Sfat achizitie Impreza 08- 2.0D/2.0R
Subaru club Romania

Sfat achizitie Impreza 08- 2.0D/2.0R

Musiu

  • 1156
    • 2007 Forester XT
Răspuns: Sfat achizitie Impreza 08- 2.0D/2.0R
« Reply #80 on: February 09, 2015, 10:11:10 AM »
Eu pot sa spun ca am luat un Forester SG 2007 super bine intretinut, insa cred ca a fost o aliniere perfecta a stelelor de l-am nimerit asa.
daca ti s-a pus pata pe Subaru Impreza diesel, atunci ala sa fie insa merita sa cauti si sa astepti pana il gasesti. Altfel, se poate sa nimeresti una cu probleme, cum la fel de bine poti nimeri una fara probleme. e ca o loterie, pe banii tai  ;)
2007 Forester XT

Ex:
2007 Forester 2.0 XS
2003 Impreza WRX wagon

Răspuns: Sfat achizitie Impreza 08- 2.0D/2.0R
« Reply #81 on: February 09, 2015, 10:35:45 AM »
Cautand in Germania ai sanse mai multe sa gasesti una cu istoric complet la reprezentanta, dar in caz de ceva probleme la motor, in afara de faptul ca vei sta cu masina imobilizata luni bune, treaba se poate taragana si mai mult ptr ca reprez din .ro or sa strambe din nas la masina cumparata si service'ata afara

Musiu

  • 1156
    • 2007 Forester XT
Răspuns: Sfat achizitie Impreza 08- 2.0D/2.0R
« Reply #82 on: February 09, 2015, 10:40:30 AM »
Din cautarile mele, in Germania ai sanse sa gasesti o masina exact cum a mentionat andrei0241 insa la un pret mai mare decat in Ro.
Un coleg de munca si-a cumparat un Impreza diesel dintr-un parc de masini recuperate - oameni care nu si-au mai putut plati leasing-ul sau ratele. Este o varianta sa te uiti si acolo insa preturile s-ar putea sa fie de asemenea mai mari.
2007 Forester XT

Ex:
2007 Forester 2.0 XS
2003 Impreza WRX wagon

WHY

Răspuns: Sfat achizitie Impreza 08- 2.0D/2.0R
« Reply #83 on: February 09, 2015, 19:16:35 PM »
Am mai citit si pe forumul Subaru din Germania si se pare ca nici motoarele euro 5 nu au scapat de probleme(cazuri cu motor picat la 33.000km, iar cele peste 100.000 la noroc, rar sa treaca peste 200.000 - inacceptabil!)... Pacat. Nu imi permit sa iau o masina si sa ma lase motorul, pentru ca sigur in banii mei nu gasesc o masina atat de noua incat sa fie schimbat pe garantia Subaru si nici nu imi convine sa ma lase brusc pe undeva, chiar daca as primi sigur unul nou.
Daca aveam bani de masina noua, probabil imi faceam intrarea cu un topic de prezentare. Deocamdata nu este cazul.
Mai am timp sa le intorc pe toate partile.

Va multumesc!

Răspuns: Sfat achizitie Impreza 08- 2.0D/2.0R
« Reply #84 on: February 09, 2015, 19:25:00 PM »
...
Daca aveam bani de masina noua, probabil imi faceam intrarea cu un topic de prezentare. Deocamdata nu este cazul.
Mai am timp sa le intorc pe toate partile.Va multumesc!

Ai zis ca ai buget de 9000 euro. Banuiesc ca mai ai prevazuti alte cateva sute bune sau mii pentru reparatii/modificari.  Dupa parerea mea, mai bine dai toti banii astia ca avans la o masina noua,  si iti mai raman de dat vreo 200 euro pe luna (sau poate chiar mai putin)  o bucata de timp de cativa anisori. dar stii ca ai masina noua, garantie completa la ea cativa ani, dar esti convins ca nu te lasa in drum cativa ani buni. Parerea mea,.............
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

andea79

  • *
  • 4007
Răspuns: Sfat achizitie Impreza 08- 2.0D/2.0R
« Reply #85 on: February 09, 2015, 20:13:01 PM »

Ai zis ca ai buget de 9000 euro. Banuiesc ca mai ai prevazuti alte cateva sute bune sau mii pentru reparatii/modificari.  Dupa parerea mea, mai bine dai toti banii astia ca avans la o masina noua,  si iti mai raman de dat vreo 200 euro pe luna (sau poate chiar mai putin)  o bucata de timp de cativa anisori. dar stii ca ai masina noua, garantie completa la ea cativa ani, dar esti convins ca nu te lasa in drum cativa ani buni. Parerea mea,.............

si sa nu uitam ca finantare pentru masina noua se obtine in Romania la costuri si conditii "mult mai bune" ca in Canada
(in sensul ca nici vorba :) )

