Sfat achizitie Impreza 08- 2.0D/2.0R
Subaru club Romania

Sfat achizitie Impreza 08- 2.0D/2.0R

Răspuns: Sfat achizitie Impreza sh dupa 2007
« Reply #40 on: October 15, 2013, 18:05:19 PM »
O sa fac si asta, insa nu as vrea sa fac un drum de oradea - pascani, doar ca sa ii verific lui masina.
Mi-ati putea spune ce intrebari sa ii adresez, sa imi dau seama de anumite chestii care sa nu fie ok?

Merci!

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!

Răspuns: Sfat achizitie Impreza sh dupa 2007
« Reply #42 on: October 15, 2013, 21:51:35 PM »
In caz ca te hotarasti sa o cumperi vezi k trebuie sa iti puna stampila de la firma pe talon, o sa iti ceara la inmatriculare.
Ex : Impreza GD/GC 2007
Forester SG
Forester SJ XT

Răspuns: Sfat achizitie Impreza sh dupa 2007
« Reply #43 on: October 15, 2013, 22:14:07 PM »
O sa ii verific seria de sasiu.
Mi-a promis ca imi da si facturile pentru ce s-a facut la masina.
O sa il intreb si de stampila in talon. Eu l-am intrebat de acte si a zis ca are toate actele necesare. Masina e pe firma, insa a facut contract de vanzare-cumparare intre el si firma. A zis ca are asigurare pe numele lui, i-a facut RAR-ul, a luat-o pe el la primarie, atata ca nu a inmatriculat-o pe el. Si mi-a zis ca acuma facem intre noi doi contract de vanzare-cumparare si fisa de inmatriculare si a zis ca imi da adeverinta ANAF si a zis ca asa o pot inmatricula pe mine, la Oradea.

Mi-a mai trimis niste poze cu defectele de caroserie, care a zis ca se pot remedia, daca vreau, pe cheltuiala lui. Are bara spate julita destul de bine, in coltul din partea dreapta. Are deasupra la usa o adancitura si vopseaua sarita si pe partea dreapta, usa sofer si pasager, are la fel adancituri micute. El a zis de la grindina. Mi se pare ciudata povestea. Mi-e sa nu se fi rasturnat cu ea. As pune aici pozele, insa nu stiu de unde sa le atasez.
Pretul care il cere este de 7800 euro. Este cea in link-ul postat de mine, cu motor de 2l.

Sunt curios ce or sa imi zica de la reprezentanta.

Daca se poate, va rog sa va uitati la anunt pe autovit si sa imi spuneti daca din poze reies dotarile insirate in anunt: senzori de ploaie, parbriz incalzit, etc.

Multumesc mult de tot!

celalalt

Răspuns: Sfat achizitie Impreza sh dupa 2007
« Reply #44 on: October 15, 2013, 22:17:52 PM »
Daca era rasturnata cred ca se vedea....

moguai

  • 2814
Răspuns:
« Reply #45 on: October 15, 2013, 22:18:51 PM »
Asa a facut si samsarul meu...a luat o masina de pe firma pe numele lui insa fara sa o inmatriculeze. Daca iti da copie dupa contractul de vanzare dintre el si firma e de'ajuns. Si copie dupa buletinul lui. Vezi cu anaful cum faci, sa fie taxa platita ca altfel te rupe. Cat despre julituri....daca se rasturna nu cred ca ar fi fost doar julituri si mici infundaturi...oricum iti dai seama cand o vezi. Eu insa tot iti recomand sa nu te grabesti si sa cauti un hatchback de dupa 2008. Cel mai ieftin pe autovit e pe la 9500...poate l scoti la 9000..sau mai jos chiar.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

Răspuns: Sfat achizitie Impreza sh dupa 2007
« Reply #46 on: October 15, 2013, 22:38:53 PM »
Ma gandesc si eu ca s-ar vedea mult mai mult daca ar fi rasturnata, insa el mi-a trimis 4 poze.
Nu as vrea sa ma duc pana la Pascani si sa vad ca masina e terminata, totusi sunt 1000 km dus-intors.
El sustine ca masina a fost intretinuta in reprezentanta. Pai daca ai bani sa o tii in reprezentanta, nu ii repari si defectele optice?

Ma puteti ajuta cu dotarile, daca cele din anunt se reflecta in poze (atat cat se poate vedea)?
Va las si seria de sasiu, in caz ca ma puteti ajuta cu o decodare: JF1GD9LF37G071558.

@moguai: In legatura cu hatchback-ul, nu stiu ce sa zic. Sincer, imi place mai mult modelul asta. Inafara ca hatchback-ul e mai noi si are cateva elemente noi de design la interior, forma lui nu pot sa zic ca imi place. Ce alte diferente mai sunt?

