2002 WRX SW
Subaru club Romania

2002 WRX SW

Muttley

  • 4923
Re: 2002 WRX SW
« Reply #1780 on: July 04, 2017, 22:31:54 PM »
In ordine:

1) plasticul de fabrica ce acopera tot;
2) petice locale, doar unde trebuie, etanse, spre deosebire de ce era inainte;
3) inca un strat de "ceva".







Plasticul mare din fabrica e nasol, am vazut dupa ploile de sambata cum mustea apa jos, intre el si tabla. E o solutie ieftina, cu timp de instalare foarte redus, la care Subaru a apelat (impreuna cu altele de aceeasi natura) ca sa vanda masina care fuge tare la bani putini.
Faza cu power-tape am aplicat-o si la Dacie in urma cu vreo 10 ani. Recent am desfacut o portiera si toate erau la locul lor.

Bun, difuzoarele se aud perfect. Doar cu fetele de usa nemontate. Odata puse pe pozitie, dezastru, vibratii grave. Am incercat foarte multe chestii si nimic n-a functionat. Singura explicatie ar fi ca la amplitudine mare atinge membrana in fata de usa. O probabila solutie ar fi fost sa polizez din usa, insa asta nu fac. Am pus la loc difuzoarele originale si totul e bine. Hertzurile le-am facut deja cadou.

Rezultatele prostiei mele:
- fetele de usa rupte la fixarea aia cu clips albastru. Am sa spun ca s-ar fi rupt si daca desfaceam din motive de rugina, OCD, etc, deci n-are nimic;
- fetele de usa polizate la interior. Nu se vede, nu se simte, n-are nimic;
- mufele de cablaj difuzoare nu mai exista. P-astea le regret, desi functional n-are nimic;
- am refacut etansarea la apa, acum e mai bine;
- am schimbat clipsuri plastic cu piulite sertizate - zero barat;
- pulverizat ceara jos, intre table. Asta-i ok;
- irosit cateva zile bune si multi bani fix damboulea.

Am sa spun cum spune prostu' dupa ce face o prostie pentru ca e prost: "am castigat experienta". Da' tot prostie se cheama.
Si voi continua cu difuzoarele fata, autoflagelare ii zice. Sa vad cate zile irosesc si cu alea.
WRX SW 2002

Re: 2002 WRX SW
« Reply #1781 on: July 05, 2017, 10:10:38 AM »
Spuneai ca fara fetele de usi se aude bine. Aceeasi chestie ai la mine, unde nu am folosit niciun material insonorizant, ci doar plexi.
Ma gandesc ca fetele de usi intra in rezonanta pe anumite frecvente pe care nu le-ar atinge difuzoarele originala...
Track: 2003 Impreza STI JDM
Off-Road&Daily: 2009 Forester 2.0 NA
Ex: 2001Impreza WRX wagon

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Re: 2002 WRX SW
« Reply #1782 on: July 05, 2017, 16:20:29 PM »
Ma gandesc ca fetele de usi intra in rezonanta pe anumite frecvente pe care nu le-ar atinge difuzoarele originala...

Si la mine sunt distorsiuni armonice la anumite octave si in conditiile in care nu am modificat nimic. Mai precis, incinta montata pe usa stanga spate intra in rezonanta.
Ajung sambata la Brasov si va demonstrez.
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Muttley

  • 4923
Re: 2002 WRX SW
« Reply #1783 on: July 08, 2017, 20:16:54 PM »


Joi seara am scos foliile din plastic de pe usile din fata si am spalat portierele la interior.
Vineri dimineata (mi-am luat liber) eram asteptat la treaba...



Dupa degresare riguroasa am bagat, cat mi-a permis accesul, folie insonorizanta in usi.



Apoi ceara spray, in zona inferioara, unde se suprapun table.

De data asta am schimbat strategia. Toate gaurelele pe care le-am putut acoperi cu insonorizant, le-am acoperit astfel. Gaurile de vizitare mari au ramas cu plastic si power tape. Daca banda se va deteriora in timp, refac cu dublu adeziva. Am vazut ceva atat de scump incat cred ca lipeste si o vaca de tavan.
Cam asta e rezultatul dupa aproape o zi de munca.



Hint - daca se lasa folia in soare, apoi se dezlipeste hartia, la "modelul" asta se dezlipeste prost. Solutia e ca mai intai sa se dezlipeasca, apoi sa se lase cu bitumul in soare.

De data asta n-am mai vrut sa tai mufele, asa ca mi-am confectionat firele adaptoare.
Cam derutanta lipsa semnelor de polaritate de pe difuzoare. Daca le-am legat invers, aia e.



