Nu montati instalatii GPL pe Subaru
Subaru club Romania

Nu montati instalatii GPL pe Subaru

MihaiFlorescu

  • *
  • 13906
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Nu montati instalatii GPL pe Subaru
« Reply #200 on: December 16, 2020, 16:06:12 PM »

Ma refeream la ce stie sa faca ECU-ul de gaz fata de cel pe benzina. Daca stie doar copy-paste, atunci merge la Logan 1.4. Nu ca motorul respectiv ar fi prost, dimpotriva.

Nu era in directia ta mesajul, scuze. Era catre andea care se joaca cu aceste "piese" si le stie dedesubturile :)

Re: Nu montati instalatii GPL pe Subaru
« Reply #201 on: December 17, 2020, 09:14:32 AM »
Cred ca ati mai spus pe undeva, se justifica GPL daca faci multi km pe an si nu te deranjeaza la un moment dat sa refaci motorul. Si asta inteleg ca poate aparea mai devreme sau mai tarziu...
La un consum de 15L/100 km in oras, eu care fac maxim 10.000 km pe an nu prea se renteaza. Costul instalatiei e vreo 2000 euro din cate stiu, iar costul reparatiei cel putin tot atat. Ca si economie de bani din consum cred ca e undeva la 4000 lei anual, as recupera banii pe investitie si reparatie cam in 5 ani.
Pentru cine face 30.000 pe an sau mai mult poate se renteaza...
Forester 2009 2.0 Benzina 4EAT

Re: Nu montati instalatii GPL pe Subaru
« Reply #202 on: December 17, 2020, 12:38:54 PM »
Mai exact, costul meu a fost 700E. Costul s-a amortizat in vreo 9 luni. Si a fost un an in care, vrind-nevrind, am folosit foarte putin masina.

"Se merita/renteaza".
« Last Edit: December 17, 2020, 12:40:25 PM by cristi-mic »

marr

  • 2213
Re: Nu montati instalatii GPL pe Subaru
« Reply #203 on: December 17, 2020, 15:05:30 PM »
Ceva imi da cu virgula ...
700 Euro / 9 luni inseamna o economie de cca. 375 lei/ luna - asta ar fi echivalentul a cca. 79 l de benzina Petrom standard.
Nu stiu ce consum ai la SG, dar sa zicem un 10 % - asta ar inseamna ca ai facut ”gratis” aproape 800 km/luna.  Si ca sa ”castigi” km astia ”gratis”, ar fi trebuit sa mai si bagi ceva gaz ca sa faci inca ceva km ....
Iar tu spui ca ai circulat putin cu masina in lunile astea ...

PS: Am gasit aici un calculator de amortizare a instalatiei GPL : http://pe-gaz.info/calculator-amortizare-instalatie-gpl/
De acolo reiese ca o instalatia de 700 Euro se amortizeaza (in cel mai fericit caz) in cca. 22.000 km. Daca tu ai amortizat instalatia in 9 luni, inseamna ca ai facut cca. 2430 km/luna.
Daca asta la tine inseamna putini km, da, merita investitia in instalatia GPL - daca te mai duce fara probleme pentru inca cel putin 2-3 ani, amortizezi si eventuala investitie in refacerea motorului. Abia apoi mergi ”pe plus” !
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

dan_b

  • 1237
Re: Nu montati instalatii GPL pe Subaru
« Reply #204 on: December 17, 2020, 15:21:06 PM »
Si de luat in calcul ca se poate repara, teoretic, doar o data. A doua oara te poti trezi ca nu mai poti rectifica chiulasele.
Iar acolo calculele incep de la 3000 - 4000 euro...
ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.

Re: Nu montati instalatii GPL pe Subaru
« Reply #205 on: December 17, 2020, 17:51:00 PM »
OK, de acord, la cifre ne putem contrazice.
Dar imi creste putin tensiunea la faza cu supape arse si mii de euro reparatii. Au trecut 30 de ani de la Dacia pe gaz si instalatiile din epoca de piatra si fix acelasi vorbe aud...

Daca exista un fir de adevar, este ca la sistemele de distributie fara culbutori (ACT/OHC-uri cu pastile sau paharele in cazul SG II) daca uiti sa faci reglajul jocului (care in timp se micsoreraza indiferent de combustibilul folosit) atunci poti arde supape pentru ca nu mai inchid perfect. Dar e fara legatura cu GPL-ul.
« Last Edit: December 17, 2020, 17:51:46 PM by cristi-mic »

Alex Damian

  • 168
  • Impreza 2006 2.0R Wagon
Re: Nu montati instalatii GPL pe Subaru
« Reply #206 on: December 17, 2020, 18:17:34 PM »
Astazi la revizia de 225000 am facut test de compresie dupa 125000 de mers pe gaz. Am valori intre 8.5 si 9. Credeam ca trebuie sa ma gandesc la un rebuild dar se pare ca mai duce tanculetul, trage tot ca la 100000.