Stima!

PS: aici nu se pot atasa poze? :) sectiune "ajutor" nu mentioneaza nimic.

moguai

  • 2814
Răspuns:
« Reply #47 on: October 15, 2013, 22:50:19 PM »
Pozele se ataseaza cu link de pe un site de sharing. De ex intri pe imgur.com, urci o poza si pui aici linkul.
Diferentele sunt mai multe, interiorul e mai ok dpmdv la hatch, iar daca prinzi si echiparea sport cum am mai zis, ai cam toate dotarile de bun simt. Doar portbagajul e mai mic.
Eu vad in descriere ca masina e din germania. Sau vad eu prost? Personal, nu as cumpara masina din afara adusa de samsari...

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

STI

  • *
  • 2152
  • Uatzi
    • STIShop.ro
Răspuns: Sfat achizitie Impreza sh dupa 2007
« Reply #48 on: October 15, 2013, 23:01:37 PM »
senzor de ploaie nu a fost pe generatia aia, iar parbriz incalzit a fost doar pe forester pe generatia aia
Most sports require only one ball, motorsport requires two...

"STIShop.ro"

Make the forum great again!

moguai

  • 2814
Răspuns:
« Reply #49 on: October 15, 2013, 23:03:09 PM »
Mda. Tipic samsaresc...full option frate...

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

WHY

Sfat achizitie Impreza 08- 2.0D/2.0R
« Reply #50 on: February 08, 2015, 16:26:51 PM »
Am inceput cautarile unei masini care sa-mi satisfaca urmatoarele cerinte:
- pretabila la drumuri lungi(1700km dintr-un foc) - minim 15.000km/an din aceste drumuri, ~20.000km/an total;
  => consum acceptabil de carburant(de aceea inclin catre diesel);
- fiabila(cu intretinerea ca la carte, sa nu ma lase NICIODATA in drum, pentru ca masina va circula preponderent la distanta de casa mai sus mentionata);
- capbila sa duca 4 persoane + bagaje la drumurile lungi mai sus mentionate;
Am luat in calcul si modele mai spatioase, de genul BMW 520d E60 sau Audi A4 B8, insa Subaru mi-a ramas in minte, datorita laudatei fiabilitati si a sistemului avansat AWD. As face compromisul de a pune un portbagaj pe masina, in cazul in care volumul portbagajului se dovedeste a fi insuficient.

Intrebarile mele sunt:
1. Un Subaru cu interiorul sport, poate fi condus pe distante asa de lungi fara probleme?
2. Ca si costuri de intretinere, benzina vs diesel, am vazut ca reviziile la diesel sunt ceva peste 1000lei, iar la benzina sub 1000lei. Consumul, insa, dupa ce am citit cateva topicuri de prezentare, la 140km/h este de 9-11% la benzina, iar la diesel nu stiu. Tinand cont de tot ce am mentionat mai sus, diesel sau benzina?
3. Este cineva care sa fi condus/detinut una dintre masinile de mai sus(BMW sau Audi) care sa imi poata spune ceva comparativ cu Subaru?(intretinere, fiabilitate, etc.)
4. Din ce an/luna a aparut motorul diesel euro 5 pe Impreza? Mai sunt prezente problemele ca la cele euro 4?


Pana acum am vizionat cateva 520d, un Audi A4 si un Subaru Impreza 2.0D MY2008(http://olx.ro/oferta/subaru-impreza-2-0-d-ID30fpf.html#9c083c5061), care desi avea ceva probleme la motor si a fost intretinuta foarte prost(interior extrem de uzat, joc in coloana volanului, balamalele usilor uzate etc.) aproape ca as fi cumparat-o, constient fiind ca ma leg la cap cu ea, pentru ca m-a atras fantastic.
Buget:~9000€
Intentionez sa fac achizitia din Germania(nu refuz, insa, oferta unei masini bine intretinute de la noi), imediat dupa sarbatorile pascale.

Va multumesc!  ;D

Răspuns: Sfat achizitie Impreza 08- 2.0D/2.0R
« Reply #51 on: February 08, 2015, 16:58:12 PM »
Nu exista masina sa nu te lase NICIODATA!

Pentru distante lungi si mers mult pe autostrada, mai ales daca mergi peste 120, as lua diesel, la viteze mari consumul unui benzinar creste mai mult decat al unui diesel. Cand un benzinar ia 11, diesel'ul nu ar trebui sa treaca de 7

celalalt

Răspuns: Sfat achizitie Impreza 08- 2.0D/2.0R
« Reply #52 on: February 08, 2015, 17:00:25 PM »
Deja vù.?

andea79

  • *
  • 4007
Răspuns: Sfat achizitie Impreza 08- 2.0D/2.0R
« Reply #53 on: February 08, 2015, 17:02:13 PM »
daca vrei costuri reduse, consum redus, mecanici priceputi peste tot, comfort maxim..etc .... subaru NU e ala :)
oricine zice altceva nu are dreptate  - stop pe rosu :)
............case closed.....................

