Frosty XT - Mambo no. 5
Subaru club Romania

Frosty XT - Mambo no. 5

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Frosty XT - Mambo no. 5
« Reply #300 on: February 17, 2023, 17:15:17 PM »
Mai aducem imbunatatiri. De data aceasta cu ajutor specializat, la Garajul lui Gheghe si Malakay.

Am schimbat brate fata, rulmenti fata, bucse bara stabilizatoare fata si spate.
Pivotii erau pilaf, bucsele toate uzate bine, rulmentul de pe stanga ok-ish, iar cel de pe dreapta parea ca se invarte ok dar incepuse sa aiba joc. Dar cand am pus mana pe cei noi si am vazut cat de lin se invart, doar m-am felicitat ca nu am stat pana sa fie mai rau.

In mers masina este total diferita. Zici ca este noua. Nu am avut nici un subaru pana acum atat de inchegat peste denivelari, speed bumps, guri de canale etc. Maine fuga la geometrie ca s-a dereglat putin si apoi km fara griji.

De aici incolo urmeaza probabil actualizari ceva mai rare pentru ca vizez niste imbunatatiri ceva mai costisitoare.

ODO: ~117.200km














« Last Edit: February 17, 2023, 17:16:19 PM by MihaiFlorescu »

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Frosty XT - Mambo no. 5
« Reply #301 on: February 25, 2023, 17:18:29 PM »


Dusul de sambata :)

Si mi-a incoltit un gand acum ca cealalta masina este suficient de spatioasa pentru drumuri lungi si mult mai confortabila si eficienta. Plus ca acum am 2 automate si nici o manuala  >:(
Sper sa dispara gandurile astea... dar e foarte posibil ca Frosty sa vada considerabil mai putini km de acum inainte.
« Last Edit: February 25, 2023, 18:21:41 PM by MihaiFlorescu »

Re: Frosty XT - Mambo no. 5
« Reply #302 on: February 25, 2023, 20:09:43 PM »
Care e cealalta masina?
La mine de cand a plecat Fiesta si a aparut Ateca (desi tot manuala, la cerintele sotiei), Foresterul mai face 2-3000 km anual, deja ii caut garaj/parcare subterana.
Totusi, daca ai vrea sa ramai la Subaru, doar un XV ar avea sens la tine, daca ai cauta ceva mai nou. Sau te'ai intoarce la "babe", in care sa torni bani si timp "fara numar"?

dmp

  • *
  • 195
Re: Frosty XT - Mambo no. 5
« Reply #303 on: February 25, 2023, 20:16:48 PM »
Suspans.... ;D
Outback 2.5 i MY2008
Legacy GT MY2010

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Frosty XT - Mambo no. 5
« Reply #304 on: February 25, 2023, 22:56:12 PM »
Nu ii fac topic, ca sigur imi iau hate  :D

E olimpica  ;)

Ilie

  • 594
  • Forester sg9 2.5xt
Re: Frosty XT - Mambo no. 5
« Reply #305 on: February 26, 2023, 10:07:06 AM »
Audi?

Re: Frosty XT - Mambo no. 5
« Reply #306 on: February 26, 2023, 19:24:40 PM »
Haide spune ce e , eu mai am un outlander turbo si un seat ibiza(momentan) ...
Subaru nu este o masina, este un hobby!
Ex: Legacy H6 5EAT VDC 3.0

NicNic

  • 161
Re: Frosty XT - Mambo no. 5
« Reply #307 on: February 26, 2023, 23:43:31 PM »
Nu ii fac topic, ca sigur imi iau hate  :D

E olimpica  ;)

Q3?

Si de ce sa iti iei hate?
« Last Edit: February 26, 2023, 23:45:57 PM by NicNic »
Desteapta-te romane!
Traiasca capra vecinului!