Pentru difuzoarele fata mi-am luat de pe crutchfield protectii la apa.
Evident ca le-am taiat fundul, o data pentru ca ar fi atins geamul, apoi pentru ca lasandu-le etanse, as fi omorat sunetul.



In poza de mai jos, in ordine: difuzor, protectie si distantier adaptor (nu se vede) din tocator de bucatarie din PCV, taiat de Pfaizzzzzer la CNC.
In pozitia asta am gaurit distantierul. Pentru ca rama difuzorului e prea ingusta pentru altceva decat holsuruburi de 3, eu am nituit cu 4.8mm, 10 puncte pentru fiecare difuzor.



Pe la ora 22 reuseam sa le si pun pe portiere (fixare cu sertizate si suruburi M6) si sa asez fetele de usa la locul lor.



De data asta, toata dezamagirea de pe spate a fost compensata de un rezultat excelent pe fata. Se aud foarte bine. N-as spune ca spectaculos comparat cu originalele, dar clar mai bine.
Cu ocazia probelor si reglajelor am descoperit ca playerul meu perfect e de fapt praf. Zgomot de fond nasol, sesizabil la volum mare, atunci cand melodia de pe SD sau USB e-ntr-o portiune moarta. Adica aveam o melodie d-aia din coloana de bazalt, cu un crescendo prelungit pe bucata de inceput, iar eu o auzeam discret pe selindion cum oracaie pe europaefem.
Am crezut ca-i o problema electrica, gen polaritate gresita, scurt pe undeva... Si am avut ideea de a verifica cum stau lucrurile in Dacie. Explicativ, de perfect ce e playerul asta, mi-am luat unul la fel si pentru Dacie. Bucurie mare, acolo e aceeasi problema!
De ce descopar abia acum, dupa +1 an de utilizare? Pentru ca noapte, liniste afara, motor oprit, melodia potrivita. Un cumul de imprejurari revelatoare. Ce am de gand sa fac in privinta asta - nimic. Turez motorul mai tare  ^-^

Cosmarul difuzoarelor nu s-a terminat insa. Voi cumpara (alte) difuzoare pentru spate, mai mici, de 100mm, ca sa le inlocuiesc totusi si pe alea.
« Last Edit: July 08, 2017, 20:26:25 PM by Muttley »
WRX SW 2002

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: 2002 WRX SW
« Reply #1784 on: July 09, 2017, 09:13:44 AM »
Verifica scurgerile din usi. Uneori ceara de cavitati desi formeaza un strat protector, am vazut ca face si o pelicula destul de groasa si densa, iar scurgerile alea sunt ca unghia de inguste.

Muttley

  • 4923
Re: 2002 WRX SW
« Reply #1785 on: July 09, 2017, 09:46:26 AM »
Mersi, facut!
La multi ani! ^-^
WRX SW 2002

Muttley

  • 4923
Re: 2002 WRX SW
« Reply #1786 on: July 13, 2017, 08:38:26 AM »
Update, dimineata asta:
- scade nivelul antigelului din vas;
- imi vibreaza volanul la viteza;
- scartaie franele in mers.

Nu-i bai, cum deja m-am obisnuit ca fericirea nu dureaza mult cu acest minunat cotet ^-^
WRX SW 2002

Re: 2002 WRX SW
« Reply #1787 on: July 13, 2017, 14:14:11 PM »
Asa face toate bo$$ :)) baga si tu niste cash pe scoop

Muttley

  • 4923
Re: 2002 WRX SW
« Reply #1788 on: July 13, 2017, 14:18:21 PM »
Daca zici ce cred eu, nu. Am mai spus pe aici, modificarile mai asteapta o vreme, am alte cheltuieli in viitor, ceva mai importante.
In fond, ce e sub scoop e arhisuficient pentru nevoile actuale, drumurile noastre, trafic, daily-driving, bla bla.
WRX SW 2002

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Re: 2002 WRX SW
« Reply #1789 on: July 13, 2017, 14:31:53 PM »
Am mai spus pe aici, modificarile mai asteapta o vreme, am alte cheltuieli in viitor, ceva mai importante.

http://blog.wedding-box.ro/wp-content/uploads/2015/08/Photo-Captured-by-Amy-Stuart-via-Kelly-Oshiro-Lover.ly_.jpg

...si nu te zgarci la achizitii  ;)
« Last Edit: July 13, 2017, 14:33:07 PM by Heliotropus »
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Muttley

  • 4923
Re: 2002 WRX SW
« Reply #1790 on: July 13, 2017, 14:33:23 PM »
WRX SW 2002