Răspuns: Sfat achizitie Impreza 08- 2.0D/2.0R
« Reply #86 on: February 09, 2015, 20:20:58 PM »
 :D  :D  :D
Nu fac comparatii, nici vorba.  Nu stiu care sant conditiile de finantare in Romania sau in alta tara din UE,  dar cred ca daca  dai 9-10.000 si iti mai raman de dat vreo 200 euro sau mai putin pe luna e mai probabil sa obtii o finantare decat daca ceri sa iei masina cu zero avans.  Stiu ca nu e placut sa ai rate, nimanui nu ii plac, dar e solutia ideala sa ai o masina noua si sa nu ai batai de cap cu o masina veche.
« Last Edit: February 09, 2015, 20:42:54 PM by Adi-Canada »
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

andea79

  • *
  • 4007
Răspuns: Sfat achizitie Impreza 08- 2.0D/2.0R
« Reply #87 on: February 09, 2015, 20:43:35 PM »
eu fiind cel cu "incurajarile" revin: cu buget de 9000 euro vei gasi ori un diesel din perioada problema de care nu stie lumea cum sa scape mai repede pana nu crapa ori ceva benzina aspirat de cativa ani care consuma aproape ca un turbo daca ii dai pedala dar nu e distractiv deloc ... oricum o intorci si o chinui nu se potriveste

cat despre masina noua - e un pic alta discutie - dar la ce preturi au Subaru in Romania din nou ... competitia invinge :)

stefanbv

  • 4253
  • Forester forever
Răspuns: Sfat achizitie Impreza 08- 2.0D/2.0R
« Reply #88 on: February 09, 2015, 20:54:37 PM »
In banii astia iti iei un Sandero turbo! ( 0,9tce new!) ;D
No school, no job, no problem!

Forester SG5 Cross Sport JDM
Forester SH SX

WHY

Răspuns: Sfat achizitie Impreza 08- 2.0D/2.0R
« Reply #89 on: February 10, 2015, 16:45:41 PM »
Apreciez eforturile voastre de a ma convinge sa-mi iau masina noua, dar cum am spus, nu este cazul. Cui nu i-ar conveni o masina noua?!
Legat de buget, asta este situatia. Astept sa vad ce oferte ma lovesc pana de Paste cand intentionez sa fac achizitia si voi lua ce voi gasi mai bine intretinut.
Am vazut ca un coleg de pe forum are la vanzare un Subaru cum imi doresc eu, insa depaseste bugetul, deja bate spre masini mai sigure din punct de vedere al fiabilitatii(cel putin a motorului) si cu km insesizabil mai multi.

Multumesc tuturor pentru interesul acordat!

KET

  • 3921
Răspuns: Sfat achizitie Impreza 08- 2.0D/2.0R
« Reply #90 on: February 10, 2015, 16:57:12 PM »
Deja vù.?
Celalalt, exact asta am zis si eu cand m-a abordat cu un mesaj privat... Ori am devenit noi paranoici?  :D

WHY, imi cer scuze pentru cum ti-am raspuns in mesajul privat (desi nu am fost foarte rau si am bagat si un disclaimer), dar am crezut ca esti unu' de se tot plictiseste si-si mai creaza cate un user ca sa fie bagat in seama.
Ma bucur ca mi-ai urmat totusi sfatul si ai deschis un subiect.
Daca vrei sa ai bani in buzunar si masina disponibila oricand vrei sa faci un drum, nu-ti lua Subaru turbo! Cele aspirate sunt fiabile, dar nu cred ca Subaru exceleaza prin confort.
« Last Edit: February 10, 2015, 16:59:12 PM by KET »

Musiu

  • 1156
    • 2007 Forester XT
Răspuns: Sfat achizitie Impreza 08- 2.0D/2.0R
« Reply #91 on: February 10, 2015, 17:07:27 PM »
La capitolul benzinara aspirata si confortabila, pot sa spun ca Forester SG este una dintre candidate.
2007 Forester XT

Ex:
2007 Forester 2.0 XS
2003 Impreza WRX wagon

Răspuns: Sfat achizitie Impreza 08- 2.0D/2.0R
« Reply #92 on: February 10, 2015, 18:07:00 PM »
Depinde cu ce'ai mai mers inainte. Eu, fara a fi condus masini prea multe, pot spune ca Forester'ul NU este o masina comoda, dupa parerea mea. Practica, da, dar nu comoda.

Musiu

  • 1156
    • 2007 Forester XT
Răspuns: Sfat achizitie Impreza 08- 2.0D/2.0R
« Reply #93 on: February 10, 2015, 18:10:57 PM »
E o parere subiectiva si trebuie tratata ca atare.
Am mers cu masini diverse, de la Golf V la Skoda Superb si Octavia break, Opel Corsa C dar si VW Polo sau Passat, Toyota Corolla si Volvo V50 (parca asa este modelul break). Pana acum, Foresterul mi s-a parut cea mai comoda, fapt confirmat si de sotie si copilul de 1 an care dorm amandoi de rup la drum lung  ;D
2007 Forester XT

Ex:
2007 Forester 2.0 XS
2003 Impreza WRX wagon

celalalt

Răspuns: Sfat achizitie Impreza 08- 2.0D/2.0R
« Reply #94 on: February 10, 2015, 18:38:30 PM »
E comoda.Dar daca nu aveam Cruise Control,eram rupt. ;D