  Visi - un SH 2009 diesel

Serb

  • 881
  • Breathing for a living.
Re: Frosty XT - Mambo no. 5
« Reply #308 on: February 27, 2023, 12:10:32 PM »
Audi?

Audi, da' nimeni nu o vedi.  :D

Badea

  • 125
Re: Frosty XT - Mambo no. 5
« Reply #309 on: February 27, 2023, 12:30:25 PM »
Nu inteleg de ce sa iti iei hate, este evident ca o nemteasca tedeii e mult mai potrivita la drumuri exterioare decat un forester. Altele sunt atuurile lor.

cristibna

  • *
  • 723
  • FUN
Re: Frosty XT - Mambo no. 5
« Reply #310 on: February 27, 2023, 13:28:18 PM »
In afara de masini parintilor care era diesel, nu cred ca stie Mihai cu din astea, deci ma indoiesc ca e tedei :).
2018 Subaru XV 2.0
2016 Honda NC750x DCT
ex 2004 Subaru Forester 2.0X

Re: Frosty XT - Mambo no. 5
« Reply #311 on: February 27, 2023, 13:31:39 PM »
Felicitari pt inima/mintea/portofelul deschisa/e la a experimenta cu mai multi producatori.
Avand in vedere pt ce ai luat-o si eu cred ca e o alegere buna, plus ca sunt atatea masini si atatia mecanici de vag incat nu va fi prea greu sa dai de cap eventualelor probleme ( pe care evident sper sa nu le ai ).

Voi chiar credeti ca isi ia tdi dupa ce are un Forester XT? :))
Benzina e addicting. 

Badea

  • 125
Re: Frosty XT - Mambo no. 5
« Reply #312 on: February 27, 2023, 13:54:57 PM »
Benzina de la VAG...e la fel ca Subaru diesel:)
« Last Edit: February 27, 2023, 13:55:32 PM by Badea »

Forester

  • 3068
  • The other right!
Re: Frosty XT - Mambo no. 5
« Reply #313 on: February 27, 2023, 15:45:05 PM »
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Frosty XT - Mambo no. 5
« Reply #314 on: February 27, 2023, 21:35:11 PM »
Daca e asa mare curiozitate fata de alternative de zi cu zi cu accent pe altceva decat ofera Subaru, ii fac o prezentare cu bune si rele.

Subaru e subaru si noua achizitie nu face decat sa intareasca pozitia marcii nipone atat cu bune cat si cu rele.

Minim un Subaru la mine in familie o sa fie mereu. Poate cu scurte perioade intre vanzari si cautari.
« Last Edit: February 27, 2023, 21:36:36 PM by MihaiFlorescu »

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Frosty XT - Mambo no. 5
« Reply #315 on: March 26, 2023, 21:41:09 PM »
Am zis ca vin cu noutati mai mari, dar Frosty imi da de lucru cu nimicuri si e dupa colt intalnirea nationala asa ca nu puteam merge in huruiala resimtita de la 60km/h.

Pe la baieti cam aglomerat, eu cam prins cu munca in timpul saptamanii, asa ca am zis sa ma apuc singur pe dreapta spate de rulment, de unde mi se pare ca vine zgomotul cel mai pronuntat desi am rulment si de stanga spate.

Dupa ziua de azi pot spune doar "Never give up!" Cand vine vorba de rulmenti...



E drept ca am stat mult sa scot si discul. Unul din saboti era in usor contact chiar daca frana de mana era lasata. Am reglat sa nu mai fie asa ferma. Poate de asta a si cedat rulmentul?
Am luat si o scula cu gheare destul de scumpa vazand ca nu misca nimic la rulment in ciuda ciocanelor si cand mi-a desfacut rulmentul in doua in loc sa il scoata pe tot am zis ca o duc inapoi si am intrat si in panica pentru ca nu stiam cum voi mai reusi eu sa scot restul de rulment, iar masina era blocata acasa.

