Sfat achizitie Impreza 08- 2.0D/2.0R
Subaru club Romania

Sfat achizitie Impreza 08- 2.0D/2.0R

stefanbv

  • 4253
  • Forester forever
Răspuns: Sfat achizitie Impreza 08- 2.0D/2.0R
« Reply #60 on: February 08, 2015, 20:02:36 PM »
La aspirat lucrurile stau altfel... in 100 km la Forester am schimbat doar ambreiajul ( avea cam 155km masina cand l-am scimbat si nu stiu daca era original sau mai fusese schimbat ) si consumabilele ( discuri si placute + reviziile la 10 km ). Atat!
No school, no job, no problem!

Forester SG5 Cross Sport JDM
Forester SH SX

andea79

  • *
  • 4007
Răspuns: Sfat achizitie Impreza 08- 2.0D/2.0R
« Reply #61 on: February 08, 2015, 20:11:53 PM »
@MihaiFlorescu: 20 700 in 3 ani ? ieftin si bun domle, ieftin :)

@stefanbv: o fi aspiratul fiabil dar cu integrala de subaru (a se citi pierderile de pe transmisie) rezulta o chestie cam "molcoma" :) , cam orice alt aspirat asemanator cu tractiune pe o singura punte e mai sprinten ...

stefanbv

  • 4253
  • Forester forever
Răspuns: Sfat achizitie Impreza 08- 2.0D/2.0R
« Reply #62 on: February 08, 2015, 20:23:35 PM »
Vrei sa fi mai sprinter treci cutia pe LO.  ;)
No school, no job, no problem!

Forester SG5 Cross Sport JDM
Forester SH SX

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Sfat achizitie Impreza 08- 2.0D/2.0R
« Reply #63 on: February 08, 2015, 20:59:04 PM »
Am uitat sa mentionez ca nu a vazut curse masina. Deci totul a fost in regim normal de exploatare.

Si sa nu se inteleaga ca asta a fost tot. Momentan are nevoie de suspensie si frane noi, cauciucuri de vara si o revopsire totala

celalalt

Răspuns: Sfat achizitie Impreza 08- 2.0D/2.0R
« Reply #64 on: February 08, 2015, 21:08:00 PM »
N a mai fost discutia asta eterna?Tot cu ceva subi vs bmw vs audi si iese castigator mercedes?

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Răspuns: Sfat achizitie Impreza 08- 2.0D/2.0R
« Reply #65 on: February 08, 2015, 21:09:52 PM »
Locul 1 la cheltuieli este ocupat de STI, WRX si XT fiind pe 2.
Din spate vin puternic posesorii de diesel care au uitat sa completeze ulei la timp.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Răspuns: Sfat achizitie Impreza 08- 2.0D/2.0R
« Reply #66 on: February 08, 2015, 21:10:22 PM »
N a mai fost discutia asta eterna?Tot cu ceva subi vs bmw vs audi si iese castigator mercedes?
[/quote

Ai uitat. Stii bine ca Duster iese castigator de fiecare data.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

Răspuns: Sfat achizitie Impreza 08- 2.0D/2.0R
« Reply #67 on: February 08, 2015, 21:12:54 PM »
Un Subaru aspirat, daca tragi un pic de el, ajunge sa consume cat un turbo.
Din pacate, pentru initiatorul topicului sunt mici sanse sa ajunga in posesia unui Subaru, la el varianta cea mai buna fiind un diesel, fie pe Impreza, fie pe Outback, dar acolo trebui avut grija daca masina respectiva s'ar mai "incadra" pentru inlocuirea motorului pe cheltuiala Subaru sau nu, altfel nu renteaza

Ar merge si un Superb, la confort stiu ca sta destul de bine, iar ca spatiu, atat pentru pasageri, cat si ptr bagaje doar break'ul sta mai bine
« Last Edit: February 08, 2015, 21:58:58 PM by andrei0241 »

WHY

Răspuns: Sfat achizitie Impreza 08- 2.0D/2.0R
« Reply #68 on: February 08, 2015, 21:37:18 PM »
Multumesc tuturor pentru raspunsuri, mai ales domnului Mihai Florescu.
Am plecat de la 2.0 benzina/diesel si am ajuns la 2.5 turbo... NU ma intereseaza decat masini de facut "naveta" pana in Romania dus-intors de cateva ori pe an + fataiala de prin oras in Romania si pe dincolo. Am inteles ca Subaru pe benzina consuma mult, dar sa pape 11% la regimul de croaziera de 140km/h este prea mult pentru costul fiabilitatii si al performantelor(Un Touareg 4.2 TDI din ultima generatie ia intre 7 si 8 la mers pana in limita legala la un drum lung si nu se poate compara nici ca performante si nici ca si confort cu un 2.0 aspirat).
Ramane discutia deschisa daca sa fie Impreza 2.0D sau nu. Bun, am inteles ca nu gasesc nimic in bugetul meu, se mai poate imbunatati, am pus o suma informativa ca sa nu se creada ca ma uit la masini noi sau din ultima generatie. Chiar si motoarele euro 5 mai au probleme de fiabilitate la motor?
Imi cer scuze daca s-a mai repetat aceasta discutie, eu nu am gasit in aria Impreza sau discutii generale un asemenea topic.

