Sfat achizitie Impreza 08- 2.0D/2.0R
Subaru club Romania

Sfat achizitie Impreza 08- 2.0D/2.0R

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Sfat achizitie Impreza 08- 2.0D/2.0R
« on: January 23, 2010, 14:15:47 PM »
Ce varianta de Impreza alegeti pentru utilizare in regim normal cu cate o alergare ocazionala? Traseu 70% oras - 30% in afara orasului.
 
Sa fie 2.0 Benzina aspirat sau 2.0 Diesel turbo? Puterea este identica, consumul si cuplul difera. La fel si bordul.
« Last Edit: February 15, 2011, 09:38:47 AM by MihaiFlorescu »

Răspuns: 2008 Impreza Diesel sau Benzina?
« Reply #1 on: January 23, 2010, 19:34:52 PM »
Daca ar fi fost 2.0 turbo situatia ar fi fost mult mai simplu. Pana la urma cred ca totul tine de preferinte, este demonstrat ca diferenta de bani o scoti dupa multi kilometri.
Fiind vorba despre subaru, o masina prin natura Sport, as zice benzina pentru sprinturile de viteza pe care ti le da.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: 2008 Impreza Diesel sau Benzina?
« Reply #2 on: January 24, 2010, 12:50:42 PM »
un alt plus pentru varianta diesel ar mai fi si capota ca la WRX...dar exista si o diferenta de bani intre cele 2 variante...



Răspuns: 2008 Impreza Diesel sau Benzina?
« Reply #3 on: January 24, 2010, 13:27:28 PM »
da, capota asta a inclinat balanta spre diesel ;D

Rspuns: 2008 Impreza Diesel sau Benzina?
« Reply #4 on: January 24, 2010, 14:22:37 PM »
daaa... e o oaie in haine de lup :)

Răspuns: 2008 Impreza Diesel sau Benzina?
« Reply #5 on: February 03, 2010, 22:46:05 PM »
un alt plus pentru varianta diesel ar mai fi si capota ca la WRX...dar exista si o diferenta de bani intre cele 2 variante...




E foarte mare diferenta de pret, 2.0 benzina fiind undeva in jur de 20 de mii cea de baza, iar 2.0 diesel e undeva in jur de 26 de mii
Cam mare diferenta, faci un raport consum + costuri consumabile + ce se intampla dupa terminarea garantiei....si probabil ca inclini inspre benzina. Nimic de zis sunt absolut convins ca sunt roman si as opta pentru diesel, pentru ca am mers cu el si mi-a placut, e un pic cam zgomotos, din categoria V-uri generatie 2002 - 2004, dar e ok. Daca stai sa analizezi o diferenta de consum de 5-6 litri maxim la mers doar in Bucuresti bara la bara ca de obicei, plus ca te mai si enervezi si incepi sa ii dai ca turbatu, si o sa realizezi ca la cat circuli prin Bucuresti e foarte bun un benzinar. Nu sunt la fel de multe probleme la injectoare, nu e benzina de calitate, dar parca motorina e mult mai proasta. Deci si prin urmare as alege un WRX, sau direct un STI, consumul te doare dar macar iti mai aduce zambetul pe buze, cand toate lucrurile din Romania merg asa cum n-ar trebui.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Rspuns: 2008 Impreza Diesel sau Benzina?
« Reply #6 on: February 03, 2010, 23:07:26 PM »
dupa mai multe zile de gandire cred ca un Impreza WRX 2007 m-ar coafa cel mai bine :D

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Rspuns: 2008 Impreza Diesel sau Benzina?
« Reply #7 on: February 15, 2011, 09:38:35 AM »
Si uitasem de subiectul asta :) Pana la urma am ales un WRX mai vechi. Nu am apucat sa ii calculez consumul exact in oras dar estimez un 12-16 in functie de cat de frig este afara si cat stau cu motorul sa se incalzeasca, evident cat de greu e piciorul si asa mai departe. Oricum la cat de putini km fac ar fi fost risipa sa imi iau diesel (pe langa faptul ca nu aveam bani). Pana acum mi-a ajuns un plin pe luna la WRX. Sa vedem cand se face mai cald cum stau lucrurile...vor fi drumuri mai multe, dar si timpul de incalzire a motorului va scadea semnificativ (adica momentul cand consuma cel mai mult).