WHY

Răspuns: Sfat achizitie Impreza 08- 2.0D/2.0R
« Reply #54 on: February 08, 2015, 17:17:50 PM »
Nu vreau neaparat costuri reduse, ci cea mai buna varianta. Daca vorbim de consum, de la 7 la 11 este o diferenta de aproximativ 800 lei la un drum dus-intors, ceea ce este deja diferenta pentru biletul de avion, iar cum am calculat 4 drumuri dus-intors pe an inseamna 3200 lei in plus pe an pentru varianta pe benzina, care as vrea sa stiu daca se amortizeaza prin fiabilitatea/costurile de intretinere favorabile acestei motorizari... Sau nu).
Avand in vedere ca ultima data cand am facut acest drum a fost cu 4 persoane intr-un Hyundai i30 incarcat pana in tavan, fara sa zica nimeni au, nici de confort ca in puf nu este vorba, altfel ma orientam clar pentru altceva. Nu am pretentii de masina de lux, dar sa nu raman cu spatele blocat dupa 17 ore de condus.
Mi-a picat cu tronc aceasta masina pentru ca este tinereasca si avand o fiabilitate superioara modelelor germane contemporane, mi s-a parut o alegere mai buna.

Va multumesc pentru raspunsuri!

Răspuns: Sfat achizitie Impreza 08- 2.0D/2.0R
« Reply #55 on: February 08, 2015, 18:16:14 PM »
Un pic offtopic, dar relevant totusi: eu cu XT'ul (2.5 turbo benzina 230CP 4x4), un amic cu Octavia 2 (1.6 tdi 105CP 4x2), mergeam impreuna pe DN'uri, unde permitea drumul pana spre 180km/h. La prima realimentare eu am avut consum de 15%, el, dupa CB, in jur de 6%
Pentru drumuri lungi frecvente as cauta ceva din clasa medie/mare, un 5'ar, un E'class, eventual cu scaune ventilate/ masaj

La buget cred ca si o Vectra ar fi ok, desi nu am apucat sa merg decat drumuri scurte cu asa ceva

Răspuns:
« Reply #56 on: February 08, 2015, 18:36:15 PM »
Daca înclini cat mai mult spre fiabilitate subaru aspirat este soluția.
Nici o varianta de mai sus nu este la fel de fiabila ca un subaru aspirat.colegii pot confirma.


Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Răspuns: Sfat achizitie Impreza 08- 2.0D/2.0R
« Reply #57 on: February 08, 2015, 18:47:48 PM »
Bugetul este prea mic pentru un Subaru diesel bun. Nici europenele de top nu intra in bugetul asta.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

stefanbv

  • 4253
  • Forester forever
Răspuns: Sfat achizitie Impreza 08- 2.0D/2.0R
« Reply #58 on: February 08, 2015, 19:46:21 PM »
Pt confort ti-as recomanda un C5 cu suspensie pneumatica! Am scos la un drum de Londra 6.5l/100km cu o medie de viteza de 110km/h.
Si te incadrezi cu bugetul...
Daca vrei Subaru ti-ar trebui un Legacy diesel, dar nu cred ca te incadrezi cu bugetul.
No school, no job, no problem!

Forester SG5 Cross Sport JDM
Forester SH SX

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Sfat achizitie Impreza 08- 2.0D/2.0R
« Reply #59 on: February 08, 2015, 19:54:30 PM »
Dupa 3 ani si aprox. 22000 km pot spune ca e putin cam mit aceasta fiabilitate japoneza. Da, motor si turbo si cutie bune si acum la peste 189k. DAR!, pe langa ele sunt tot aceeasi producatori de senzori si de elemente de directie sau frane sau ce mai vrei tu pe care ii gasesti si la europene. Si acestea pica la fel de des sau poate mai des.

Azi am facut o nebunie curata si am facut suma tuturor costurilor de intretinere si reparatii si modificari. In 3 ani si o luna m-a costat masina (fara benzina, taxe, asigurari) 20.700 lei. Si eu am luat o masina buna care nu avea nevoie de mari reparatii.

Evacuarea si franele au fost mofturi, nu nevoi, dar tot in masina au ajuns... acum fa si tu calculele si vezi daca renteaza.

Strict parerea personala, Subaru e doar pentru fanii marcii constienti ca fac cea mai mare greseala financiara. Macar din cand in cand mai afisam cate un zambet tamp dat de senzatiile oferite de aceste agregate. Strict ca si cost/km sau cost/an exista orice altceva mai bun ca subaru.