@stefanbv C5, alte frantuzoaice sau Opel... never.

M-am dezumflat de tot, ma asteptam sa ma incurajati sa fac achizitia si apreciez ca mi-ati spus ce inseamna Subaru ca intretinere, insa imi pare rau ce aud  :'(

celalalt

Răspuns: Sfat achizitie Impreza 08- 2.0D/2.0R
« Reply #69 on: February 08, 2015, 21:52:07 PM »
Eu cu aspiratul fac 500 km de la bec la bec la drum lung.Poate chiar si 550.Ceea ce ar insemna un 9.5-10% Problema la noi e ca drum lung inseamna sqte,comune,sate si iar comune.In regim de autostrada in afara tarii,consumul a ramas cam tot acolo,doar ca a crescut viteza de deplasare. Chiar si distante bune cu 190 - 200 km/h.
 Masinile s bune.Depinde ce iti place pana la urma.Dar eu nu pra am auzit de masini chiar si 4x2 de aceeasi greutate si cu motor aproape de 2.0 care sa pape sub 10....

Răspuns: Sfat achizitie Impreza 08- 2.0D/2.0R
« Reply #70 on: February 08, 2015, 22:03:56 PM »
Tuareg'ul de generatie noua are cutia automata care ajuta mul, daca'i pui o cutie manuala in 5 trepte o sa vezi ca'i mai urca consumul. Si oricum, la pretul unuia, fie si SH, nu'si are rost comparatia, lasand la o parte faptul ca e un diesel comparat cu o benzinara

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Răspuns: Sfat achizitie Impreza 08- 2.0D/2.0R
« Reply #71 on: February 08, 2015, 23:19:44 PM »
Am mari dubii legate de 7% la motorul de 4.2.
Eu stiu o regula, orice SUV mare consuma 10% afara.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

andea79

  • *
  • 4007
Răspuns: Sfat achizitie Impreza 08- 2.0D/2.0R
« Reply #72 on: February 08, 2015, 23:24:54 PM »
singura configuratie "interesanta" de la subaru e motorul benzina turbo cu AWD-ul lor, in rest la orice alt subaru diesel/aspirat vei gasi configuratii mai bune la competitie ... asta e ... TDI rulz :)

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Răspuns: Sfat achizitie Impreza 08- 2.0D/2.0R
« Reply #73 on: February 09, 2015, 00:14:56 AM »
Mie imi place mult dieselul boxer.
Il consider cel mai placut diesel mic, suna frumos, nu are vibratii care sa iti dea dureri de cap si se conduce ca un benzinar.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

Răspuns: Sfat achizitie Impreza 08- 2.0D/2.0R
« Reply #74 on: February 09, 2015, 00:53:52 AM »
...
M-am dezumflat de tot, ma asteptam sa ma incurajati sa fac achizitia si apreciez ca mi-ati spus ce inseamna Subaru ca intretinere, insa imi pare rau ce aud  :'(

Ca sa te incurajez putin,
Nu vreau sa contrazic pe nimeni, fiecare cu parerea si experienta lui, eu vorbesc doar din cunostintele si experienta personala. Am de 6 ani jumate Subaru, sant la al doilea Subaru si nu am avut niciodata vreo problema.   Cu prima (Legacy) consumam un oic sub 9/100 km  iar cu Foresterul actual un pic peste 9 (asta la viteza maxima de aici , adica cel mult 120 km/h, si in mai mica sau mai mare masura autostrada.)  . Saream de 12 atunci cand ii dadeam talpa mai spre blana sau la munte prin zapada cu turatie mare si viteza mica. Ambele au mers foarte bine si la +40Gr.C  si la - 48 Gr.C.  Cred ca problemele la masini apar nu la faptul ca le cheama Subaru sau BMW, ci la cum sant intretinute. Atunci cand o ieu second hand, e loterie . Nu ai habar cum a fost exploatata si intretinuta.   Dar la 9000 euro cat ai tu bugetul nu stiu daca poti gasi ceva in perfecta stare de functionare  (dar nici alta masina). Aici oamenii isi iau Subaru in special pentru fiabilitatea foarte buna si pentru sistemul AWD care e mult mai performant decat al  altor marci, desi ar putea sa isi ia ceva si mai ieftin . Singurul minus pe care il are un Subaru e consumul nu prea mic,  dar daca il cmpari cu al altor masini de aceeasi categorie , e mai mic sau egal cu al altora. E adevarat ca nu e cea mai comoda masina din lume, ca probabil un BMW sau un Audi e mai confortabil,  dar  eu zic ca un Subaru e compromisul aproape perect intre confort, fiabilitate, putere, viteza, si mai ales transmisie performanta pe teren accidentat sau vreme rea (a se intelege iarna sau noroaie). dar asta este o chestiune de gust si parere personala a fiecaruia. Eu conduc uneori 4-5 ore incontinuu si nu am nici o durere de spade sau de buci.
Vorbesc deseori cu alti posesori de Subaru si majoritatea spun ca nu au problem majore inainte de a implini 300.000 km in afara de consumabile si rareori un abreaj, frane sau alte uzabile.  In schimb altii cu alte massini similar (Jeep, Hyundai santa Fe, Suzuki Vitara, Nisan Rogue  si alte SUV-uri)  ajung in service desori inainte de a ajunge la 100.00 cu problem destul de serioase.  Deh, fiecare cum conduce sau cu ce noroc are.
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