Re: Nu montati instalatii GPL pe Subaru
« Reply #207 on: December 17, 2020, 18:52:44 PM »
OK, de acord, la cifre ne putem contrazice.
Dar imi creste putin tensiunea la faza cu supape arse si mii de euro reparatii. Au trecut 30 de ani de la Dacia pe gaz si instalatiile din epoca de piatra si fix acelasi vorbe aud...

Daca exista un fir de adevar, este ca la sistemele de distributie fara culbutori (ACT/OHC-uri cu pastile sau paharele in cazul SG II) daca uiti sa faci reglajul jocului (care in timp se micsoreraza indiferent de combustibilul folosit) atunci poti arde supape pentru ca nu mai inchid perfect. Dar e fara legatura cu GPL-ul.


Cu mențiunea ca la Sg pt a face reglajul ala tre sa cheltui niște bani. Motor jos, un pahar din ala e vreo 15 euro. Probabil asta e slăbiciunea motoarelor astea.
Și cu siguranță GPL ul micșorează intervalul de reglaj. Cu cat nu se știe și probabil nu vom afla. Ar trebui 2 motoare noi comparate. Și în aceleași condiții de combustibil, întreținere, șoferi, etc

Re: Nu montati instalatii GPL pe Subaru
« Reply #208 on: March 10, 2021, 10:50:48 AM »
Vad o gramada de anunturi cu GPL din fabrica. Daca GPL-ul face atata rau motorului, cum de-l monteaza, din fabrica, fix aia care au gandit motorul?

andea79

  • *
  • 4008
Re: Nu montati instalatii GPL pe Subaru
« Reply #209 on: March 10, 2021, 12:21:02 PM »
NU exista GPL din fabrica !!!!
a fost instalat pe masini vandute in Italia dar NU de fabrica din Japonia ci local in Italia...si Italia in final e un fel de Romania cu cativa ani in fata :)

dan_b

  • 1237
Re: Nu montati instalatii GPL pe Subaru
« Reply #210 on: March 10, 2021, 12:21:12 PM »
La Subaru?
Daca da, pot fi afirmatii ale alora de le vand... Nu stiu sa fie de fabrica gpl la Subaru.
De dealer, da. Am explicat detaliat cazul fostului meu Forester, cu gpl montat de SMT, ca oferta promotionala, stimulare vanzari etc.
Mai exista in Italia asemenea masini (existau, ca si acolo cred ca s-a renutat de mult), dar stiu / am inteles ca acolo aveau alt aliaj pe chiulase si supape, care sa tolereze combinatia de gpl.
Un Subaru cu gpl este compromis, nu mai are acelasi comportament, nu mai are aceeasi filosofie, nu mai este ce trebuie. Parerea mea de om care s-a documentat doi ani de zile pe tema asta...
ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.

andea79

  • *
  • 4008
Re: Nu montati instalatii GPL pe Subaru
« Reply #211 on: March 10, 2021, 12:23:29 PM »
puteti cauta in catalogul oficial de piese Subaru - nu exista nimic legat de gepeleu, daca era din fabrica aveau piese de schimb :)

MihaiFlorescu

  • *
  • 13906
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Nu montati instalatii GPL pe Subaru
« Reply #212 on: March 10, 2021, 16:14:58 PM »
Prin Italia parca se dadeau ceva scutiri la taxe intr-o anumita perioada inainte de epoca dieselgate. Nu mai stiu exact, dar ofereau GPL ca sa mai atraga cumparatori.
« Last Edit: March 10, 2021, 16:16:16 PM by MihaiFlorescu »

kkennyy

  • 1763
Re: Nu montati instalatii GPL pe Subaru
« Reply #213 on: March 10, 2021, 16:30:15 PM »
Un Subaru cu gpl este compromis, nu mai are acelasi comportament, nu mai are aceeasi filosofie, nu mai este ce trebuie. Parerea mea de om care s-a documentat doi ani de zile pe tema asta...
Am vrut sa zic mai multe dar m-am razgandit si m-am rezumat la a ma amuza pe baza filosofiei :))  Ce sa zic, e clar ca avem pareri impartite :)
Forester XT SJ 2018

andea79

  • *
  • 4008
Re: Nu montati instalatii GPL pe Subaru
« Reply #214 on: March 10, 2021, 16:51:01 PM »
La Subaru?
Daca da, pot fi afirmatii ale alora de le vand... Nu stiu sa fie de fabrica gpl la Subaru.
De dealer, da. Am explicat detaliat cazul fostului meu Forester, cu gpl montat de SMT, ca oferta promotionala, stimulare vanzari etc.
Mai exista in Italia asemenea masini (existau, ca si acolo cred ca s-a renutat de mult), dar stiu / am inteles ca acolo aveau alt aliaj pe chiulase si supape, care sa tolereze combinatia de gpl.
Un Subaru cu gpl este compromis, nu mai are acelasi comportament, nu mai are aceeasi filosofie, nu mai este ce trebuie. Parerea mea de om care s-a documentat doi ani de zile pe tema asta...

