Tănculețul meu
Subaru club Romania

Tănculețul meu

Re: Tănculețul meu
« Reply #520 on: March 24, 2021, 11:17:05 AM »
Despre lupele morimoto, ce sa zic? Am garantia ca se potrivesc la farurile mele? Vad pe net ca sunt bixenon, iar eu am xenon pe scurta si halogen pe lunga.

Nu ai nicio garanție că se potrivesc, eu am montat pe far care avea bec h1 sau h7 nu mai stiu, si a mers relativ ok, adica nivelul de dificultate la ce ai facut tu este mutl mai greu decat sa montezi motimoto uri. Parca erau si pentru far care a avut deja xenon dar nu mai stiu exact că a trecut ceva timp ...

Referitor la bi xenon , asta nue nici ce amia mica problema deoarece acele ”lupe” au montate un obturator care le dă acea linie de cutoff, obturatorul are un motoras care trebuei conectat la firele de fază lungă și când primește curent se coboara astfel incat nu mai exista linia de cutoff si lumina e de faza lunga. long story short: daca vrei sa fie doar xenon pur si simplu nu conectezi firele  de faza lunga. practic lupa morimoto poate fi folosita sa ia si faza scurta si faza lunga .
Subaru nu este o masina, este un hobby!
Ex: Legacy H6 5EAT VDC 3.0

Re: Tănculețul meu
« Reply #521 on: March 24, 2021, 11:31:35 AM »
Obturatorul asta la ce ajuta, tinand cont ca e doar pe faza scurta? Nu mergea o placuta intepenita pentru controlul dispersiei? La ce-a trebuit toata tehnologia asta, plus ca se si misca. 

Re: Tănculețul meu
« Reply #522 on: March 24, 2021, 12:31:26 PM »
pai probabil că asa face auto leveling, cu obturatorul ala care se misca  O0
Subaru nu este o masina, este un hobby!
Ex: Legacy H6 5EAT VDC 3.0

Re: Tănculețul meu
« Reply #523 on: March 24, 2021, 13:58:49 PM »
Autoleveling ar trebui sa se faca din motorasul ce actioneaza fix ce ai actiona din masina pe nivelurile 0,1,2,3 etc la cele cu halogen.

Re: Tănculețul meu
« Reply #524 on: March 24, 2021, 20:22:03 PM »
Punem doua poze.
« Last Edit: March 25, 2021, 13:07:42 PM by danielalexandru »

Arturito

Re: Tănculețul meu
« Reply #525 on: March 24, 2021, 20:35:41 PM »
Asta de la spray ul ala ?

Serb

  • 881
  • Breathing for a living.
Re: Tănculețul meu
« Reply #526 on: March 24, 2021, 21:10:27 PM »
Ai trisat un pic.
Inca era semi-lumina afara in prima poza.

Arturito

Re: Tănculețul meu
« Reply #527 on: March 24, 2021, 21:48:21 PM »
Obturatorul ala nu e intre faze ? O pozitie scurta cealalta lunga ? Parca asa am inteles de la un clasic care a mai demontat asemenea ceva.
De postari , nu stiu ce nu gasesti , am citit o parte , intrebarea era asa ...retorica oarecum. Adica doar cu un spray ai obtinut asta ?
In rest , probabil ca te au obosit farurile.

Forester

  • 3068
  • The other right!
Re: Tănculețul meu
« Reply #528 on: March 24, 2021, 23:06:38 PM »
Dupa poza a doua, inteleg ca avem un om fericit (de faruri), usor nefericit de disparitia posturilor.  :D
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

Re: Tănculețul meu
« Reply #529 on: March 25, 2021, 09:21:09 AM »
Asta de la spray ul ala ?
Da.
Am mai vopsit o oglinda. Incerc s-o polisez, sa vad ce iese.

Sunt incantat ca bat uniform, dar am senzatia ca nu bat chiar bine in marginea din dreapta. Desi intensitatea pare mai mare, sunt convins ca se poate si mai mult daca reusesc sa fac oglinda sa luceasca.

Farul are reglaje mecanice atat pentru sus/jos cat si pentru stanga/dreapta. Insa e foarte greu sa gasesc niste repere pentru cat de mult sa bata-n dreapta. asa ca ochiometrul sa traiasca.

Forester

  • 3068
  • The other right!
Re: Tănculețul meu
« Reply #530 on: March 25, 2021, 09:54:02 AM »
Pe vremuri gasisem niste norme despre cum trebuie sa bata farurile, gen pui masina in fata unui zid la distanta de x metri, iar fascicolul de pe perete ar trebui sa fie la inaltimea de y centimetri fata de sol etc etc. Eu le reglez dupa ureche, sa fiu sigur ca nu ii orbesc pe cei din fata dar si ca eu vad suficient de departe cu faza scurta. Ma iau si dupa felul in care bat farurile de la masinile noi, aproximativ.
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Tănculețul meu
« Reply #531 on: March 25, 2021, 10:27:41 AM »
Este detaliata procedura in manual. Mie imi pare ca bat extraordinar, iar ritmul in care reusesti sa rezolvi treburile astea aparent simple, dar enervante si migaloase ma uimeste. Mai ca imi vine sa desfac si eu farurile :))