WHY

Răspuns: Sfat achizitie Impreza 08- 2.0D/2.0R
« Reply #75 on: February 09, 2015, 01:21:42 AM »
Comparatia cu Touaregul a fost intr-adevar, mere cu pere, fara prea mare legatura/valoare... Voiam sa zic ca fapt divers, ca principiu.

Date fiind cele de mai sus, cu care sunt si de acord, trebuie achizitionata masina cea mai buna, indiferent de marca, ok. Sa ramanem atunci cu picioarele pe pamant, la Subaru Impreza diesel.
Daca as gasi unul in stare buna, pe la 100.000km sa zicem, cu motorul euro 5, poate sa ma tina pana la 200.000 fara sa platesc inca jumatate de masina doar pentru intretinere ca si domnul Mihai Florescu, sau e nevoie de noroc/un miracol sa se intample asa ceva? Ca mai schimbi o bucsa sau un cap de bara ca incepe sa bata, ca mai schimbi un ambreiaj(o data, nu la fiecare 2 revizii), asta se intampla la orice marca. Ideea este ca masina sa nu ma lase in drum, fara sa ma "anunte" inainte ca ar avea nevoie de un control si sa nu pice piese scumpe care sa coste procente consistente din valoarea de achizitie a masinii.

Multumesc tuturor care si-au exprimat opinia!

Răspuns: Sfat achizitie Impreza 08- 2.0D/2.0R
« Reply #76 on: February 09, 2015, 02:06:48 AM »
O alta opinie. Gratuita :  decat sa dai 10 mii pe un second hand cu 100 mii km si apoi alti 10 mii pe reparatii si piese,  mai bine dai de la inceput 20 mii pe una noua,  sau ii dai ca avans la una noua si  platesti in rate restul care ii mai ai de dat. In felul asta ai o masina neuzata de altii, cu toate garantiile posibile si care 5-6  ani nu iti pune probleme serioase. Parerea mea ......... ......
« Last Edit: February 09, 2015, 06:18:51 AM by Adi-Canada »
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

Axu

  • 168
  • My09 Forester Diesel
Răspuns: Sfat achizitie Impreza 08- 2.0D/2.0R
« Reply #77 on: February 09, 2015, 09:47:03 AM »
Daca te-ai hotarat la Impreza Diesel, sfatul meu este sa nu cumva sa cumperi una care nu are istoricul verificabil. Daca zici ca aia din primul post are "ceva probleme la motor" las-o dracului. Iti pica vilbrochenul si ai ce astepta si daca esti ok cu cartea tehnica, iar daca zici ca a fost intretinuta prost si nici nu ai carte, esti bun de plata, si nu cred ca vrei sa stii cat costa un bloc scurt la diesel. Euro 5 au aparut de prin 2011 parca si nu stiu daca sunt intr-adevar rezolvate problemele la motor.
Ceva nu e bine oricum!

Răspuns: Sfat achizitie Impreza 08- 2.0D/2.0R
« Reply #78 on: February 09, 2015, 09:51:30 AM »
Si eu iti zic sa te orientezi daca poti spre ceva de nou. Fie Impreza, fie seria 3, fie orice marca peste medie ,dar noua. O mare parte din amicii mei care au luat second au iesit rau de tot, unul din ei a fost memorabil ca i-a luat foc masina pe autostrada transilvania...la 3 luni dupa ce a cumparat-o....si gata, si-a luat alta, dar de noua(cu imprumutul aferent de la familie, banca...).
Forester my09 4Q

Musiu

  • 1156
    • 2007 Forester XT
Răspuns: Sfat achizitie Impreza 08- 2.0D/2.0R
« Reply #79 on: February 09, 2015, 10:11:10 AM »
Eu pot sa spun ca am luat un Forester SG 2007 super bine intretinut, insa cred ca a fost o aliniere perfecta a stelelor de l-am nimerit asa.
daca ti s-a pus pata pe Subaru Impreza diesel, atunci ala sa fie insa merita sa cauti si sa astepti pana il gasesti. Altfel, se poate sa nimeresti una cu probleme, cum la fel de bine poti nimeri una fara probleme. e ca o loterie, pe banii tai  ;)
2007 Forester XT

Ex:
2007 Forester 2.0 XS
2003 Impreza WRX wagon