povesti ... tu chiar crezi ca au desfacut ei tot motorul sa schimbe supape si prostii si sa dubleze sau tripleze costul instalatiei gpl ? :)
pur si simplu au montat chestiile si gata ... big deal

dan_b

  • 1237
Re: Nu montati instalatii GPL pe Subaru
« Reply #215 on: March 10, 2021, 17:09:30 PM »
@ Andrea: Nu stiu daca sunt povesti, pt ca stiu personal un Forester SH cu gpl de Italia, luat de nou de acolo, rulat ani de zile acolo, apoi mutat in RO, fara probleme pe motor, 0 probleme. Avea 350.000 km cand l-am vazut :)
@ Kkennyy: nu am intentionat sa pun in umbra sau sa critic alti posesori de Subaru cu gpl - e doar parerea mea. Si stii si tu ca se comporta cel putin ciudat si cel putin uneori, din cauza de gpl... Am condus, tarziu este adevarat, Subaru cu motor nealterat, clasic, a fost poezie. Incomparabil.
E foarte adevarat ca motorul de la fostul meu Forester a fost distrus in asa-zisa reparatie anterioara, de fostul proprietar si service-ul lui de incompetenti. Si asta pt ca gpl anterior....
Nu o sa recomand niciodata nimanui sa monteze gpl pe Subaru, dar evident fiecare face cum considera si cum calculeaza :)
« Last Edit: March 10, 2021, 17:10:32 PM by dan_b »
ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.

kkennyy

  • 1763
Re: Nu montati instalatii GPL pe Subaru
« Reply #216 on: March 10, 2021, 17:16:30 PM »
Am condus, tarziu este adevarat, Subaru cu motor nealterat, clasic, a fost poezie. Incomparabil.
Am condus si eu, nicio diferenta :)

E foarte adevarat ca motorul de la fostul meu Forester a fost distrus in asa-zisa reparatie anterioara, de fostul proprietar si service-ul lui de incompetenti. Si asta pt ca gpl anterior....
Din pacate tu ai avut o experienta negativa. Au mai avut si multi altii. Nu toate sunt la fel insa :) (gata, ma retrag, am zis ca nu mai calc pe aici dar vad ca n-am reusit :D)
Forester XT SJ 2018

Re: Nu montati instalatii GPL pe Subaru
« Reply #217 on: March 10, 2021, 17:18:58 PM »
Nu e singura marca cu probleme la chiulasa din cauza gpl.
1.3 de pe Jimny face la fel.
Dacia 1600 injecție la fel. Probabil și alte mărci.
Totusi a luat cineva în calcul și km mașinilor? Ca după 200k se poate întâmpla orice cam la orice marca. Deh economia de consum. Ca doar nu îs prosti sa le facă indestructible.
Tot citesc pe aici ca întreținere defectuoasa...ca mecanici habarnisti. O fi nu zic nu. După 200k km eu zic ca orice motor de concepție 2005+ poate avea probleme. Unele mai mari altele mai mici.
Daca subaru e nașpa căutați problemele de la tsi de volskvagin

dan_b

  • 1237
Re: Nu montati instalatii GPL pe Subaru
« Reply #218 on: March 10, 2021, 17:19:50 PM »
Scuze pt eventuala ofensa, nu am avut vreo intentie in directia asta.
Sunt constatari personale si documentari personale, convingeri de care unii pot tine cont sau nu.
Nici eu nu am inteles la inceput, mi-a luat un an si ceva sa inteleg diversele probleme, chichite etc.
Drumuri faine!

ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.

Alex Damian

  • 168
  • Impreza 2006 2.0R Wagon
Re: Nu montati instalatii GPL pe Subaru
« Reply #219 on: March 10, 2021, 19:30:17 PM »
Anunt si eu decesul motorului la fix 240000km, 140 mersi cu GPL. Masina inca mergea dar imi dadea misfire pe cilindrul 4 si tremura rau la relanti. Intra in revizie generala, motor si suspensii.