PS: Nu imi dau seama ce zici de mesaje. Nu apare nimic... posibil sa fi dat tu pe "preview" in loc de "submit" si apoi sa fi inchis fereastra?
« Last Edit: March 25, 2021, 10:29:18 AM by MihaiFlorescu »

Re: Tănculețul meu
« Reply #532 on: March 25, 2021, 10:40:54 AM »
 Se incarca filmuletul dupa care aparea postul gol, ca si cand n-as fi scris nimic. asta pana m-am plictisit si-am renuntat.  :D


Re: Tănculețul meu
« Reply #533 on: March 25, 2021, 13:14:22 PM »
Obturatorul ala nu e intre faze ? O pozitie scurta cealalta lunga ?
Obturatorul e pe faza scurta care foloseste xenon. Faza lunga e separata si foloseste halogen.
D-aia nu pricep nimic. La ce-i bun obturatorul. Privind atent se vede forma pe care o formeaza pe asfalt. Numai ca aia putea fi fixa. De ce e mobila si are motor, numai Yamamoto stie...

Din cunostintele mele obturatorul este pentru bixenoane. Adica doua becuri xenon care stau aprinse. Obturatorul se lasa peste becul de faza lunga si se ridica in momentul in care folosesti faza lunga. Asta pentru ca nu suporta flash-uri. D-aia au si ales halogen pe faza lunga.

PS. Nu arata farul in halul asta, e piesa de schimb.
« Last Edit: March 25, 2021, 13:27:26 PM by danielalexandru »

Re: Tănculețul meu
« Reply #534 on: March 26, 2021, 19:43:15 PM »
Am comis-o pana la urma.


Am avut ceva retineri pt ca stau cam prost cu romana pe site. Par a fi din Franta. Mi-au trimis deja confirmarea comenzii pe mail. Sa vedem ce baga-n punga. Daca baga ce vad eu in clip, e ok.

Arturito

Re: Tănculețul meu
« Reply #535 on: March 26, 2021, 23:14:28 PM »
In principiu roata a fost inventata cu mult inainte de '44 cand eram in Vietnam. Deci s ar putea sa fie o alegere inspirata.

Re: Tănculețul meu
« Reply #536 on: March 27, 2021, 12:49:52 PM »
Are cineva un ornament spalator far dreapta? Ca l-am pierdut la spalatorie.

Re: Tănculețul meu
« Reply #537 on: March 30, 2021, 12:39:03 PM »
Punem doua poze.

   Mie mi se pare ca ai pierdut din iluminatul in lateral, chiar foarte mult, mult prea mult pt linistea mea. Eu unul nu as putea conduce noaptea in afara localitatii cu asa faruri, probabil m-au ajuns batranetile.
A doua poza este facuta intr-un moment cu mai putina lumina naturala, de aceea cred ca daca operatiunea ar fi reusit trebuia sa ai mult mai multa lumina asezata pe strada. Mie mi se apre ca in prima poza farurile tale bat mult mai bine decat dupa operatiune.

Acel obturator este pt a bloca lumina cand ai faza scurta, becul de xenon este unul singur in acel proiector. Cand dai faza lunga se ridica obturatorul si astfel creste si distanta pana la care lumineaza xenonul. Si da, pe Legacy/Outback 2008 tehnologia farurilor este bi-xenon cu un bec H7 pt flashuri care ajuta la completarea luminii pe faza lunga.

Parerea mea este ca solutia cea mai ieftina/eficienta este sa gasesti niste faruri de UK in stare buna, fara sa fi intrat apa in ele/fara crapaturi si sa inlocuiesti/schimbi placuta de cut-off de pe dr pe stg. Faruri sh de UK gasesti mult mai repede si mai ieftin decat cele de EU. Crede-ma, am fost in situatia de a inlocui farurile lovite cu unele de UK, dar pana la urma ...am vandut masina.

Legacy 3.0R

Re: Tănculețul meu
« Reply #538 on: March 30, 2021, 14:35:24 PM »
Ai perfecta dreptate. D-aia am si comandat alt spray. Daca e ca in reclama, rezolv problema. Intre timp au inceput sa bata mai bine si ca luminozitate si in lateral. Dar n- am mai facut poze. Probabil dupa ce s-a uscat vopseaua a devenit mai lucioasa.
Faruri nu mai cumpar din simplul motiv ca nu cred ca exista sh cu oglinzi bune.

Si-am mai facut o tampenie. Fata da prima poza, am umblat la reglajul lateral si l- am dat inauntru cu doua ture. Acum, dupa ce m-am convins ca nu era de acolo, l-am dat inapoi. Se vede cu totul altfel, dar tot nu e pe gustul meu.
« Last Edit: March 30, 2021, 15:30:55 PM by danielalexandru »

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Tănculețul meu
« Reply #539 on: March 30, 2021, 15:57:02 PM »
In acest caz: