulatie pana la solutionarea cazului, chiar daca presa mananca cacat ca nu si l-a exercitat.
Treaba nasoala e ca depind de permis, altfel nu pot sa-mi castig existenta si sunt singurul din familie care produce bani.