Dar 2 lucruri bune s-au intamplat cu aceasta eroare:
1. Am scapat de palaria aia cum s-o numi cu prezoane si am capatat acces direct pentru ciocan catre baza rulmentului, si..
2. Planetara nu mai sta cuplata cu acele caneluri sa ia tot socul si sa stric probabil ceva.
Dupa asta am dat 10 ciocane maxim si a cazut dracia.


Apoi m-am chinuit o ora sa pun sigurantele de la saboti la loc de nu imi mai simt buricele degetelor.





Strans totul la cuplu si verificat de 3 ori fiecare surub si gata. Abia astept sa vad maine daca cele 4-5 ore de curatat, batut, carat scule si intrat de 10 ori in casa dupa inca ceva a meritat. Se putea si mai repede dar nu puteam sa nu curat bine fiecare surub si fuzeta si discul pe interior etc. etc. Alte poze nu am mai stat sa fac intrucat venea intunericul si trebuia sa termin si sa strang tot.





Aruncand o privire mai atenta pe la tot, desi este multa rugina de suprafata, curatat totul cu peria apare si materialul solid in stare foarte buna... mai putin la protectia de praf care e cam coapta si imi pare rau ca nu am cumparat altele in avans, intrucat eu rulmentul asta nu il mai dau jos prea curand.





« Last Edit: March 26, 2023, 22:41:28 PM by MihaiFlorescu »

Muttley

  • 4923
Re: Frosty XT - Mambo no. 5
« Reply #316 on: March 26, 2023, 23:45:55 PM »
Palaria e butucul.

Dar e super misto c-au bagat rulment cu fixare in 4 suruburi si pe spate, se demonteaza acasa. La cele dinainte e doar cu presa de banc :(
Felicitari, ai avut ceva curaj sa te bagi acolo.
WRX SW 2002

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Frosty XT - Mambo no. 5
« Reply #317 on: March 27, 2023, 07:41:15 AM »
Butuc. Dooh! Eram prea obosit

Da, e misto, dar la alea vechi din 3 cu mai multi km ca asta si mai vechi la momentul achizitiei, nici una nu a avut probleme cu rulmentii. La outback e la fel ca la Forester sau mai bine zis Foresterul a preluat puntea spate de la outback in 2008.

Daca te referi la curaj de a ma baga la lucrare, merci!
Daca zici de bagat sub masina, in poza nu se vede dar am avut doar spatele ridicat pe 3 capre de 3t si crocodilul tinut in oarecare tensiune dupa ce s-a asezat masina pe capre, iar fata era blocata cu borduri si roti de iarna. Manusi si ochelari obligatoriu. La siguranta nu o las niciodata pe merge si asa.
La fel si drive test azi singur, trag de ea in toate partile prin cartier si verific din nou, strang iar roata etc. inainte sa iau pe altcineva cu mine.


Dupa astfel de lucrari ajung sa apreciez ce fac altii pe acest forum si mai mult, cu vopsit fiecare piesa, dat jos jumatate de masina, combinate piese, schimbat fiecare arc si piulita... respect pentru cunostinte si rabdare. Si tu esti printre ei, Muttley.
« Last Edit: March 27, 2023, 11:02:56 AM by MihaiFlorescu »

Muttley

  • 4923
Re: Frosty XT - Mambo no. 5
« Reply #318 on: March 27, 2023, 10:03:57 AM »
Curajul de-a te apuca de un schimb de rulment il apreciam.
WRX SW 2002

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Frosty XT - Mambo no. 5
« Reply #319 on: March 27, 2023, 15:41:39 PM »
Doar sa ramana la condica, scriu sa confirm succesul. Asta era cel buclucas. Cel putin pana la 80 km/h se aud anvelopele mai tare ca orice si de acolo parca ceva discret pe spate, probabil rulmentul de pe stanga spate. O sa fie si el schimbat dar daca nu am timp, o sa fie ok pentru Covasna.

117.813 km la bord