Pentru cei care cauta totusi si un consum mai bun pot spune ca m-as fi multumit si cu putere mai putina (vezi un 2.0 de 165) dar nu strica niciodata sa ai in plus ;D

Conduceti cu grija,
Mihai
« Last Edit: February 15, 2011, 09:40:32 AM by MihaiFlorescu »

Răspuns: 2008 Impreza Diesel sau Benzina?
« Reply #8 on: June 07, 2011, 01:06:23 AM »
Am mers cu cu ambele modele - 2.0 benzina si am in dotare un 2.0 diesel...

Zgomotos?......asa este, la fel ca o benzinara si trage de 2 ori mai bine.

Sa nu uitam ca subaru la nivel aspiratie este un pic cam imbatranit...am experienta hondei 5d anterioare si aici, fara suparare, aceasta marca rules.

cand vorbim despre turbo lucrurile se schimba si chiar daca nu sunt un mega cunoscator al melcului vrajit tot imi place cum merge.

Asadar pe baza experientei pot face foarte rapid un pro si contra pentru cei ce nu sunt decisi...desigur, in final pretul conteaza care insa este in defavoarea modelului diesel in acest moment.

My 2 cents opinion :)

Likes: Once Subaru, always Subaru.

What I am doing?
I am looking to stuff through a scope.

Răspuns: 2008 Impreza Diesel sau Benzina?
« Reply #9 on: July 18, 2011, 17:02:00 PM »
Eu am ales diesel.Oricum eram fan diesel.Cine a condus diesel....greu se intoarce pe benzina.Ideea este urmatoarea : daca faci drumuri scurte...si prin oras,mai ales, si nu treci de 10k km pe an este bine sa iti iei benzina.Daca faci peste 20k km si bati spre 25k km pe an....este bine sa iti iei diesel.Acum toata lumea cunoaste avantajele si dezavantajele benzina vs. diesel.Diesel-ul este mai pretentios de condus....se incalzeste mai greu....iar daca il subturezi o sa dai cu fum precum Titanicul.Si colac peste pupaza ,daca ai drumuri scurte  motorul nu intra in regimul termic care trebuie ,iar asta pe termen lung poate avea influente negative asupra lui(motorului).Si sa nu uitam ca reviziile sunt mai scumpe.Oricum ....dieselul nu este facut pentru linute...nu te faci de ras cu el...iar de plecat primul de la semafor nu vreau neaparat.Oricum o sa vin tare din spate... :D
P.S.Consumul isi spune cuvantul ,cel putin in privinta mea.
Impreza XV 2011 - boxer diesel 2.0 - 110kW - 150 hp/350nM.

Sfat achizitie Impreza 08- 2.0D/2.0R
« Reply #10 on: February 06, 2012, 23:34:44 PM »
Buna ziua.as avea nevoie de niste informatii din partea voastra.vreau sa-mi iau un subaru impreza sh,dupa 2007.as dori sa ma sfatuiti ce sa iau,ce este mai fiabil benzina-diesel,costuri de intretinere,etc.un buget ar fi in jur de 10.000 euro.2-3 pareri mi-ar fi de mare ajutor.Va multumesc
« Last Edit: February 16, 2012, 14:06:32 PM by MihaiFlorescu »

stefanbv

  • 4253
  • Forester forever
Răspuns: Buna ziua
« Reply #11 on: February 06, 2012, 23:37:44 PM »
... buna seara!  ;)
Ca sa stim ce sa-ti recomandam trebuie sa stim pt. ce-ti trebuie!
Cati km faci pe luna, ce experienta ai ca sofer, samd...
No school, no job, no problem!

Forester SG5 Cross Sport JDM
Forester SH SX

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Buna ziua
« Reply #12 on: February 07, 2012, 08:56:01 AM »
Subiectul a fost mutat din sectiunea cu prezentarile membrilor la discutii despre impreza.

Iti recomand sa modifici si titlul in ceva mai sugestiv, gen "sfat achizitie impreza" folosind butonul modifica din dreapta mesajului.

Acum, revenind la subiect, tu ce vrei de la masina? La banii astia ai multe posibilitati.

Răspuns: Buna ziua
« Reply #13 on: February 07, 2012, 21:19:05 PM »
am 23 de ani,carnet de la 20.masina as vrea sa fie destul de puternica,peste 120 cai da nici sa-mi consume f mult,deci diesel de preferat.la impreza imi place ca e 4x4 si stiu ca sunt masini bune da prea multe informatii nu am despre ea si as vrea sa-mi fac o imagine de ansablu.acum va intreb p voi acum:ce varianta sa fie si cum e cu intretinere(piese,revizii,samd).o seara placuta

stefanbv

  • 4253
  • Forester forever
Răspuns: Buna ziua
« Reply #14 on: February 07, 2012, 21:25:09 PM »
Impreza diesel cea mai ieftina am vazut pe la 13.500 euro pe autovit. Masina are 150 CP, super cuplu si consum modic! Colegii amidamaru si khnemu au asa ceva! Pe de alta parte 2.0 benzina s-ar putea sa gasesti mai ieftina si de diferenta bagi benzina... depinde foarte mult cati km faci pe luna!  ;)
No school, no job, no problem!