Răspuns: Sfat achizitie Impreza 08- 2.0D/2.0R
« Reply #95 on: February 10, 2015, 18:46:49 PM »
Corolla la 7500 neg mi se pare o optiune mai buna decat o Impreza diesel.
Sau Avensis mai ieftina sau mai noua, dar mai scumpa. Ca si confort ar merge si S60 - 8600 sau 9200, dar cilindreea si service'ul dedicat parca nu ar recomanda'o, totusi in .ro

@Musiu: eu credeam ca Superb'ul e mai confortabila decat Forester'ul. Bine, depinde si cum si unde mergi :)

Musiu

  • 1156
    • 2007 Forester XT
Răspuns: Sfat achizitie Impreza 08- 2.0D/2.0R
« Reply #96 on: February 10, 2015, 21:35:32 PM »
Daca stau bine sa ma gandesc, ca pasager in Superb ai mai mult loc decat in Forester, insa in poatura de sofer Foresterul mi se pare cel mai comod  ;D
Neveand sa fiu pasager ci sofer si calatorin cu familia, Foresterul este alesul..
2007 Forester XT

Ex:
2007 Forester 2.0 XS
2003 Impreza WRX wagon

WHY

Răspuns: Sfat achizitie Impreza 08- 2.0D/2.0R
« Reply #97 on: February 14, 2015, 00:28:50 AM »
Stie cineva data exacta de cand s-au introdus motoarele euro 5? S-au mai facut in paralel si modele euro 4? http://suchen.mobile.de/auto-inserat/subaru-impreza-2-0d-navi-xenon-17lm-shz-allrad-immelborn/205443902.html este euro 4 sau händlerul chiar nu stie ce vinde?

khnemu

  • 94
  • Eat, Sleep, SUBARU.
    • Servicii Training IT & Consultanta
Răspuns: Sfat achizitie Impreza 08- 2.0D/2.0R
« Reply #98 on: February 14, 2015, 06:38:26 AM »
Salut.
O sa iti raspund aici, nu pe privat.
Euro 5 au fost introduse cred dupa 2010.
Legat de fiabilitate, exceptand ghinionul cu motorul, masina e destul de fiabila si mult mai ieftina de intretinut. O revizie ma costa 700 ron. 1100 ron cu frane cu tot. Am facut anul trecut un tur de vreo 4500km si am avut o medie de consum de 7%, mersi pe autostrada cu 140 + orase si plimbari de ici colo. Masina este foarte comfortabila. Am facut Bucuresti Bratislava intr-un drum si nu m-am dat jos din masina injurand sau cu dureri de spate. Fiind hatchback, vei avea probleme cu spatiul in portbagaj dar asta o adresezi usor cu unul pus pe masina.
In Bucuresti consuma in jur de 8,5%. Am avut si Subaru Legacy 2.0 aspirata... 16-18 in oras... Thanks but no thanks.
Fac pe an cam 25-30000km.
Spor.
Multumesc si sa auzim de bine.
Khnemu
---------------------------------
Subaru - my first love

Clabuc

  • 114
Răspuns: Sfat achizitie Impreza 08- 2.0D/2.0R
« Reply #99 on: February 16, 2015, 09:41:27 AM »
Sper sa nu va deranjeze mesajul meu, dar nu stiu la cine sa apelez pentru mai multe detalii legate de Impreza 2.0D.
Peste aproximativ 2 luni as vrea sa fac o achizitie si inca nu sunt hotarat ce sa fie, asa ca as avea cateva intrebari.
1. Care sunt costurile de intretinere pentru acest model?
2. Aproximativ ce consum are in regim de autostrada?
3. In afara de motorul care tine in functie de noroc, ce alte probleme mai sunt?
4. Este confortabila la drum lung?(ar trebui sa pot face 1700km dintr-un foc)
5. Orice altceva ce ar trebui sa stiu si am omis?

Va multumesc!


Si eu o sa raspund tot aici ptr ca sunt informatii utile ptr mai multa lume zic eu.
1. costurile de intretinere sunt mari dar nu exagerate, revizia e unde la 7-800 lei ,
2. in regim de autostrada, ca orice masina, consumul depinde de stilul de condus, pot sa iti spun ca in afara orasului eu am avut si consum de 5,8 cand am mers mai linisitit iar media mea e 6,2. In oras consuma in jur de 8. Pe autostrada la 140km/h consuma in jur de 7.
3. cu motorul nu prea e vorba de ghinion e treaba clara, cele fabricate 2008,2009 au probleme in primul rand cu vilbrochenul si cuzinetii, este indicat sa iti iei constructie minim 2010.
4. modelul meu are scaune recaro sport care sunt confortabile dar sunt totusi sport nu se compara cu fotolille gen AUDI, BMW dpdv al confortului la drum lung. senzatia pe care ti-o da masina este sa tii cu ambele maini pe volan :) , insa pe autostrada o poti pune pe cruise si sa te relaxezi dar placerea apare la drumurile virajate
5. verifica uleiul 1 data pe saptamana si fa-ti reviziile la reprezentanta SMB sau AUTOKINO. sunt putini mecanici care se pricep si risti sa o dai dintr-o problema in alta