Tănculețul meu
Subaru club Romania

Tănculețul meu

Re: Tănculețul meu
« Reply #540 on: March 30, 2021, 21:27:56 PM »
M a notificat DPD-ul. Pe unu aprilie vine cu mazga. Sper sa nu fie pacaleala.

Re: Tănculețul meu
« Reply #541 on: March 31, 2021, 20:48:27 PM »
Mihai, Cosmin a pus punctul pe I.
Hai sa va zic de la ce-am plecat.

Atat eram de incantat de masina ca n-am mai observat ca nu bat farurille. Am mers noaptea in afara localitatii si am ajuns la concluzia ca-s batran si ca trebuie sa-i las pe altii mai tineri sa merga noaptea, ca io nu mai vad nimic.
Ma, da sexu' opus zice ca nu-s asa terminat cum ma cred eu. Totodata nici ea nu vedea mai mult ca mine.
Io o tineam p-a mea. Bai nene, nu se vede. Da nu pricepeam de ce se suie toti pe mine. Toti vedeau numai eu nu.
Am ajuns de m-am dat jos din masina sa vad daca-s farurile aprinse. Erau, da tot  nu se vedea nimic.
Asa am aflat ca xenoanele au termen si ca le iia dracu.

Asadar, ce vedeti voi in prima poza, sunt becuri osram breaker laser 200%, noi noute. Pana la ele nu aveam cum sa vad vreo pata, ca nu bateau farurile, neam. Si uite asa m-am apucat de bricolat.

Re: Tănculețul meu
« Reply #542 on: April 08, 2021, 01:21:54 AM »
Am refacut oglinzile. Din pacate rabdarea nu e punctul meu forte. Fiecare mica bula sau dara ramasa in urma vopselei actioneaza ca o  oglinda, asta vazandu-se in rezultatul final.
Spray-ul e extrem de dificil. Dat in strat subtire nu are efect de oglinda, dat in strat gros formeaza imediat o pelicula, in schimb e foarte greu de uscat fara pete, dare, bule.
Pana la urma efectul e mai mult decat ok. Farurile bat de rup, pur si simplu n-ai nevoie de faza lunga.
Din cauza becurilor foarte puternice ies la iveala toate defectele. Se pare ca farurile n-au fost reglate cum trebuie, sau au fost reglate de meseriasi.
Dupa mine trebuiesc date ambele nitel mai in dreapta. Experimentez.
N-am pus film pt ca am uitat sa reglez filtrul si se vede cu zgomot.

Re: Tănculețul meu
« Reply #543 on: April 08, 2021, 15:01:56 PM »
Deci le-ai mai desfacut inca o data. Ce rabdare de chinez batran ! Acum poti experimenta vopseaua cu efect crom  si pe alte elemente.

Cred ca e finalizat proiectul si rezultatue maxim. Sunt curios cat tine vopseaua aia.
Subaru nu este o masina, este un hobby!
Ex: Legacy H6 5EAT VDC 3.0

Re: Tănculețul meu
« Reply #544 on: April 08, 2021, 21:20:11 PM »
M-a sunat Yamamoto sa ma intrebe daca nu vreau sa ma puna sef la divizia FBL  (faruri, becuri, lumanari). N-am dat inca raspunsul.

Am schimbat uleiul. La 7 500 km a consumat 500 mi. 

LE. Am comandat un ornament cu tot cu motoras si ce matocareala mai are. Ca sa-l pun trebuie sa scot bara? Sau o merge sa-i montez doar ornamentul cromat?
« Last Edit: April 08, 2021, 22:41:23 PM by danielalexandru »

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Tănculețul meu
« Reply #545 on: April 08, 2021, 23:12:52 PM »
Ornamentul se clipseaza fara sa fie nevoie sa desfaci mai mult decāt ambalajul in care a venit. Poate de asta se și pierd așa ușor.

Mie īmi sărise unul cānd am spălat parbrizul la semafor. Mi s-a părut că a sărit ceva din mașină dar zic "nu are cum"... 2 zile mai tārziu am īnțeles.

Re: Tănculețul meu
« Reply #546 on: April 08, 2021, 23:15:20 PM »
Pai am luat unul SH, cu motor cu tot. Cu 100 ron. N-am gasit doar plasticul.
A sarit tot in spalatorie, dar era prinderea rupta si lipit de mine.

E cineva pe facebook care aduce din Anglia doar legacy si outback 2003/2009. Mai prinzi cate un surub. Un far, e adevarat, trebuie modificat, il da cu 120 E. Pe net nu l-am gasit sub 1000/1500 ron.
« Last Edit: April 08, 2021, 23:24:42 PM by danielalexandru »

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Tănculețul meu
« Reply #547 on: April 08, 2021, 23:47:07 PM »
Ornamentul cromat este 140 lei nou. Doar căpăcelul acela mic de plastic. Atāt era acum 2-3 ani.

Arturito

Re: Tănculețul meu
« Reply #548 on: April 09, 2021, 00:34:24 AM »
De pe Legacy 2007 merge capacelul ala ? Ca parca pe dreapta mai am far...