Forester SG5 Cross Sport JDM
Forester SH SX

Răspuns: Buna ziua
« Reply #15 on: February 08, 2012, 22:22:17 PM »
am 23 de ani,carnet de la 20.masina as vrea sa fie destul de puternica,peste 120 cai da nici sa-mi consume f mult,deci diesel de preferat.la impreza imi place ca e 4x4 si stiu ca sunt masini bune da prea multe informatii nu am despre ea si as vrea sa-mi fac o imagine de ansablu.acum va intreb p voi acum:ce varianta sa fie si cum e cu intretinere(piese,revizii,samd).o seara placuta

Ura,

Este o masina clasa Premium. Intretinerea costa in jur de 500 EUR la service reprezentanta. Se poate face si prin alte parti un pretul este unul mai decent(exista pe forum cateva locuri unde se poate face acest lucru). Pentru alte consumabile nu stiu a-ti spune pret. Deocamdata nu am avut nevoie / nici nu ma pasioneaza sa aflu prea curand.

Consum - masina papa ceva chiar daca este Diesel - are 10-11-12 in oras in ultimele 2 saptamani dar sa spunem ca au fost alte conditii de drum.

By the way., iti spun foarte sincer si direct:

- Subaru este o marca pe care trebuie sa o iubesti / sa poti sa o si intretii / imbunatatii eventual.

- Masina ofera alte tipuri de trairi decat cele oferite de cu ce "se frig" majoritata.  

Insha'Allah.
« Last Edit: February 08, 2012, 22:30:28 PM by amidamaru »
Likes: Once Subaru, always Subaru.

What I am doing?
I am looking to stuff through a scope.

stefanbv

  • 4253
  • Forester forever
Răspuns: Buna ziua
« Reply #16 on: February 08, 2012, 22:33:05 PM »
10-11-12  ??? shit, motorina e mai scumpa ca benzina si consuma ca a mea... f*#k off!
No school, no job, no problem!

Forester SG5 Cross Sport JDM
Forester SH SX

Răspuns: Buna ziua
« Reply #17 on: February 08, 2012, 22:39:32 PM »
10-11-12  ??? shit, motorina e mai scumpa ca benzina si consuma ca a mea... f*#k off!

Petricani / Otopeni / Kiseleff - I , a - II-a , gi 2 cm inainte, frana, repetam ciclul de (n)! pt ca "obiectul" din fata mea nu a vazut zapada in viata lui si nici nu stie ca la masinile tractiune fata se pleaca din rampa pe portiune alunecoasa cu viteza a -II-a.

Normal, "The beast" merge dar nu-i facuta sa o chinui cu astfel de moduri de utilizare + ca la diesel cuplul o transforma in "ZA Rocket" in viteza I....si ca sa fiu si mai poet, e un fel de Hidalgo :D...

Asadar, PAPA.
Likes: Once Subaru, always Subaru.

What I am doing?
I am looking to stuff through a scope.

stefanbv

  • 4253
  • Forester forever
Răspuns: Buna ziua
« Reply #18 on: February 08, 2012, 22:43:31 PM »
Si consumul normal in ciclu urban cat este?
No school, no job, no problem!

Forester SG5 Cross Sport JDM
Forester SH SX

Răspuns: Buna ziua
« Reply #19 on: February 08, 2012, 22:49:02 PM »
Si consumul normal in ciclu urban cat este?

Mers in oras aglomeratie Bucuresti standard.

9 - 9.5 cu gume de vara.

9.6 - 10.5 gume iarna.

Afara vb despre alte valori ce depind de stilul fiecaruia.

De exemplu eu am cu ea  4.8 Brasov - Bucuresti dar in conditii de relaxare totala si fara sa sperii alte marci pe serpentine :D...Dar s-a intamplat doar o singura data. Mediul este undeva la 6.2 - 6.4.

« Last Edit: February 08, 2012, 22:51:31 PM by amidamaru »
Likes: Once Subaru, always Subaru.

What I am doing?
I am looking to stuff through a scope.