Muttley

  • 4923
Re: 2002 WRX SW
« Reply #1791 on: July 14, 2017, 09:22:10 AM »
Am scos ieri rotile fata si am cautat urme de plumbi dezlipiti, deteriorari sau bolturi de 14 in anvelope, jocuri in bieletele noi, lilieci agatati de spitele jantei, orice. N-am gasit nimic anapoda. Am iesit iar in proba, am apasat ferm cu mana pe tunelul central in ideea c-o fi luat-o razna cardanul sau ceva, smooth as silk. Si totusi volanul vibreaza la +100km/h.
Mai fac diseara o incercare logica si de bun simt la o vulcanizare, reechilibrare roti. Daca nu-i trece nici asa (sincer sa fiu sunt cam rezervat), ma bag sub masina mai adanc, poate s-au slabit prinderile casetei (mi-e greu sa cred, orice vibratie are ca sursa un dezechilibru dinamic, iar caseta e fixa). Apoi nu mai am idei  :-\
WRX SW 2002

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Răspuns: Răspuns: 2002 WRX SW
« Reply #1792 on: July 14, 2017, 10:03:24 AM »
Nu am sa scriu nimic. Doar dau niste citate.






Intr-un final, am pus rigiditatea celor vechi pe seama varstei, avand 7 ani, si am luat tot 91 XL. In reviewuri, unii spun ca au flancuri foarte moi astea pe care le-am luat. Oi vedea la primavara daca m-am pacalit.
Fabricate la mijlocul lui 2016, cu o mica diferenta la una dintre ele.

Nu vreau sa iti stric entuziasmul dar anvelopele cumparate on-line si ieftin au de obicei probleme.


Strica-mi-l, nu-i bai. Si ca sa vezi ca s-ar putea sa ai dreptate...
3 anvelope au dot 2416, a 4-a are 2816. Ei, asta a 4-a are alta nuanta, alt pattern al stratului interior, si ce m-a deranjat, nu are marcajele colorate de masa.
Eu ce sa-i fac acum... Pentru ca nu-s un anvelope-nerd, n-am sa-mi bat capul momentan. Daca observ ceva suspect la vulcanizare, atunci da, am sa contactez vanzatorul :)
« Last Edit: July 14, 2017, 10:03:56 AM by MihaiFlorescu »

Muttley

  • 4923
Re: 2002 WRX SW
« Reply #1793 on: July 14, 2017, 10:14:59 AM »
 :'(

Cel mult s-au "rearanjat" armaturile interioare, urmare a unor franari mai entuziaste din ultimele zile...
Noah, daca asa stau lucrurile, sa admitem ca "s-au rodat" anvelopele. Caz in care se rezolva cu o reechilibrare.

Apreciez munca de investigare, mersi  ;)
WRX SW 2002

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: 2002 WRX SW
« Reply #1794 on: July 14, 2017, 10:27:25 AM »
Da, sper sa scapi cu o echilibrare.

Muttley

  • 4923
Re: 2002 WRX SW
« Reply #1795 on: July 14, 2017, 20:16:51 PM »
Si n-am scapat. Janta dreapta fata e indoita serios. Pe cuvant ca n-am dat in nimic urat, niciodata.
Singura explicatie e ca am platit 800 lei pe vopsirea electrostatica a vietii doar ca sa le slabesc materialul si ca sa distrug vopseaua aia scumpa si deosebita acum, cu indreptare. Nu de alta, da' toate 4 sunt ondulate.
Luati invatatura de minte si restul. Aveti de vopsit jante, vopsiti-le clasic.
WRX SW 2002

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: 2002 WRX SW
« Reply #1796 on: July 14, 2017, 23:46:12 PM »
Dar inainte sa le vopsești ai fost cu ele la verificat? Eu cu alea de STi vopsite am luat si gropi ascunse de am crezut ca raman fara punte si nu au avut nimic rotile.

Muttley

  • 4923
Re: 2002 WRX SW
« Reply #1797 on: July 14, 2017, 23:50:55 PM »
Da, erau cat de cat drepte. In niciun caz nu era nenorocirea de pe dreapta fata.
Ciudat e ca cercul e rotund. E dusa din butuc...
Maine-mi pun rotile de iarna.

Recomandati-mi ceva atelier super-bun la indreptat in Bucuresti. Aici nu e nimic, doar hoti si batuti in cap.
WRX SW 2002

malakay

  • *
  • 4767
  • IMPREZA GC8
    • www.proalex.ro
Re: 2002 WRX SW
« Reply #1798 on: July 15, 2017, 11:31:27 AM »
0723821598 sirius este fff bun omuletul
Straights are for fast cars, corners are for fast drivers. - Colin McRae

Muttley

  • 4923
Re: 2002 WRX SW
« Reply #1799 on: July 15, 2017, 11:32:44 AM »
Il stiu, mi-am latit jante de tabla la el si nu mai am muchie anti-dejantare de bun ce e :D
WRX SW 2002