Re: Tănculețul meu
« Reply #549 on: April 09, 2021, 00:45:05 AM »
Poi de ce nu?

Re: Tănculețul meu
« Reply #550 on: April 09, 2021, 15:06:37 PM »
Eu l-as lipi cu ceva epoxi sa nu il mai desprinda de acolo decat bomba atomica .
Subaru nu este o masina, este un hobby!
Ex: Legacy H6 5EAT VDC 3.0

Re: Tănculețul meu
« Reply #551 on: April 12, 2021, 20:04:39 PM »
Dopurile astea-s pentru ce cred eu? Adica pentru aerisirea farurilor? Nu de alta, dar m-am saturat sa merg cu ele aburite si sa tot scot capacele de la xenoane. Alta utilitate nu le gasesc. Si oricum e greu ca dracu' sa ajungi la ele.

Re: Tănculețul meu
« Reply #552 on: April 12, 2021, 20:10:47 PM »
Gaurica  :D

Serb

  • 881
  • Breathing for a living.
Re: Tănculețul meu
« Reply #553 on: April 12, 2021, 21:23:07 PM »
Acum cateva zile am observat si eu condens in farul stang. Imi dai idei...

Re: Tănculețul meu
« Reply #554 on: April 14, 2021, 09:02:01 AM »
A sosit matocareala.
Vai, este realmente inuman in ce urechi minuscule se prinde ornamentul. Cu toate astea am tras ceva de el sa-l desprind. D-aia stau si ma intreb daca sa le dau au ba cu ceva lipici.
In mod normal asa e gandit, ar trebui sa tina. Urechile metalice il sprijina probabil la viteze mari, cand iese afara, deci n-are trebui sa se miste de acolo. De tras nu-l trage nicio forta.

E  vremea asta nasoala, ca m-as apuca iar de scos bateria si filtru, poate ajung la dopurile alea. Ma ucide aburul din faruri.

radurus

  • 228
  • If nothing works, read the manual.
Re: Tănculețul meu
« Reply #555 on: April 14, 2021, 09:31:12 AM »
Postam prin noiembrie farul meu dreapta desfacut bucati.

Avea apa in el.
Sub oglinzi are cavitate.
Uscam eu degeaba ca a doua zi era la loc.
Acolo statea balta. Pesti lipseau.

Acum ma intreb de ce nu i-au dat japoonezii o gaura de scurgere, sau sa puna un stutz cu un furtunas ca sa impiedice intrarea accidentala a apei.

Deci, nu ar fi o solutie un orificiu in zona unde sta apa? (daca nu face ce trebuie se poate pune un dop de cauciuc.
(Eu inca merg fara capac la becul de la far, asa e uscat tot timpul. As putea pune capacul sa vad ce efect are)
Forester SG 2.0 X 4EAT (2006)

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Tănculețul meu
« Reply #556 on: April 14, 2021, 12:58:16 PM »
In mod normal nu ar trebui sa se aburească, deci nu este nevoie de scurgere. Probabil lipitura defectuoasă.
Singura data cānd am desfăcut faruri a fost la un Ford fiesta și inițial am zis sa fiu zgārcit cu siliconul, să nu dau prea mult și se abureau. Le-am desfăcut și lipit iar cu silicon rezistent la temperaturi īnalte și am dat din belșug. Nu am mai avut probleme.

Re: Tănculețul meu
« Reply #557 on: June 29, 2021, 15:56:56 PM »
Da, dar la mine iar s-a fisurat unu' sub capota. Stii boala lor fara leac...

Zilele astea am dat AC-ul pe 15C, afara fiind 30C. Sa zic 45C la sosea. Nu prea ma da pe spate cum raceste, desi nici nu ma pot plange de el.
Atata timp cat raceste, sunt bani aruncati daca ma duc la o verificare?

Plus de asta aproape ca nu mai bate pe la parbriz. Il dezabureste, dar daca dau pe treapta 4, se simte tot ca pe 1. Daca vreau sa racesc masina, nu pot daca-l las pe parbriz. In schimb imi ingheata gleznele.  Se poate remedia acasa? Sau e operatie pe creier?

Aaaa... Si motorul... Ce-o avea de toarce asa frumos?  ;D
« Last Edit: June 29, 2021, 15:57:55 PM by danielalexandru »

Forester

  • 3068
  • The other right!
Re: Tănculețul meu
« Reply #558 on: June 29, 2021, 21:49:03 PM »
Filtrul de polen ce mai zice? Ca ala cand se infunda cu frunzulite si praf si lighioane si ce mai vrei tu, devine asa, ca dragostea de mosie: nu se-n fioreaza de a sa faima, ventilatorul.
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

Re: Tănculețul meu
« Reply #559 on: June 29, 2021, 23:25:42 PM »
Mi-am notat cand l-am schimbat. Dar cred ca am facut-o o singura data de cand am luat masina. Parca am desfacut pe la pasagerul din dreapta niste chestii. Iar de mers prin praf si drumuri grele, oleleuu...
Merci de sfat!